Nepoddávajte sa smutným náladám, snažte sa neobmedziť rôzne aktivity
Naučte sa vychutnať si blížiaci sa jesenný splí"Už ste si, milé dámy, odložili krátke sukne a tričká na ramienka hlboko do skrine. Nosíte so sebou
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Naučte sa vychutnať si blížiaci sa jesenný splí"
Už ste si, milé dámy, odložili krátke sukne a tričká na ramienka hlboko do skrine. Nosíte so sebou v kabelke preventívne každý deň dáždnik a je vám smutno, že slniečko zapadá skôr a hreje o poznanie slabšie? Je vám ľúto za príjemne strávenými dňami počas dovolenky, keď ste všetky problémy nechali doma a dobre ste si oddýchli? Nuž, asi si aj vás našiel jesenný splín.
"Existujú ľudia, ktorí sú senzitívnejší a veľmi citlivo reagujú na počasie, na zmeny v ročnom období. Na jeseň však každému z nás chýba viac denného svetla, tepla. Tí, ktorí sú citlivejší, často môžu podľahnúť jesennému splínu," uvažuje psychologička PhDr. Katarína Kubašovská, ktorá sa s nami podelila o skúsenosti s psychikou ľudí. Tie zbiera nie len na nemocničnom oddelení, ale spolu s kolegyňami aj prácou v Linke nádeje.
"V lete máme samozrejme viac možností na relax. Všetok voľný čas sa snažíme využiť aktívne. Ak sme počas prázdnin v práci, chceme popoludnie využiť na prechádzky, na šport, venujeme sa deťom. Viac spoločensky žijeme. Toto všetko znamená, že sme viac aktívni. Keď však nastane jeseň, ako keby sa na nás naraz nahrnulo množstvo negatívnych javov."
Dni sa skracujú, popoludní sa treba venovať deťom, ktoré sa pripravujú do školy, vonku začína byť chladno, a tak je len prirozdené, že sa nám nechce chodiť na výlety, športovať. "Nastane útlm vo všetkých príjemných aktivitách, ktoré sme si v lete užívali. Brániť sa tomu, aby nás prepadli nepríjemné pocity je vlastne jednoducé - netreba poľaviť. Nie je zdravé zavrieť sa doma a povedať si - koniec leta - koniec zábavy. Netreba odbúrať všetko, čo nám spríjemňovalo leto. Treba si byť vedomý toho, že na jeseň sa obmedzia mnohé možnosti ako stráviť príjemný deň. Treba tomu prispôsobiť denný režim, nájsť si vhodné alternatívne riešenia. Vždy sa dá využiť aj to, čo prináša jeseň."
V lete prirodzene jedávame viac ovocia, zeleniny. Máme pestrejšiu stravu, viac sa staráme o to, aby sme vyzerali dobre v plavkách, športujeme. Na jeseň sa nám však už do ničoho nechce, zeleninu už nekúpite čerstvú na trhu ale iba v hypermarketoch a vôbec nechutí tak dobre ako v lete... "Ak vezmeme do úvahy, že všetko so všetkým súvisí, tak samozrejme aj naša psychika závisí od toho, v akej sme telesnej kondícii. V lete sa cítime lepšie, lebo máme zvyčajne ľahšiu stravu, viac pohybu. Toto všetko prirodzene na jeseň ubúda a môže násť to rozladiť."
Vždy však existuje spôsob, ako si dvihnúť náladu. Stačí zahnať smútok niečim príjemným, každý človek sám najlepšie vie, čo mu urobí dobrú náladu. Na druhej strane však jesenný splín netreba zatracovať. Veď aj melancholické pocity si môžete vychutnať. "Treba na jeseni a blížiacej sa zime nájsť pozitívne stránky a nie všetko, čo vnímame ako niečo negatívne, treba hneď zlikvidovať. Nemôžeme totiž očakávať, že nás v živote postretnú len príjemné veci. Ak prežijete splín, o to viac si potom budete vážiť pohodu, ktorá ho určite vystrieda." Ak sa teda dnes cítite zle, bolí vás hlava, ráno ste mali pocit, že do práce ani nedôjdete, nájdite niečo, na čo sa oplatí tešiť. Možno je to prechádzka po farbami hýriacom parku, horúce kakao, ktoré si dáte pred spaním, či zimná lyžovačka, ktorej sa už neviete dočkať.
"Pre niekoho je veľmi pozitívne, keď môže rozprávať o lete, o dovolenke, prezerať si fotografie. Vráti sa späť do dní, kedy mu bolo dobre, doslova sa do nich opäť prenesie. Je to však veľmi individuálne a u niekoho môže mať nekonečné prezeranie si fotografií opačný účinok. Viac to u neho zvýši rozdiel, ktorý pociťuje. Povie si - vtedy mi bolo dobre a teraz mi je príšerne. Neexistuje žiadny všeplatný recept na to, ako si s jesenným splínom poradiť." Každý človek je individuálny, rovnako ako jeho psychika. Skúšajte sa rozptýliť príjemnými vecami a bol by v tom čert, aby niečo nezabralo.
"Dôležité však je, aby človek dokázal dolíšiť stav, keď je doslova po lete otrávený z prichádzajúcich studených dní a vážny chorobný stav. Klinická depresia už nie je otrávenosť, splín či rozladenosť. Je dôležité nájsť hranice medzi týmito stavmi. Ak sa len cítite mizerne, no kamarátky vás pozvú na párty a vy sa celý večer smejete, je to v poriadku. Mali ste zlú náladu, no prešlo to. Rovnako je tomu tak, ak vás vybudí akákoľvek aktivita a vy sa znovu cítite dobre. Ak však nútite do aktivity človeka s klinickou depresiou, bude to mať opačný účinok a jeho stav to iba zhorší."
Klinickú depresiu nemožno odstrániť tým, že sa pustíte do niečoho, čo vám robí radosť. Tu už ide o poruchu, ktorú treba liečiť. Ak máte pochybnosti a neviete rozlíšiť, či si vás iba našiel jesenný splín, alebo či naozaj potrebujete pomoc, máme pre vás radu. "Stačí zavolať na našu Linku nádeje (6441155), kde sme 24 hodín denne k dispozícii. Nanešťastie ešte stále pretrvávajú isté predsudky a nie každý, kto pociťuje symptómy depresie, príde k nám. Často sa ľudia roky trápia," dodala K. Kubašovská.
Autor: Je vodník iba v rozprávke?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári