Korzár logo Korzár Košice

Poslanci začínajú rokovať o šestici reformných zdravotníckych zákonoch

Košice Dnes začne parlament rokovať o reformných zákonoch predložených ministrom zdravotníctva. Na pripravenú reformu sa zniesla v uplynulých

týždňoch vlna kritiky z radov lekárov a rôznych stavovských organizácií, avšak na druhej strane jej mnohí veľmi fandia, pretože na Slovensku sa dosiaľ robili pod hlavičkou reforiem iba kozmetické úpravy zle fungujúceho systému. Tu sú dva názory na to, čo by mala reforma, ak ju poslanci schvália, priniesť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milan Dragula, prezident Slovenskej lekárskej komory: Občan zaplatí viac, ale dostane menej, ako teraz

"My sme pomerne jasne deklarovali, prečo sa nám pripravovaná reforma nepáči. Najneuralgickejšie body sú premena zdravotných poisťovní, ktoré sú financované z verejných zdrojov, na akciové spoločnosti, čím sa dostanú verejné zdroje do súkromných rúk a tiež premena všetkých zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti. Tie majú za cieľ v prvom rade vytvárať zisk, ináč by mohli ísť do konkurzu, pričom máme obavy, že kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti pôjde dole. Tretia naša veľká výhrada sa týka vzniku Úradu na dohľad, pretože si myslíme, že to bude stáť zbytočne veľa peňazí a je to centralizácia moci, politická i iná. Ďalej sa nám nepáči, že dôjde k zvýšeniu odvodového zaťaženia pracujúcich, zatiaľ čo zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti zužuje poskytovanie zdravotných služieb. To znamená, že občan viac zaplatí, ale dostane menej ako teraz. Samozrejme, našich výhrad je viacej, ale toto sú tie najhlavnejšie," hovorí prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

SkryťVypnúť reklamu

Ako poznamenáva, určite sa v predložených zákonoch nájde niečo, s čím komora súhlasí, avšak mnohé závažné zmeny odmieta. SLK už nejaký čas ostro protestuje proti pripravovaným zmenám a verejnosť o nich informuje aj prostredníctvom tlačových besied. Pred časom komora vytlačila štvorstranový leták, ktorý rozdistribuovala do zdravotníckych zariadení. V ňom sa tvrdí, že sa finančné zaťaženie obyvateľstva po schválení reformy výrazne zvýši. Čo komora od tejto aktivity očakávala?

"Pristúpili sme k tomu preto, že je náš prístup do médií vo všeobecnosti blokovaný... Keďže sme nemali inú možnosť, urobili sme toto a to hneď z niekoľkých dôvodov. Zistili sme totiž, že občan sa nezaujíma o reformu zdravotníctva, napriek tomu, že sa ho bytostne dotýka. Podobne sme zistili, že ani poslanci si návrhy reformných zákonov neprečítali a až po našich upozorneniach sa o nich začalo diskutovať. Občan od nás dostal informácie o rizikách reformy a o tom, čo mu neprinesie dobré," vysvetľuje Milan Dragula, podľa ktorého zareagovalo na výzvu "Je toto reforma? veľa ľudí, predovšetkým starších vekových kategórií.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, prezident Slovenskej lekárskej komory odmieta ministrove obvinenia, že ide o politikárčenie zo strany komory. Dôvody, prečo sa z jej vrcholných predstaviteľov stali oponenti reformy, vysvetľuje takto: "Jednoducho reforma prináša veci, ktoré nie sú odskúšané nikde vo svete a je to akýsi pokus na päaťapol milióna obyvateľov. Keďže ide o reformu nie na jeden rok, ale dlhodobú záležitosť, mala k tomu byť vyvolaná verejná diskusia, ktorá chýbala... Keby sme chceli politikárčiť, boli by sme naopak mlčali a získali by sme tak sme povinné členstvo v komore, ktoré by sa malo zrušiť. Bolo nám to ponúknuté, a možno by sme boli získali ešte navyše nejakú budovu," dodáva M. Dragula.

Viliam Novotný, poslanec NR SR za SKDÚ: Zmena je dôležitá preto, aby všetky finančné prostriedky, ktoré tečú do systému, boli čo najefektívnejšie využité na zdravotnú starostlivosť pre občanov

SkryťVypnúť reklamu

"Predovšetkým treba povedať, že šestica reformných zákonov je komplexná zmena celého systému zdravotníctva. Všetci sme hovorili, že systém zdravotníctva na Slovensku je zlý, že sa zadlžuje, že pacienti nedostávajú rovnakú službu na rovnakú potrebu, že mnohokrát pacientovi nevieme poskytnúť optimálnu liečbu, lebo na ňu nemáme dosť peňazí... Systémová zmena, ktorú chystáme, je o tom, aby každý dostal na rovnakú potrebu rovnakú službu, teda rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Aby efektivita vynaložených peňazí, ktoré idú do zdravotníctva, bola čo najvyššia a peniaze, ktoré prúdia do rezortu, slúžili v rozhodujúcej miere na liečbu pacientov.

Dalo by sa ísť zákon za zákonom a hovoriť, čo bude lepšie, na čo však nemáme dostatok priestoru. Dôležité je povedať, že občan, minimálne do konca roku 2006 nebude platiť viac. Kým neprebehne kategorizácia výkonov, kde bude čiastočná spoluúčasť pacienta, nehrozí občanom vyššie ekonomické zaťaženie. Čo bude po roku 2006, záleží od výsledkov samotného procesu kategorizácie," hovorí poslanec Viliam Novotný, podľa ktorého nemožno zachovať solidárny zdravotný systém, keď bude každý zdravotnú starostlivosť čerpať bez obmedzenia. Ak totiž pôjdu peniaze v systéme na bezvýznamné diagnózy, nezostane nám dostatok financií na drahú liečbu. Poslanec zároveň zdôrazňuje, že zmeny nemocníc a zdravotných poisťovní na akciovky sa netreba báť.

"Pre pacienta je táto zmena bezvýznamná, pretože ak príde s nejakým problémom do nemocnice, nie je pre neho dôležité, v akom právnom stave zariadenie funguje. Zaujíma ho predovšetkým kvalitná služba na jeho potrebu. Táto zmena je dôležitá preto, aby všetky finančné prostriedky, ktoré tečú do systému, boli čo najefektívnejšie využité na zdravotnú starostlivosť pre občanov. Filozofia je taká, že v zozname prioritných chorôb bude šesťtisíc diagnóz, na ktoré dostane pacient komplexnú zdravotnú starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia. Dôležité je, aby mal istotu, že ho v prípade infarktu, zlyhania obličiek či nádorového ochorenia adekvátne a bezplatne ošetria. Že nebudú peniaze na túto liečbu vyčerpané na ošetrenie zubného kazu...," konštatuje V. Novotný.

Balíček reformných zákonov, povedané v kocke, chce podľa neho sprehľadniť celý systém financovania zdravotníctva a zaviesť jasné a prehľadné hospodárenie v nemocniciach a poisťovniach, čo by malo zaručiť práve zriadenie akciových spoločností.

"Pritom sa rozhodlo, že Všeobecná zdravotná a spoločná zdravotná poisťovňa sa po zmene zákona stanú akciovkami so stopercentnou účasťou štátu. Štát si zároveň ponechá väčšinový balík akcií v takzvaných koncových nemocniciach. To je pre mňa dostatočnou zárukou, že vplyv štátu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti bude zachovaný. Nestane sa teda, že by niekto odmietol poskytnutie nejakej služby, pretože je drahá a ekonomicky nerentabilná."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 424
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 115
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 173
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 784
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 449
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 152
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 899
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu