Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Pre českú speváčku Luciu Vondráčkovú by bolo splnením sna účinkovať v predstavení slovenského divadla

"Keď si ma nájde láska, tak sa budem flákať"Dátum narodenia: 8. marca 1980Znamenie: RybaMiesto narodenia: PrahaVzdelanie: ukončené štúdium na

"Keď si ma nájde láska, tak sa budem flákať"

Dátum narodenia: 8. marca 1980

Znamenie: Ryba

Miesto narodenia: Praha

Vzdelanie: ukončené štúdium na konzervatóriu v Prahe, v súčasnosti je študentkou teorie kultúry na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského

Domovská scéna: Divadlo Rokoko

Obľúbený autor: Roald Dahl

Domáci miláčik: kocúr

Relax: čítanie, jazda na kolobežke, hra na klavír

Nie každej hviezde, ktorá si užíva aplauz už v detstve, sa podarí presvedčiť o svojom talente i vtedy, keď už vyrastie z detských topánok. Často sa stáva, že publikum na javisku vždy čaká ´to rozkošné dieťa´ a hviezdičku, ktorá medzičasom trošku podrástla, neprijme. Nie je to však prípad herečky a speváčky Lucie Vondráčkovej, ktorá sa minulý týždeň objavila v Košiciach ako hviezda finálového večera súťaže U. S. Steel Talent Night.

Skryť Vypnúť reklamu

Táto bezprostredná slečna a veľmi príjemná spoločníčka v rozhovore absolvovala do Košíc cestu z Ríma a aj napriek únave sa rada rozhovorila o všeličom možnom a bola rada, že môže byť pri tom, keď sa na cestu k sláve snažia prebiť nové talenty. "Ja som predsa začínala rovnako. Myslím si, že pre mnohých spevákov je to jediná možnosť ako odštartovať svoju kariéru, upriamiť na seba pozornosť a získať skúsenosti. Ja som sa prihlásila do súťaže Zlatý Arnošt. Mala som vtedy 12 rokov," spomenula si Lucie.

Aj keď sa na nedostatok talentu zrejme sťažovať nemôže, veď aj priezvisko Vondráčková je zárukou toho, že v génoch predsa určite čo-to podedila, ako dieťa ľutovala, že nemá talent na kreslenie. "Moja kamarátka Janka Rolová chodila na ´výtvarku´ a všetko jej to tak skvele išlo. Ja som iba obkresľovala a až dnes som začala pomaly prichádzať na to, čo je to umelecky sa odviazať a nechať všetko na imagináciu, predstavivosť a fantáziu. Janka to vedela už na ´základke´."

Skryť Vypnúť reklamu

Nezriedka sa stáva, že v rodinách známych umelcov idú deti v šľapajách svojich rodičov. Priezvisko Vondráčková bolo pre Lucku občas prínosom a občas príťažou, veď každá minca má dve strany. "Myslím však, že som mohla byť čímkoľvek, čím by som chcela. Nikdy mňa a ani brata rodičia netlačili do spevu či tanca. Mám veľmi moderných rodičov a dali nám voľnosť, mohli sme si vybrať to, čo sa nám páči a tomu sa venovať. Sú to úžasní rodičia. Nedávno za mnou prišlo jedno dievča a vravelo mi, že jej rodičia nedovolia hrať na gitare. Je to strašné. Nás rodičia vo všetkom podporovali, lebo im bolo jasné, že sa budeme venovať len tomu, čo nás baví. Matematikou a fyzikou som sa prehrýzla, no ďalej ma nelákala. Ale spev, tanec, divadlo... Tam som sa našla."

Skryť Vypnúť reklamu

Svoje prvé cédečko vydala už ako dvanásťročná, no už v desiatich stála na divadelných doskách v Národnom divadle v Prahe. Pustila sa do štúdia na konzervatóriu a i do vysokoškoslké štúdia kulturológie. Je členkou divadla Rokoko, kde začala hrať už ako konzervatoristka a to nie hocakou úlohou... Pustila sa rovno do Júlie v Shakespearovej dráme. Aj napriek tomu, že na svojich rodičov nedá dopustiť, osamostatnila sa už ako 18 ročná. Je sama sebe paňou, môže si vyberať z bohatej ponuky na spoluprácu, vydala už sedem samostatných albumov a jeden výber. O prácu naozaj nemá núdzu.

V láske si nechá poradiť

Ak by ste zablúdili na internet a pozreli si na Luciinej stránke, čo všetko stíha, možno by ste boli prekvapení. Už to dávno nie je útle a jemné dievčatko, ktoré spieva detské piesne. Dnes je z nej obsadzovaná divadelná ale i televízna a filmová herečka, nedávno vydala ďalší album s pesničkami a popritom všetkom stíha študovať.

"Vyštudovala som predsa na konzervatóriu herectvo, tak sa snažím tomu venovať čo najviac. Ak nie je na obzore láska, prichádza práca... Keď si ma nájde láska, tak sa budem flákať a chodiť do kina," prezradila Lucie, ktorá však na lásku ani pasívne nečaká v kúte, ani ju ostošesť nenaháňa. "Nie som ten typ, ktorý by si vyhliadol niekoho a ´uháňal´ ho. Nemôžem si vybrať muža, povedať si, že on je môj princ a presviedčať ho o tom, že ja som tá pravá. Na druhej strane nie je dobré ani sedieť a na princa čakať. Ja tomu stále nerozumiem... V tomto si nechám vždy rada poradiť, lebo láska je strašne zložitá."

Aj napriek tomu, že vraj podľa Lucie je princov na svete viac než dosť, po jej boku teraz žiaden nie je... "Asi si ma ani jeden z nich ešte nevšimol. Mala by som im dať vedieť, že je tu istá slečinka so zlatou hviezdou na čele a čaká, či sa nájde princ, ktorý tu hviezdu na mojom čele nájde," vyhlásila s úsmevom. Zatiaľ teda počká, či sa nejaký ten princ ukáže a energiu, ktorej má naozaj dosť, ´vráža´ do práce. O zaujímavé ponuky naozaj nemá núdzu. Tri roky bola Johankou z Arcu na javisku a nedávno sa ňou stala i na plátne vďaka hranému dokumentu. "Táto postava ma fascinuje. Keď som bola vo Francúzsku, pýtala som sa ľudí, koho si z histórie svojho národa najviac vážia. Vraveli mi, že Napoleona a Johanku. Tá mi je veľmi blízka a obdivujem ju za to, že sa dokázala rozhodnúť v stiuáciách, kedy by som ja veľmi váhala a bála sa ísť do rizika. Keď ju však hrám, dodáva mi svoju silu."

Tú čerpá i v muzikáli Excalibur. Práve rola čarodejnice Morgany sa stala jej najnovšou láskou a to i napriek tomu, že Lucie na muzikály do divadla veľmi rada nechodí... "Mám rada iba filmové, mojím obľúbeným je Chorus line. Mne sa páči, keď sa spieva, tancuje a hrá naraz. Ja však mám z mnohých našich muzikálov pocit, že nastúpia herci, odohrajú svoje, potom prídu zatancovať tanečníci a nakoniec spievajú speváci... Mám potom pocit, ako keby ma ´ošidili´."

Keďže muzikálom veľmi nedôverovala, musela ju Lucie Bíla dlho ´lámať´, aby prijala ponuku účinkovať v tomto projekte. "Stále som sa vyhovárala na to, že mám veľa iných vecí a nemám na to čas. Potom sa však začiatok skúšania stále posúval z rôznych príčin a ja som nakoniec podľahla. Musím však povedať, že je to najlepšia vec, akú som v poslednej dobe urobila."

Nespoznal ju vlastný dedko

A dobre sa cíti i v roli čarodejnice Morgany. "Režisér Vladimír Morávek našiel vo mne nové možnosti, o ktorých som sama vôbec netušila. Morgana je taký diablik a je veľmi inšpirujúca. V predstavení mám čiernu parochňu a môj vlastný dedko ma nespoznal. Často sa stáva, že mnohí diváci až v druhej polovičke predstavenia začnú uvažovať nad tým, že Morgana bude zrejme tá plavovlasá Lucie Vondráčková, ktorú poznajú." Našťastie sa Lucii podarilo vyhnať z vedomia divákov predstavu o tom, že je stále dieťaťom, ktoré spieva skladby ako Kdo tě má rád či Malá mořská víla. "Stále mi však mnohí vravia, že vyzerám ako ´násťročná´. Ešte pred pár rokmi som sa na to hnevala, chcela som pôsobiť dospelo, dnes sa však z toho teším. Veď je fajn vyzerať mladistvo nie? Čo ak budem v päťdesiatke vyzerať na tridsať...?"

Aj keď už Lucku nevnímame ako detskú hviezdu, ešte vždy u nej prevláda obraz speváčky. A to i napriek tomu, že je viac než úspešnou herečkou - vo filme i divadle ba i v dabingu. Patrí medzi vaše obľúbené situačné komédie Krok za krokom? V jeho českej verzii prepožičala Lucie svoj hlas mierne drzej Al. Pred nedávnom však bola zvedavá aj na svojich košických kolegov a ich predstavenie v Prahe si nenechala ujsť.

"Šli sme sa pozrieť na hru Bližšie od teba, u nás sa hrala pod návzom na Na dotek. Bolo to veľmi dobré predstavenie a musím povedať, že my máme vždy veľký záujem o slovenské predstavenia. Keď v Prahe hrajú Slováci, vždy majú vypredané a veľký aplauz. Mám totiž pocit, ako keby slovenskí herci vedeli hlbšie siahnuť do svojich pocitov," prezradila Lucie, pre ktorú by bolo splnením sna, ak by dostala pozvanie účinkovať v predstavení slovenského divadla. Slovenskí herci totiž nie sú výnimočným zjavom na javiskách českých divadiel a je im odpustené hrať v slovenčine. "Slovenčina je nádherný jazyk a ak by som dostala takúto ponuku, bola by som rada, no neodvážila by som sa rozprávať slovensky, aby som túto krásnu reč nepokazila. Radšej hovoriť anglicky ako kaziť vašu materčinu."

O pomoc nevolá

Spolupráci so Slovákmi sa nevyhýba, s Jurajom Jakubiskom natáčala film Nejasná správa o konci sveta a tohto roku i kontroverzný film Post coitum. "Je to úžasná komédia, rovnako ako ostatné Jakubiskove filmy je veľmi vizuálna. Myslím, že si na ňu treba urobiť vlastný názor a nie prečítať si čosi v časopise...," zadáva sa Lucie, ktorá v týchto dňoch absolvuje ´turné´ po rôznych reláciách slovenských televízií. "Natočila som videoklip k ďalšej piesni z albumu Mayday. Je to skladba Vlajkonoš a chcem, aby sa trochu o nej hovorilo."

Názov Mayday nedala Lucie svojmu najnovšiemu albumu preto, že by potrebovala volať o pomoc. "Ja o pomoc nevolám. Som totiž mačka s deviatimi životmi. Nazvala som cédečko tak podľa skladby Mayday, ktorá je veľmi expresívna a hovorí o tom, ako som sa v čase tvorby pesničiek cítila - plná energie." Tú prijíma Lucie od všetkého pozitívneho, čo ju obklopuje. "Som totiž taký ´medvídek´, ktorý ba najradšej v zime zaliezol do brloha, no vždy sa nájde niekto, kto ma z neho vytiahne a potom som schopná čerpať silu zo všetkého. Tento rok som napríklad strávila dva mesiace na horách na svahu počas natáčania fimu Snowboarďáci."

Nedávno si však zahrala aj v rozprávke Malvína a tvrdí, že keď dostane ponuku na takúto prácu, všetko ostatné - okrem divadla - ide bokom. "Pamätám si, ako som sa vždy tešila, keď som v televízii pozerala hrané rozprávky a chcem túto radosť dopriať i dnešným deťom. Chcem, aby si mohli pozrieť aj nové rozprávky nie len tie staré, ktoré som ako dieťa pozerávala ja. Aj keď je pravda, že sú úžasné. Najradšej mám Tři oříšky pro Popelku a S čerty nejsou žerty. Sú to také vtipné rozprávky a sú v nich krásne pesničky, ktoré si rada spievam. Pri natáčaní rozprávok sa vždy vrátim do detstva a vtedy mi je dobre," dodala Lucie.

Diskografia:

Mayday

Manon

The best of English version

Malá mořská víla

Atlantída

Láska na 100 let

Rok 2060

Marmeláda

2.

Divadelné úlohy:

Saténový střevíček, Rómeo a Júlie, Višňový sad, Čarodejky zo Salemu, Richard III, Starci na chmelu, Na dotek, Hrobka s vyhlídkou a mnohé ďalšie

3.

Z bohatej Tv a filmografie sme vybrali:

Arabela, Království květin, Vikingové z Bronských vrškú, Prima sezóna, Hrad z písku, Císařovy nové šaty, Patnácté léto, Ohnivé jaro, Nejasná zpráva o konci světa, Šmankote babičko čaruj!, O víle Arnoštce, Královský slib, Báječná show, Díky za fíky, Malvína, Snowboarďáci, Post coitum

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 4. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 7. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 8. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 25 113
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 18 465
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 874
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 344
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 648
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 848
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 783
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 721
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 445
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 956
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Experti nesúhlasia s Krajčího vyjadreniami o AstraZenece a posune očkovania

Tento týždeň príde o takmer päťtisíc dávok vakcíny od Pfizeru menej.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám ostáva, keď Fico slintá po moci a vláda sa háda?

Čoraz ťažšie sa rozlišuje, ktoré rozhodnutie smeruje k ochrane životov a ktoré je len zneužívaním dôvery občanov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý sa opäť zatajuje. Buď porušil pravidlá, alebo Britov zavádzal

Na Slovensku pravidlá neporušil, v Anglicku to isté nie je.

Štefan Holý.

Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 909 nakazených, pribudlo 111 úmrtí (minúta po minúte)

Od začiatku pandémie zomrelo v súvislosti s covidom 3 637 osôb, vyliečilo sa 173 761 ľudí.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop