období záplav, keď sa hovorí o živelnej pohrome. Ak však natrafíme na čistý horský prameň, neváhame povedať: - Aha, živá voda. Pôvodný náboženský a mýtický charakter živej vody sa už stratil, dnes sa nám so živou vodou spája predstava vody lahodnej a čistej. Veď dobre poznáme aj protipól - silne znečistenú "mŕtvu" vodu.
Vodu v dávnych dobách ucitevali, lebo človek cítil, že je naplnená božskými bytosťami, ku ktorým sa dá priblížiť iba s veľkou úctou. Čím viac sa však začala technicky využívať, tým viac bledli znalosti o duševnej a duchovnej podstate tohto živlu. Až nakoniec sa voda stala obyčajnou chemickou látkou so značkou H2O. Stále nové poznatky nás však presviedčajú o tom, že za určitých podmienok si prívlastok živá naozaj zaslúži.
Voda prúdi rytmicky. Jej tečenie a pohyb sú jej najzákladnejšími vlastnosťami. A hoci je látkovo beztvará, vďaka pohybu sa neustále mení. Ľudská tvorivosť elementárne bytosti vody zaznamenala v rozprávkach a mýtoch. Aj tam majú svoju úlohu, aj keď zakódovanú do príbehu. Podľa súčasného bádateľa v tejto oblasti Slovinca Marka Pogačnika vodné žienky, morské panny, vodníci či duchovia rovnováhy majú svoje poslanie spojené s udržiavaním rovnováhy vo vnútri zemskej kôry a rozvádzajú po krajine životnú silu vody. Rusalky či vodné bohyne dávajú prameňom, riekam a jazerám svoju individualitu. Existujú ešte kráľovné rusaliek alebo krajinné rusalky, ktoré vo svojej oblasti chránia všetky elementárne bytosti.
Voda so svojou neustálou premenou nás vyzýva k tomu, aby aj naša myseľ bola ochotná prijímať premeny a prijala to, čo má byť pochopené. Spoznať živú vodu znamená predovšetkým oživiť svoje myslenie.
lg
Autor: Je vodník iba v rozprávke?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári