Jej cieľom je nielen prezentovať súčasný stav výskumu v tejto oblasti, ale i poskytnúť priestor pre vzájomnú výmenu informácií a skúsenosti medzi slovenskými odborníkmi a napomôcť vytváraniu tímov pracovníkov z rôznych vedných disciplín.
Pomenovanie "nanoveda" a "nanotechnológie" sa odvodzuje od gréckeho slova nano, čo znamená trpaslík. Ide o jeden z najmladších vedných odborov, ktorý skúma správanie sa častíc s veľkosťou približne jednej miliardiny metra. Pre nanočastice totiž neplatia klasické zákony prírodných vied, čo možno využiť v rôznych sférach ľudského pôsobenia. Dnes sa využívajú predovšetkým v eletrotechnike (napríklad sú bežné v reproduktoroch alebo mikročipoch), ale v budúcnosti by sa mohli využívať napríklad pri lepšom využití solárnej energie, čistení odpadových vôd, či zdravotníctve. Vďaka jedinečným vlastnostiam nanočastíc totiž možno dosiahnuť vyšší účinok liečiv pri nižšej dávke, účinnejšie liečiť upchatie cievy krvnou zrazeninou, alebo naopak umŕtviť nádor upchatím cievy, ktorá ho vyživuje.
To všetko je však zatiaľ iba hudbou budúcnosti. Aj vo svete sa nanotechnológie využívajú zatiaľ pomerne málo, na Slovensku takmer vôbec. V Košiciach sa ich výskumu venujú tri pracoviská Slovenskej akadémie vied Ústav materiálového výskumu, Ústav experimentálnej fyziky a Ústav geotechniky, ktoré na tomto poli robia takpovediac prvé kroky.
"Sme momentálne na úrovni základného výskumu nanotechnológií, pričom hľadáme jeho možné aplikácie," konštatoval na včerajšej tlačovej besede člen Predsedníctva Slovenskej akadémie vied MVDr. Branislav Peťko, CSc.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári