vedeckej knižnice "vyplnil" veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser predpoludňajšiu časť svojej návštevy metropoly východu. Ako sa nám americký veľvyslanec priznal, študenti ho riadne prevetrali a zažil s nimi veľmi príjemnú diskusiu. R. Weiserovi sme potom položili niekoľko otázok.
Uplynulý týždeň prebehol médiami výsledok prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého, ak by sa voľby konali v Európe, súčasný americký prezident G. Bush by zvíťazil nad demokratom J. Kerrym zo štátov EÚ iba v Poľsku, v každej ďalšej krajine by ho Kerry bez problémov porazil. Prekvapilo vás to?
- Je to prekvapujúce len do určitej miery. Ľudia v Európe majú jediný kontakt s našim prezidentom cez médiá a obraz o ňom si robia podľa toho, ako o ňom informujú. Američania na rozdiel od nich majú o činnosti prezidenta Busha omnoho detailnejšie informácie a sami sa môžu presvedčiť, kde je pravda. No je zaujímavé, že sa robia také výskumy v Európe, koho by tunajší ľudia volili za prezidenta USA. V Amerike si neviem predstaviť, žeby sa ľudí pýtali na ich názor pri nejakých voľbách predsedu vlády v Európe.
Aká zmena by nastala v americkej zahraničnej politike, keby naozaj vo voľbách zvíťazil John Kerry?
- Podľa mňa nebude nejaký výrazný rozdiel v tom, či v Bielom dome zasadne republikán alebo demokrat. Maximálne nastanú nejaké drobné zmeny, no smerovanie americkej politiky sa nezmení, či už to bude v prípade riešenia vzťahov s Irakom alebo Afganistanom.
Slovensko patrí spolu s Gréckom a takmer všetkými "novými" krajinami únie k menšine štátov EÚ, ktorých obyvatelia musia pri vstupe na územie USA stále žiadať o vízum...
- Je viacero krajín EÚ, ktorých občania k nám potrebujú víza a Slovensko k nim taktiež patrí. V podstate platí, aby Slováci nepotrebovali víza do USA, musíte sa dostať na úroveň veľmi nízkej miery odmietnutých žiadateľov o víza a potom je istá šanca na zmenu. Momentálne však na tú zmenu nevidím veľkú šancu. Žiaľ, sami vidíte, aká je situácia vo svete a my si musíme chrániť naše územie pred návštevníkmi, ktorí chcú škodiť USA. Netvrdím, že Slováci medzi nich patria, avšak aj Gréci sú v EÚ, ale aj v NATO dlhšie ako vy a stále potrebujú víza.
Kedy predpokladáte, žeby Slováci už nemuseli pri ceste k vám žiadať víza?
- Toto nie je otázka pre mňa, lebo ja nemôžem nič predpovedať. Neviem, ako sa ďalej bude vyvíjať bezpečnostná situácia vo svete. Je tu problém svetového terorizmu a aj ten ovplyvňuje celú túto problematiku. Takisto na ňu bude vplývať aj ďalší ekonomický a politický vývoj na Slovensku. Situáciu však môže zlepšiť to, ak sa zvýši počet žiadateľov, ktorí plánujú vycestovať do USA za turistikou alebo študovať a naopak klesne percentuálne počet takých, ktorí chcú ísť do USA iba so špekulatívnych dôvodov. No opakujem, zrušenie vízovej povinnosti zrejme tak skoro nenastane."
Spojené štáty sú však ochotné uvažovať o uľahčení vízového režimu. "Začneme hľadať riešenia na zlepšenie situácie, ale samozrejme, nemôžeme otočiť našu pozíciu o 180 stupňov. Pán premiér Dzurinda ma presviedčal, že je to nepríjemná záležitosť, ktorá by sa mala riešiť. Môžeme začať robiť nejaké úpravy ihneď, ale bude to nejaký čas trvať," povedal v utorok po rokovaní s Mikulášom Dzurindom v Bratislave námestník amerického ministra zahraničných vecí Richard Armitage.
Slovenská vláda je pritom presvedčená, že na zmenu režimu už čas nastal. "Veľmi dobre rozumieme klíme v Spojených štátoch, hlavne po 11. septembri, ale myslíme si, že prichádza čas, aby sme sa začali intenzívnejšie venovať téme liberalizácie vízovej povinnosti. Aj preto, že sme výborní priatelia, aj preto, že sme členom (Európskej) únie, (Severoatlantickej) aliancie, aj preto, že o dva roky budeme súčasťou schengenského systému," vyhlásil predseda slovenskej vlády.
Autor: Marián KIZEK & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári