dvoch hodín zaoberala mestská rada.
"V návrhu sa predpokladá nový výpočet paušálneho poplatku pre občana. Namiesto terajších 650 Sk na osobu a rok je stanovená základná sadzba na 2,10 Sk na osobu a deň. Pri množstvovom zbere, ktorý je u občanov možný iba v rodinných domoch, je navrhovaná základná sadzba 1,047 Sk za liter odpadu pri zbere do vriec s objemom 100 litrov. pri zbere do 'kuka' nádob s objemom 110 litrov je to 0,394 Sk za liter odpadu a pri zbere do kontajnerov s objemom 1100 litrov 0,302 Sk za liter odpadu," informovala Korzár hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková.
Ak si 365 dní v roku vynásobime sumou 2,10 Sk, zistíme, že cena za odpad pre občana na rok by sa mala podľa návrhu od budúceho roka zvýšiť o 110 korún z terajších 650 Sk na 766 Sk. Presná výška poplatkov bude závisieť od rozhodnutia poslancov v mestskom zastupiteľstve, ktoré sa zíde 28. októbra 2004.
"Nové nariadenie zachováva všetky doterajšie možnosti zníženia alebo odpustenia poplatkov. naopak, zmena sa dotkne splatnosti poplatkov, ktorá už nebude mesačná, ale v štyroch splátkach ku koncu marca, júna, septembra a novembra. Poplatky bude možné platiť bezhotovostným prevodom na účet mesta, platbou do pokladne alebo prostredníctvom SIPO," doplnila Bobriková.
Členovia mestskej rady - poslanci a starostovia- sa včera vážne zaoberali otázkou, či sú Košice najšpinavším mestom na Slovensku potom, čo sa odpad začal zvážať nie trikrát, ale len dvakrát týždenne.
"Diskusia sa točila okolo toho, kto dal pokyn na zníženie frekvencie odpadu, pretože mesto a Kosit sa teraz vyhovárajú jeden na druhého. Mesto síce tvrdí, že dalo taký pokyn iba tam, kde sa odvážal odpad z poloprázdnych kontajnerov, ale skutočnosť je taká, že sa odváža dvakrát z celého mesta. Všetci sme sa zhodli na tom, že súčasná situácia nie je dobrá a treba ju riešiť. Napríklad tým, že sa pridajú kontajnery, aby sa smetie neukladalo vedľa," informoval nás poslanec Emil Kočiš.
"Vôbec si nemyslím, že Košice sú najšpinavším mestom. Chodím po Slovensku a myslím si, že je to v norme. Ľudia by ale mali určite viac využívať zberné dvory, kde môžu odviezť jadrá, staré okná, televízory, či chladničky bezplatne. Problémom ale je, že ľudia nechcú zaplatiť ani odvoz, a tak to položia ku kontajnerom. Veľké kontajnery, ktoré sa dvakrát ročne rozložia po meste, sú veľmi užitočnou pomocou, ale nestačia," hovorí poslankyňa Čižmáriková.
K návrhu nariadenia odznelo na mestskej rade toľko pripomienok, že riaditeľ magistrátu dostal úlohu, aby ich zapracoval do návrhu a predložil na rokovanie ešte raz. Nie je napríklad jasné, či ak sa bude platiť za osobu a deň, počas dovolenky mimo Košíc za odpad platiť nebudeme.
Problémom zostávajú aj ľudia, ktorí v Košiciach pracujú, bývajú v podnájmoch, ale nemajú trvalý pobyt a hoci odpad produkujú, zaň neplatia. Keďže ide o niekoľko tisíc ľudí, výpadok v príjmoch do mestskej kasy nie je zanedbateľný. Kým poslanci definitívne rozhodnú, koľko za čo budeme od januára platiť, prebehnú ešte diskusie v mestskej rade i poslaneckých kluboch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári