Budú jazdiť mestskí policajti na bicykloch?
Spolu o 7 projektoch, ale v dvoch prípadoch aj s rozdelením na a/ a b/ alternatívu, mali možnosť počuť poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí sa v utorok zúčastnili na zasadnutí komisie pre posúdenie a výber projektov, do ktorých by sa mohlo mesto v blízkej budúcnosti zapojiť. A samozrejme, na ktoré by sa dali získať financie okrem iného aj z Európskej únie.
Išlo o projekt zateplenia objektu Domova dôchodcov na Garbiarskej ulici, rekonštrukciu administratívnej budovy SMZ na Rastislavovej ulici, rekonštrukciu polikliník na Cottbuskej ulici a na Americkej triede, financovanie integrovaného systému zberu a zneškodňovania odpadov v meste, projekt Modré školy alebo aj Voda pre školy, cyklistické hliadky v pôsobnosti Mestskej polície, monitorovanie mesta bezpečnostnými kamerami, modernizáciu energetického zdroja v objekte na Hlavnej 68, vybudovanie podnikateľského centra na Poštovej 14, mobilný štiepací technologický uzol.
"Na tejto komisii išlo o prvé stretnutie, a možno aj preto neboli projekty dokonale spracované, ku každému, až na jeden, chýbalo bližšie vysvetlenie, dopracovanie a niekde aj návrh na iné financovanie, nielen z rozpočtu mesta. Spolu by tieto projekty totiž potrebovali takmer 85 miliónov Sk z pokladnice mesta, čo nepovažujem za správne riešenie," povedal nám k tomuto zasadnutiu MUDr. Milan Bereš /KDH/. Podľa neho sú predsa aj iné možnosti, napríklad z podporných fondov EÚ. Treba si len sadnúť k počítačom, študovať a hľadať ďalšie alternatívy ako získať financie. M. Berešovi sa osobne pozdáva rozvoj kamerového systému v meste a pri hlasovaní by ruku zodvihol i za mobilný štiepací technologický uzol, ktorý by mohol priniesť úsporu energie.
I ďalšia účastníčka Ing. Mária Gamcová /DS/ potvrdila, že toto stretnutie bolo len informatívne a o niektorých projektoch si vôbec nevedeli urobiť obraz, lebo chýbali základné informácie. Rovnako si tiež myslí, že pracovníci magistrátu by mohli mať väčší rozhľad o tom, ako a na čo sa dajú využiť fondy EÚ. Osobne ju zaujala rekonštrukcia budovy SMZ. Ale nie tak, ako znel návrh. "Prečo by sa pri tejto úprave nemohli využiť možnosti zo sociálnych fondov a v plánovanej nadstavbe urobiť napríklad chránené dielne pre ľudí s telesným alebo iným hendikepom? V učilišti na Alejovej záhradníkov predsa vychovávajú," myslí si M. Gamcová.
MVDr. Anna Jenčová /HZDS-ĽS/ tiež mala pocit, že pracovníci magistrátu neprišli na stretnutie celkom pripravení. "My, ako poslanci, sme predsa mali k projektom povedať, čo sa nám páči a čo nie, a nie, že my sme zvažovali a upozorňovali, aké možnosti alternatívneho financovania existujú. V niektorých momentoch som mala pocit, že pracovníci magistrátu nevedeli, o čom sme vlastne hovorili." A. Jenčová si myslí, že napríklad pri úprave Hlavnej 68 by sa pokojne dalo urobiť aj turistické informačné centrum, pri Garbiarskej aj nadstavba, čím by sa rozšírili možnosti pre ďalších seniorov. A tiež sa priklonila k tomu, aby sa na Rastislavovej s úpravou budovy SMZ postavili aj chránené dielne.
Starosta MČ Západ PhDr. Pavol Mutafov tiež potvrdil, že toto stretnutie bolo prvé a skôr len informatívne než by prinieslo záverečné výstupy. I jemu sa niektoré projekty pozdávali, no musia sa dopracovať a samozrejme, hľadať cesty, ako by sa dali z veľkej časti vyfinancovať z fondov EÚ. "I preto sa pravdepodobne o mesiac znovu stretneme, aby sme už rokovali o týchto projektoch konkrétnejšie," uviedol P. Mutafov.
Ako vidieť, všetci oslovení sa zhodli na tom, že určite by napríklad mestskí policajti mohli na niektorých úsekoch využívať bicykle a že kamerový systém je v meste veľmi potrebný. Od veci by nebolo ani využívanie dažďovej vody na splachovanie sociálnych zariadení, napríklad v materských alebo základných školách. Nápadom treba dať ale ešte punc a dotiahnuť ich do úspešného záveru.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Jak divý
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári