odporúčal, aby sa privatizovali až dvojtretinové majetkové podiely teplární. Ruskovmu ministerstvu sa však ako optimálny model privatizácie javí predaj 51% zahraničnému, resp. nášmu strategickému investorovi a zvyšných 49 % by získali bezodplatne mestá, v ktorých sa teplárne nachádzajú. Mestá, medzi nimi aj Košice, sa síce nádejali, že dostanú všetkých sto percent akcií, avšak na to môžu po rozhodnutí vlády zabudnúť. Podľa ministerstva hospodárstva sú tieto teplárenské spoločnosti podkapitalizované a štát ani mestá nemajú dostatok zdrojov na ich prevádzku a modernizáciu. Budúci investori vzídu z verejných súťaží, pričom P. Rusko predpokladá, že práve oni by mali zabezpečiť dostatok zdrojov.
"Jednoznačne zastávam názor, že súkromný investor by sa o tepláreň lepšie postaral ako mesto. Podľa mňa by investori mohli dostať nie 51, ale až 67 percent všetkých akcií, ale o tom ešte zrejme bude prebiehať diskusia," stotožňuje sa so slovami svojho straníckeho šéfa predseda Dozornej rady Teplárne a zároveň krajský predseda ANO Vladimír Šnír. O teplárenské spoločnosti majú podľa medializovaných informácií aj niektoré zo silných domácich finančných skupín ako Penta a J&T. To by však vraj nebol dobrý scenár. "Nielen pre košickú tepláreň to nebude dobré, ak sa dostane do rúk domácich finančných skupín. Potrebujeme súkromného investora, ktorý bude mať záujem na dlhodobej prosperite a nie na následnom predaji podniku..."
Podľa našich informácií sa niektorí členovia vedenia podniku nebránia ani podaniu spoločného privatizačného projektu s odborármi, ktorý by sa uskutočnil v rámci tzv. zamestnaneckej akciovej spoločnosti. "Áno, rozmýšľame aj o tom. Zatiaľ je to len v rovine úvah, lebo nedisponujeme takým objemom finančných prostriedkov. Nevylučujeme však, že by sme sa dohodli s niektorou bankou a vďaka jej garancii by sme sa zúčastnili na tejto verejnej súťaži."
Momentálne je v košickej Teplárni zamestnaných zhruba 630 ľudí. Už teraz je však jasné, že po jej predaji, ku ktorému by mohlo prísť niekedy v prvej polovici budúceho roka zopár z nich o svoju robotu príde. Viaceré zdroje nám potvrdili, že v podniku vládne prezamestnanosť a minimálne 100 ľudí je tam nadbytočných. S tým čiastočne súhlasí aj V. Šnír, presné čísla nám však nechcel uviesť. "My sme racionalizačné opatrenia realizovali inak ako prepúšťaním, no neviem ako to bude v budúcnosti. Pravdou je, že niektorí zamestnanci naozaj môžu prísť o prácu. Ťažko povedať, koľko ich bude, ak bude nový investor preferovať výrobu tepla z plynu a nie z uhlia ako teraz, môže ich byť až niekoľko desiatok. Ak sa ale v blízkosti Košíc odštartuje projekt Geoterm, o prácu v Teplárni príde ďaleko viac ľudí ako po príchode nového investora..."
Košická Tepláreň disponujúca základným imaním 1,15 miliardy Sk a ovládaná nominantmi ANO a SDKÚ sa do povedomia verejnosti dostala v poslednom čase najmä škandalóznym vyplácaním odmien členom Predstavenstva a Dozornej rady, ktoré za minulý dosiahli vyše 357 000 korún na hlavu, zatiaľčo zamestnancom sa ušlo priemerne 3175 Sk. Takéto časy však pre nominantov týchto koaličných strán už čoskoro skončia, čoho si je vedomý aj V. Šnír.
"Zmierili sme sa už s tým, že nový vlastník si do Dozornej rady a Predstavenstva dosadí vlastných ľudí. Áno, dostali sme sa do Teplárne ako zástupcovia istej koaličnej strany. Ale tak je to všade, robilo to už HZDS a iných politických stranách, teraz sa v tejto praxi len pokračovalo. Nie je však dôležité, či sme v Teplárni za ANO alebo SDKÚ, podstatné sú naše ekonomické výsledky. Ja som presvedčený, že aj vďaka ako vy hovoríte straníckemu zloženiu štatutárnych orgánov spoločnosti, sme skonsolidovali ekonomické výsledky Teplárne a že FNM predá súkromnému investorovi finančne zdravú spoločnosť," tvrdí V. Šnír a dodáva, že ich podnik by ani v budúcom roku aj napriek rastu vstupov nemal zvyšovať ceny tepla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári