januára nás liter pritečenej i odtečenej vody bude stáť viac, než doteraz. A veru poriadne. Štvorčlenná rodina s dvoma malými deťmi bude musieť v budúcoročnom rozpočte navýšiť položku ´výdaje´ o 800 korún. A to máme ešte iba polovicu septembra. Dosť času na to, aby s nutnosťou zvyšovania cien prišli aj výrobcovia či distribútori ďalších tzv. médií, teda plynári či elektrikári. A následne všetci ostatní...
Nechcem tu rozoberať, či sú dôvody na zvyšovanie cien oprávnené. Nie som až taký macher, aby som mohol viesť na úrovni diskusiu s vodárom, elektrikárom, plynárom či nejakým prepravcom. Lebo za hrsť dôvodov, prečo zvýšiť cenu, môžu kedykoľvek vysypať ako z rukáva. Poukázať však chcem na to, že už niekoľko rokov čakám na to, kedy privítame Nový rok bez nejakého ´balíčka opatrení´.
Každý rok, spravidla na ich prelome, ale už aj v priebehu, rastú ceny niečoho, na čo sme viac či menej odkázaní - vody, energie, plynu, cestovného, nájomného... Kolotoč, ktorý sa nie a nie zastaviť. Pritom takmer po každom zvýšení nás jeho autori ubezpečujú, že je posledné. Slovač, najmä tá chudobnejšia väčšina, si vtedy zanadáva, utiahne opasok o ďalšiu dierku (prípadne si urobí novú) a hľadá spôsob, ako prežiť. Bude menej variť, menej svietiť, alebo sa menej umývať? Štát to má v takomto prípade jednoduchšie - zvýši deficit. Ale môže zvýšiť svoj deficit štvorčlenná rodina? Alebo osamelo žijúci dôchodca? Môžu vydať viac peňazí, ako majú?
Keď treba zdôvodniť zvýšenie cien, vedia jeho autori argumentovať všeličím. Najmä však výrobnými nákladmi. Ťažko potom ale chápem fakt, že manažment týchto firiem sa vozí v luxusných autách, že šéfstvo a dozorné rady dostávajú rozprávkové odmeny a zamestnanci trináste a niekedy i štrnáste platy. Z čoho ich majú, ak im to ´vysoké výrobné náklady´ neumožňujú? No predsa zo zvýšenia cien. Ale takto by vedel peniaze zabezpečiť každý. Ak firma dobre funguje a produkuje zisk, nech si ho rozdelí. Ale ak nemá, prečo si ho vytvára na úkor verejnosti?
Prečo? Lebo má monopol. Viem, že je to nereálne, ale ak by u nás fungovala konkurencia aj v energetike, plynárenstve či vodohospodárstve, nikto by si nedovolil takto narábať s cenami. U spotrebiteľov by totiž vyhral iba ten, kto je najlacnejší. Presne, ako je to v obchodoch. Kto ponúkne cukor za najnižšiu cenu, ten ´vyhráva´. Ale ako si vyberať dodávateľa vody, plynu či elektriny?
Je september a vieme, že voda pôjde ´hore´. Počkajme si, čo ju ešte bude do konca roka či v tom novom následovať. Tipujem, že elektrina. Buď zvýši jej cenu vláda, lebo to bude jeden z ústretových krokov voči novému majiteľovi, alebo to urobí on, lebo zistí, že pri starých cenách bude v strate a nebude mať na ´odmeny´...
Róbert BEJDA
Autor: Za vraždu dostala päť rokov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári