umiestnení jej závodu v kechneckom priemyselnom parku. Túto informáciu nám potvrdil aj konateľ firmy Ralph Hoarau. "Áno, podpísali sme zmluvu o budúcej zmluve s pánom starostom Konkolym za obec Kechnec," uviedol pre náš denník s tým, že k bližším podrobnostiam sa vyjadria neskôr.
Prielom v týchto rokovaniach, ktoré sa v auguste a začiatkom septembra dostali do slepej uličky, nastal po osobnom zaangažovaní amerického veľvyslanca na Slovensku Ronalda Weisera. Po jeho minulotýždňovej návšteve v Kechneci zmizli všetky rozpory medzi oboma zúčastnenými stranami.
"Pán Weiser bol už u nás v obci štvrtýkrát a aj teraz odchádzal veľmi spokojný, čo nám potvrdil aj svojim zápisom do našej kroniky. Podrobne sledoval celé dianie okolo projektu. Pri zatiaľ poslednom rokovaní sme si všetky vzniknuté problémy vydiskutovali k obojstrannej spokojnosti. Najmä vďaka korektnému prístupu jeho osoby ako aj manažéra Plastipaku pre rozvoj podnikania v Európe Waltera Andrusyszyna sme sa nakoniec na všetkom dohodli bez emócií," skonštatoval starosta J. Konkoly.
Američania pôvodne rátali s tým, že do konca roka by už v Kechneci mohli začať so skúšobnou prevádzkou, čo sa však vzhľadom na posunutie termínu realizácie projektu určite nestihne. Jednou zo sporných otázok bola rozloha pozemku, keďže Plastipack požadoval väčšiu plochu, než bola obec ochotná poskytnúť. "My sme sa nebránili tomu, aby dostali taký veľký pozemok, ako chceli. Našou podmienkou však bolo, aby pozemok bol efektívne využitý, teda aby bol z čo najväčšej plochy zastavaný. Takisto sme chceli, že ak im poskytneme taký veľký pozemok, zamestnajú viac ľudí a preinvestujú viac prostriedkov. Som rád, že v návrhu novej zmluvy zobral Plastipak naše pripomienky do úvahy."
Príchod Plastipaku uviazol aj na tom, že starosta si neželal, aby túto firmu pri vzájomných rokovaniach zastupoval syn slovenského exprezidenta Peter Schuster. Ako uviedol rokovať bude iba so šéfmi firmy, resp. nimi poverenými osobami. "O pánovi Schusterovi sme nehovorili. Celá naša debata sa točila okolo novej zmluvy," tvrdí starosta.
P. Schuster sa k podpisu zmluvy nechcel vyjadriť, keďže ako povedal, nebol pri posledných rokovaniach a preto nemá dostatočné množstvo informácií.
Podľa našich informácií mal Plastipak v prípade neúspechu rokovaní s Kechnecom pripravenú náhradnú lokalitu pri Michalovciach. "Aj ku mne sa dostali tieto informácie, no som rád, že k tomu neprišlo a z podpísanej dohody pre investíciu v našom priemyselnom parku bude profitovať tak Plastipak ako aj celý Košický kraj."
Plastipack by tak prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Clean Tech Slovensko odkúpil od obce 7,9 ha v tamojšom priemyselnom parku za cenu 50 Sk/m2. V prvej etape uvažujú o postavení závodu na recykláciu plastových PET fliaš a v druhej fáze by vyrábali aj lisované formy pre PET fľaše. Celková investícia by mala dosiahnuť až 1,65 miliardy Sk. "Musím priznať, že ma ich nové podmienky príjemne prekvapili. Potešilo ma, že na začiatku sa chcú vytvoriť 100 nových pracovných miest a postupne zamestnajú až 300 pracovníkov. Takisto zastavanosť pozemku má byť 80-percentná a objem investícií má dosiahnuť až 50 miliónov dolárov. S takýmito podmienkami sme nemali dôvod nesúhlasiť. Opäť sa raz potvrdilo, že nehľadáme dôvody prečo sa niečo nedá, ale spôsoby, prečo sa to dá," tvrdí J. Konkoly.
Podľa kechneckého starostu sú už teraz vyjasnené všetky vzniknuté nedorozumenia. "Chcel by som sa touto cestou poďakovať pánovi veľvyslancovi, že prispel k zdarnému ukončeniu našich rokovaní. Rokovania ešte budú pokračovať, pričom niekedy v októbri by sa mala podpísať definitívna zmluva. Predpokladám, že hneď na to začnú americkí investori s prípravnými prácami na výstavbe svojho novej prevádzky," dodal J. Konkoly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári