a poslancov, prebehla diskusia i v mestskom KDH.
"Je nám jasné, že v prípade počtu mestských častí sa ťažko bude hľadať kompromis, pretože každý v samospráve, koho sa na to opýtate, má na to iný názor, zväčša odvodený od výhod, ktoré mu súčasný stav prináša. Ťažko totiž bude nejaký starosta súhlasiť so zrušením svojho miesta. Ja osobne mám na riešenie vyhranený názor. Problémom mesta totiž nie sú malé mestské časti ako Pereš, Poľov, Lorinčík, či Krásna. Problémom sú veľké, v ktorých väčšinu rozpočtu zhltnú úrady na seba, poslanci na svoje odmeny a mimoriadne odmeny, starostovia na svoje platy a odmeny, pričom výsledok je ten, že niet na žiadnu investíciu pre zlepšenie života ľudí. S peniazmi v malých mestských častiach sa hospodári oveľa efektívnejšie, úrady sú malé a zabezpečujú viac činností," argumentuje predseda poslaneckého klubu KDH Emil Kočiš.
Dodáva, že najlepším riešením pre Košice by bolo vytvorenie jednej veľkej mestskej časti, ktorá by bola zároveň mestom Košice a k nej by patrili satelitné obce - dnešné malé mestské časti, ktorých by mohlo aj pribudnúť.
"Mesto by malo jedného primátora, v mestskom zastupiteľstve by pokojne mohlo byť aj sto poslancov namiesto dnešných osemdesiatich, keďže minimálne 150 poslancov by sa zrušilo v zrušených mestských častiach - Juh, Západ, Staré Mesto, Furča, Sever, KVP, Sídlisko Ťahanovce a Nad Jazerom. Pritom úradovne by mohli zostať v jednotlivých dnešných mestských častiach tak, ako sú ľudia na to zvyknutí, aby boli spokojní. No bez starostov, zástupcov, poslancov. Poslanci, ktorí by sa volili len do mestského parlamentu, by neboli v schizofrenickej pozícii, keď niekedy nevedia ako hlasovať, lebo mestská časť má iný názor na to, čo je dobré pre mesto ako také. Tejto dilemy by sa navždy zbavili," dodal Kočiš, ktorý svoju predstavu konzultoval aj na stretnutí klubu KDH.
"Viacerým sa môj návrh páčil, ale KDH sa dohodlo, že nebude predkladať konkrétny návrh ako SDKÚ, ale len určí mantinely, za ktoré nezájde. Budeme za všetky zmeny, ktoré povedú k jasnejšej identifikácii kompetencií mesta a mestských častí. Teraz je to totiž tak, že o určité veci sa stará mesto, o iné mestská časť a niekde sa to dupľuje a nakoniec to nerobí nikto. Podporíme riešenia, ktoré prinesú Košičanom väčší úžitok a samosprávu výrazne zlacnia, aby nestrovila väčšinu peňazí na seba samú. Nikto ma nepresvedčí, že je to inak, robil som na mestskej časti a viem, ako to chodí."
Podľa Kočiša je návrh SDKÚ (navrhuje desať mestských častí) nevyhovujúci z viacerých hľadísk, napríklad aj preto, že nerovnomerne rozkladá počty poslancov volených za mestské časti, keď KVP by malo mať rovnaký počet zástupcov v mestskom parlamente ako Myslava, v ktorej žije najmenej trikrát menej občanov.
"KDH je ochotné iniciovať okrúhly stôl všetkých politických strán v meste, na ktorom by sa dohodol postup a filozofia zmeny, ktorú chceme urobiť tak, aby bola prijateľná pre všetkých a zároveň prospešná pre mesto a občanov. Najneskôr do polovičky budúceho roka by mal byť zákon o meste Košice schválený v Národnej rade SR a Košičania by mali dať jasné odporúčanie parlamentu, čo chcú. Zmena však musí mať zmysel, musí to byť užitočné a hospodárne."
Podľa Kočiša môže napokon za poslancov a starostov rozhodnúť fiškálna decentralizácia, ktorá príde do praxe v budúcom roku.
"Toky peňazí pôjdu inak ako doteraz a to prinúti preorganizovať život v meste tak, aby sa začali chovať efektívnejšie, lebo inak nebudú peniaze na zabezpečenie vitálnych funkcií mesta," dodal Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári