SÜLEJMAN ZÁKONODARCA, NÁDHERNÝ A VÍŤAZNÝ
Placka: Historická perlička
V roku 1520 opásali v carihrade prorokovým mečom, čo bol u Turkov obrad podobného významu, ako korunovácia v Európe, nového sultána, Sülejmana II. Bol synom svojho predchodcu Selima I. Hrozného /po turecky Yavuz/ a mal sa stať vôbec najslávnejším tureckým sultánom všetkých čias. Za jeho panovania dosiahla Osmanská ríša svoj najväčší územný i mocenský rozmach, bohužiaľ aj na náš /uhorský/ účet. Siahala od Maroka po dnešný Kuvajt a od Fiľakova na dnešnom Slovensku po Asuán v Egypte.
Len čo sa Sülejman, ktorého neskôr nazývali rôznymi prezývkami, no najčastejšie Nádherný, Víťazný a Zákonodarca /po turecky Kánuní/ v sultánskej funkcii trochu udomácnil, obrátil svoju pozornosť proti vnútorne roztrieštenému Uhorsku. V roku 1521 si to armády neveriacich namierili do uhorského pohraničia a bez veľkej námahy obsadili dve dôležité pevnosti Šabac a Belehrad. Obe sa nachádzajú v dnešnom Srbsku. Posádka Šabacu tvorená 700 mužmi vedenými Šimonom z Logodu sa postavila na hrdinský odpor a do posledného muža padla. Silnejšia Belehradská posádka, ktorej velil Ladislav More volila cestu menšieho odporu. Najprv chvíľu fingovala, že sa bráni, a potom vydala Belehrad Turkom.
V Uhorsku sa v tom roku nik nezmohol na zorganizovanie vojenskej pomoci napadnutým územiam a pevnostiam. Pre nového tureckého sultána to bolo jasné znamenie, v ako stave sa uhorské kráľovstvo nachádza.
duch
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári