oblastnej správy ŽP v Košiciach. Súťaž sa uskutočnila v Krupine a podobne ako vlani poputuje Putovný pohár generálneho riaditeľa ŽP na východ. Košickú oblastnú správu ŽP reprezentovali Ján Petrík, Viliam Kofira a Vladimír Dorko so psami Cantom, Britom a Alexom. Na druhej priečke skončili zástupcovia trnavskej a na treťom mieste zvolenskej oblastnej správy ŽP.
"Súťažili štyri oblastné správy a spolu dvanásť psovodov. Psy sa zamerali na vyhľadávanie nábojníc, museli dokazovať poslušnosť či schopnosť obraniť psovoda," hovorí kynológ Oblastnej správy Železničnej polície v Košiciach npor. Vladimír Dorko.
Najviac sa darilo por. Jánovi Petríkovi so služobným psom Cantom (snímka na titulnej strane), ktorý súťaž vyhral. Na druhom mieste sa umiestnil nstrm. Vladimír Dorko so psom Axelom. Ako družstvo Košičania zvíťazili s prehľadom.
"Pre mňa sú najzaujímavejšou disciplínou stopy, pachovky. Či už trojhodinová stopa vo frekvencii, alebo hodinová na presnosť. Pes musí ísť 1500 metrov po stope, ktorá je tri hodiny stará a navyše dvakrát lomená v pravom uhle a raz v ostrom. Musí nájsť tri predmety, ktoré tam páchateľ zanechal. Máme vynikajúcich stopárov, najlepších na Slovensku," vysvetľuje V. Dorko.
V praxi, je najdôležitejšia robota na mieste činu. Pri rôznych majetkových krádežiach na železnici, sú železniční policajti odkázaní iba na pomoc psa.
"Pokiaľ je to reálne a pes chytí stopu, vieme sa dostať až k domu páchateľov. V Humennom služobná chovná suka nášho kolegu na mieste činu zadržala páchateľov, ktorí nakradli medené káble. Po niekoľkých hodinách, zas v inom prípade, chytil pes schovaných páchateľov v kríkoch."
Utečencov košickí železniční policajti našťastie nelapajú, nie sú vo vhodnom teritóriu. Skôr sa stretávajú na železničnej stanici s trestnou činnosťou.
"Kolega zadržal páchateľov, ktorý utekali smerom na električku. Vieme pracovať so psami aj v obrane. Pes, ktorý je naučený za páchateľom bežať nevinných ľudí nepohryzie. Máme za úlohu ochranu verejného poriadku, chodievame na futbalové zápasy. Medzi špeciálne roboty patria drogy, výbušniny, pašované cigarety, tabak. Zameriavame sa aj na vyhľadávanie nábojníc na mieste činu, ak dôjde k závažnému trestnému činu. Psov najviac používame na stopy pri majetkovej trestnej činnosti."
K najviac rizikovým a zároveň najmenej pochopiteľným patrie prípady, keď musia hľadať bombu...
"Nástražné výbušné systémy v súvislosti s anonymnými oznámeniami sú hlásené ako útoky na mosty, tunely, ale aj vlaky. Výnimkou nie je ani samotná stanica. Väčšinou to bol vždy planý poplach, my však musíme všetko preveriť."
Ako sa pozerajú psovodi na ľudí, ktorí zatelefonujú, že je niekde bomba?
"Nevieme takému človeku, ani meno nájsť. Zamestná desiatky ľudí, následkom toho zmešká doprava. Ľudia sa nevedia dostať domov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári