bývalá budova gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura, ktorá prešla rozhodnutím ministerstva zdravotníctva do majetku Východoslovenského onkologického ústavu. Minister sa totiž už dávnejšie rozhodol, že výťažok z jej predaja pôjde na rozvoj nukleárnej medicíny v Košiciach. Tá sa mala pôvodne rozvíjať pod hlavičkou Východoslovenského onkologického ústavu, avšak pred niekoľkými mesiacmi Rudolf Zajac informoval Košičanov o tom, že tu vznikne samostatný inštitút nukleárnej medicíny. Vzniknúť mal už k 1. júlu, avšak termín sa oneskoril. Počnúc prvým septembrom ale konečne uzrel svetlo sveta vznikol vyčlenením z onkologického ústavu na základe zriaďovateľskej listiny ministerstva zdravotníctva. Dočasne sídli na Rastislavovej ulici, avšak v budúcnosti by mal pôsobiť na Triede SNP v jednej z hrebeňových stavieb pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou, ktoré sú už roky nedostavané a nevyužité.
"Cieľom vzniku Inštitútu nukleárnej medicíny v Košiciach je dosiahnuť výrazné zvýšenie kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v tomto medicínskom odbore. Momentálne máme dvadsaťsedem zamestnancov a vykonávame činnosť na dvoch úsekoch. Prevádzkujeme spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky na oddelení vyšetrovania krvných vzoriek RIA, kde stanovuje hladiny dôležitých látok v sére, druhým oddelením je diagnostika in vivo. V konečnej podobe by sme však mali mať aj lôžkové oddelenie, ktoré je na Slovensku zatiaľ iba v Bratislave, pričom veľa pacientov musí byť v súčasnosti liečených v zahraničí," hovorí riaditeľ novovzniknutého Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny MUDr. Igor Marin (na snímke).
Ako sme sa dozvedeli, v budúcnosti sa počíta so zvýšením kvality prístrojového vybavenia a vysokošpecifických vyšetrení prevádzaných v tomto inštitúte, predovšetkým pozitrónovou emisnou tomografiou. Tá by mala skvalitniť vyšetrenie onkologicky chorých pacientov, a tak umožniť i kvalitnejší liečebný proces. Na adekvátne priestorové a technické vybavenie inštitútu však budú potrebné obrovské finančné prostriedky. Ich celkový objem si však MUDr. Marin zatiaľ netrúfa odhadnúť.
"Je to veľmi otázne. Potrebujeme totiž posúdiť, v akom stave je hrebeňovka na Triede SNP. Statik rozhodne, či sa bude dať dostavať a ušiť pre naše potreby, alebo ju bude nutné úplne zbúrať a postaviť nanovo, pretože budeme používať dosť ťažké stroje. Preto je hovoriť o otázke financií zatiaľ veľmi predčasné," poznamenáva riaditeľ nukleárneho inštitútu.
Isté je, že časť potrebných peňazí by mal inštitút získať z predaja budovy bývalej gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Moyzseovej ulici. Zatiaľ je papierovo majetkom onkologického ústavu, ale je už iba otázkou krátkeho času, kedy sa to zmení. Ako sme sa dozvedeli, v týchto dňoch bola podpísaná zmluva o prevode nehnuteľnosti z onkologického ústavu na nukleárny inštitút, pričom po odobrení ministerstvom dôjde k zmene aj na katastrálnom úrade. Až potom bude vypracovaný znalecký posudok na jej hodnotu a vypísaná verejná súťaž na odpredaj majetku. Na nukleárny inšitút prejde aj budova pri Geriatrickom ústave na Strojárenskej ulici, ktorá toho času taktiež patrí onkologickému ústavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári