Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Košičan Oldřich Novák strávil tri nezabudnuteľné týždne v jednej z perál čiernej Afriky - v Keni

Pašované mušle svietili ako orandžové slnkoNavštíviť niektorú krajinu čiernej Afriky, kúpať sa v čírom mori, ležať na bielej pláži a byť priamym

Pašované mušle svietili ako orandžové slnko

Navštíviť niektorú krajinu čiernej Afriky, kúpať sa v čírom mori, ležať na bielej pláži a byť priamym aktérom safari v buši, to je sen, po splnení ktorého túži nejeden z nás. Košičanovi Oldřichovi Novákovi sa to podarilo, na tri týždne sa dostal do Kene, do oblasti Mombasy. Bol tam predvlani na prelome septembra a októbra. Pre túto krajinu je to krásne obdobie, pretože po júni a júli, teda po tamojšej zime, prebiehala jar. Všetko sa zelenalo, kvitlo a aj teploty boli ešte prijateľné, pohybovali sa okolo 30 až 35 stupňov.

Skryť Vypnúť reklamu

I domorodec vie tri reči

"Keňa je v podstate jedna obrovská náhorná planina s najvyšším vrchom rovnomenného mena - Keňa. Na území krajiny je aj časť tretieho najväčšieho jazera na svete - Viktoriinho, známeho svojimi vodopádmi, takže úžasná scenéria," začal O. Novák rozprávať o tejto vysnívanej krajine, ktorej hlavným mestom je Nairobi a žije v ňom takmer milión ľudí. Celkovo má krajina asi 15,5 milióna obyvateľov.

"Známa je okrem iného aj najstarším náleziskom kostry človeka, ktorý už nebol primátom, ale vyšším vývojovým stupňom, pretože sa našli i nástroje, čo si zhotovil. Tento objav pozostatkov človeka, ako potvrdili výskumy, je starý dva milióny 800-tisíc rokov. Dovtedy najstaršie nálezy pochádzajúce z Tanzánie sú o milión rokov mladšie. Je teda viac ako pravdepodobné, že praotec človečenstva pochádza práve z oblasti Kene," pokračoval pán Novák v rozprávaní o krajine, ktorá má bohatú históriu a prešla niekoľkými vývojovými etapami, vrátane otroctva, až kým 12. decembra 1963 nedošlo k prevratu. Odvtedy Keňa oslavuje tento deň ako Uburu - Deň nezávislosti.

Skryť Vypnúť reklamu

"Úradným jazykom je angličtina, druhým svahilština a domáci ešte rozprávajú nárečiami podľa tohto, kto je z ktorého regiónu a kmeňa. Aj zaostalejší Masajovia, čo je domorodé obyvateľstvo, ovládajú teda tri reči. Učia sa ich odmalička a rozvíjajú v školách, ktoré sú štátne a súkromné. Existujú ale aj školy zriadené rôznymi nadáciami, cirkvami a charitami. Deti nosia na vyučovanie uniformy a snažia sa žiadnu hodinu nevynechávať." Zvláštnosťou je, že školský rok je rozdelený na tri časti - termy - oddelené prázdninami.

Turistika na prvom mieste

Veľkú časť Kene tvorí buš. Pri pobreží, v nížine, je aj tropický prales a na okraji turistických centier prírodné rezervácie a národné parky, do ktorých sa robia safari výlety. Sú 1-, 2- aj 6-dňové. Vynikajúco je v krajine zorganizovaný turistický ruch, ktorý zastrešuje nadnárodná spoločnosť - African safari club. Tá má vo svojej sieti aj lietadlá, mikrobusy, hotely, pláže, butiky, reštaurácie a toto všetko je organizačne výborne prepojené.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pokiaľ ste v jednom meste alebo v jednom hoteli, vôbec nie je problémom vybaviť si niečo v druhom, sídliacom v ďalšom meste alebo sa ísť kúpať na inú pláž. Stačilo nám jeden deň povedať, že zajtra chceme ísť tam a tam a ráno nás čakal mikrobus s vodičom pripraveným splniť, čo nám na očiach videl. Dokonca, keď sme sa zozbierali najmenej traja, za prepravu sa nič neplatilo, a okamžite sme v príslušnom hoteli v cieľovom meste mali zabezpečené aj jedlo."

Počas pobytu ani jediný raz nezažil O. Novák niečo také ako je nesprávne účtovanie či čakanie na ´všimné´. Vždy bolo treba účet za službu len podpísať, no nič neplatiť na celom pobreží takmer 200-kilometrovej rekreačnej zóny. Až na konci pobytu dostal výslednú faktúru, a k nej boli tieto dielčie účty priložené. Bolo to teda prehľadné a do posledného haliera možnosť kontroly.

"Jedlo sme dostávali trikrát denne. K tomu sa dodržiava i ďalší dobrý, starý zvyk prevzatý od Britov. Každý deň sa okolo pol piatej až piatej prerušila zábava a kúpanie a začal sa tee times, teda akási čajová siesta. Priniesli nám sendviče, koláčiky, kávu, čaj, turisti si posadali a jedli. Pritom to bola pozornosť podniku, nič sa za to neplatilo. Kto snáď patril do kategórie ´paštikárov´, čiže, aby ušetril navláčil si z domu konzervy, ten v Keni neuspel a ťahal ich späť. O návštevníkov sa tam skutočne vynikajúco starajú."

Strava, ktorú dostávali, bola aj neuveriteľne pestrá. Veľa ovocia, džúsov, zeleniny a rôzneho mäsa. O. Novák ochutnal jedlo z antilopy, zebry, pštrosa, bizóna, korytnačky aj krokodíla, ale toto mu nechutilo, bolo veľmi vodnaté.

"Pred každým reštauračným zariadením stojí od rána do večera služba - buď dievčina alebo mladý muž, aby typickým slovkom ´džambo´ privítali prichádzajúcich hostí. Znamená to niečo ako dobrý deň. Je to síce milé, ale denne ho, lebo zdraví každý, kto sa s vami stretne, započuť stokrát. To by aj na nervy liezlo, keby nebolo sprevádzané milým úsmevom. A keby predsa len - je tu ešte čarovné ´hakuna matata´ - nie je problém.

Izbu mal O. Novák v niekdajšej rezidencii zanzibarského sultána prerobenej na hotel. Aj tam, aj pri každom ďalšom hoteli, bol samozrejmosťou bazén so sladkou vodou a o 130 hostí sa staralo 80 členov personálu, ktorým nič nesmelo ujsť.

"Keďže podnebie je tam na nás vlhké, raz ráno, keď som vstal, ostala po mne posteľná bielizeň veĺmi mokrá od potu. Okamžite mi vymenili všetko, čo bolo mokré a na čerstvo ustlanej posteli som našiel rozložené kvety ibišku. Symbolika toho, aby som skoro vyzdravel. Takže, ešte aj takáto pozornosť."

Vlhkosť a riedši vzduch na náhornej planine sú ale veľkou výhodou pre keňských bežcov, ktorí sú zvyknutí žiť a trénovať na vyššie položených miestach. Už génovo majú takto v sebe zakódovanú menšiu spotrebu kyslíka. A keď prídu na európske trate, dych im oveľa dlhšie vydrží.

Hor´ sa na safari

O. Novák bol prekvapený i z toho, že African safari club daroval každému turistovi jednodňový safari výlet do národného parku Tsavo ost zdarma. K tomu ešte grátis dostal každý turista 50-eurový šek na konzumáciu. "Osobne som vďaka zľavám za tri týždne pohybu minul z vlastného len 100 euro. Pritom som vonkoncom nešetril, ale doprial som si všetko, na čo som mal chuť. A zostalo aj na suveníry." Šesťdňové safari výlety sú spojené už aj s návštevou Tanzánie, Národného parku Serengeti v kráteri Ngoro-Ngoro a obletom Kilimandžára.

Na samotné safari sa vypravuje malý autobus, na ktorom je strecha, čo sa dá nadvihnúť. Cez tento priestor možno fotografovať. "Keď sme mali vyraziť, potešili sme sa. Predsa len je rozdiel vidieť zvieratá v klietkach a voľne. Domáci vodiči sú už natoľko ostrieľaní, že vedia kde ísť, aby mali turisti čo najlepšie snímky v prírode sa pohybujúcich zvierat. Jediné, čo sa nesmie, je vystúpiť z mikrobusu, lebo by ste sa mohli stať obedom alebo večerou niektorej šelmy."

Keď už sa spomenuli autobusy, tak práve cestná doprava je v Keni najrozvinutejšia. Rozmáha sa ale aj miestna letecká. Pokiaľ by mal licenciu na lietanie, mohol si pokojne požičať malé lietadlo a robiť individuálne poznávacie výlety. Na takejto leteckej službe je v Keni založená veľká časť prepravy, vrátane lekárskej pomoci. Nie je teda zvláštnosťou fakt, že sa lekár k pacientovi spustí z oblohy.

Ešte vždy tam ale funguje i šamanstvo. Dokonca sa O. Novákovi podarilo do jedného takéto obydlia bývalého šamana dostať. Starý ´lekár´ sa už liečiteľstvu nevenoval, svoje znalosti odovzdal synovi. Zato rozprávať o svojich kúzlach dokázal hodiny a hodiny. "Aj som ho popočúval, no jeho myšlienky boli mojim predsa len vzdialené, a tak som sa skoro vypoklonkoval. Ale prírodné medikamenty, ktoré tiež využívajú, sú také isté ako poznajú naši zberatelia liečivých rastlín."

Turistov vedia aj dobehnúť

Pri hotelových komplexoch existuje ešte určitá separácia od domáceho obyvateľstva. A tiež sa návštevníkom nedoporučuje, aby sa osamotene kdesi vzdialili. Domáci už podľa oblečenia vedia vytušiť, kto je kto. Poznávacím znakom turistov sú totiž kraťasy, kým ďalší Európania, ktorí už v krajine dlhšie pracujú, /volajú sa rezidenti/, sa naučili nosiť dlhé nohavice. Tí druhí sú aj inak vnímaní. Preto kto z turistov chcel napríklad niečo lacnejšie kúpiť, najlepšie pochodil, keď si obliekol klasické nohavice.

Návštevníci Kene si tiež musia dávať pozor na odpor domácich k alkoholu, ktorý prikazuje islam. I na uvítacej a rozlúčkovej párty sa hosťom podával džús. "Zaregistroval som skupinu Poliakov, ktorá si doniesla vlastné tekuté zásoby. Hneď v prvý večer, keď ich vytiahli na stôl, personál ich taktne upozornil: u nás je taká obyčaj..., že sa nepije. Aspoň nie ostré."

Víno a pivo domáci zrejme nepovažujú za alkohol, lebo ten bežne ponúkali. Pivo majú vlastné a keďže ho O. Novák ochutnal, dal mu plusový bodík, je údajne takmer na úrovni hociktorého nášho.

Bohatstvo si chránia

Príroda je v Keni prekrásna, a preto jemu, čoby kaktusárovi a kvetinkárovi bolo ľúto, že sa z krajiny nesmú doviezť žiadne výhončeky ani semienka. Ba ani mušle nie, zato si turista môže pokojne priniesť kožený štít masajského bojovníka, oštep či rôzne drevené sošky. Tie sa väčšinou robia v manufaktúrach. Sú to dielne, kde sedí niekoľko rezbárov a tvoria ozdoby, sošky. Občas sa podľa O. Nováka stane, že menej zbehlého kupca dobehnú - tvrdia, že mu predali sošku z ebenového dreva. V skutočnosti je to len obyčajné mäkké drevo, ktoré iba šikovne napustili rozohriatym boxom. Keď už bola reč o dreve, O. Novák vybral z albumu fotografiu, na ktorej bola veľká visiaca klietka. "Zrejme aj v Keni sú ženy, ktoré chcú muži potrestať, a tak pre klebetnice vymysleli takúto formu aspoň jednodňového väzenia."

Keď je príliv, na východnom pobreží Afriky sa na úrovni rovníka začína približne o 16. hodine, vtedy more stúpne aj o 3 metre, čo bol vždy úžasný pohľad, a možnosť adrenalínového kúpania v príboji vĺn. Keď voda opadla, na plážach s bielym pieskom ostávalo veľa morských živočíchov, a tiež mušle a lastúry, na čo čakajú domorodci. "Zbierajú ich, očistia, trošku upravia a predávajú turistom. Pritom dobre vedia, že sa nesmú z krajiny vyvážať. Turista ale až v posledný deň pobytu dostane písomný zoznam toho, čo sa nesmie zobrať domov," pokritizoval zberačov a predavačov. Úplne najviac sa na nich ale hnevali tí, čo si nakúpili mušle za 100 aj viac euro alebo dolárov a museli ich tam nechať. "Pašovanie načierno radšej nikto neriskuje, lebo všetka batožina sa na colnici presviecuje a aj dobre ukrytá mušla sa rozsvieti krásne oranžovo ako slnko. No a potom prichádzajú k slovu pokuty a problémy."

Keby ste sa náhodou chceli vybrať na návštevu Kene, podľa O. Nováka je najlepším obdobím čas približne od decembra do februára. To sú mesiace, kedy je tam najstálejšie počasie. Naopak obdobie veľkých dažďov je v apríli a máji.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 319
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 21 845
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 17 297
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 993
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 624
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 380
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 658
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 544
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 374
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 339
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kontroverzný aktivista Slávik sa zapojil aj do povoľovacieho procesu k modernizácii cesty na Slaneckej.

Trestné oznámenie Sulíka spustilo lavínu.

19 h
Riaditeľ ZSS Arcus Juraj Briškár potvrdil ďalších sedem úmrtí.

Infikovaných je 70 klientov a 36 zamestnancov zariadenia.

5 h
Centrálne parkovisko na Štrbskom Plese si obec Štrba prenajíma od eseročky mesta Vysoké Tatry. Návštevník tam zaplatí menej ako napríklad v Tatranskej Lomnici či v Starom Smokovci.

Mesto chce motivovať ľudí a odľahčiť premávku.

19 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop