Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Doterajší útulok pre opustených psov kapacitne nestačí, nový sa konečne začne stavať pri Haniske

Najprv najlepší priateľ, neskôr zbytočná príťažJe 17. hodín a k nízkej budove na Komenského ulici kráča mladé dievča. Spoza múrov sa ozve zborový

Najprv najlepší priateľ, neskôr zbytočná príťaž

Je 17. hodín a k nízkej budove na Komenského ulici kráča mladé dievča. Spoza múrov sa ozve zborový štekot asi 30 psov. Katkina tvár sa u ich spája s chutným žrádlom. Vrtia chvostami, vyskakujú, dávajú neskryte najavo svoju radosť. Nejeden zo psov, ktorí momentálne žijú v provizórnom útulku, spravovanom neziskovou organizáciou ´Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov´, prežil trápenie. U bývalých majiteľov hladovali, ostávali zavretí niekoľko dní sami v byte, neraz boli terčom týrania. Mnohí skončili na ulici a teraz sú v útulku...

Skryť Vypnúť reklamu

Cez vzťah k zvieratám sa vraj dá spoľahlivo odhadnúť povaha človeka. Mnohí, hlavne starší a osamelí prilipnú k svojmu psíkovi, vnímajú ho ako blízkeho priateľa. Iní si na nemej bytosti ventilujú hnev, komplexy, chovajú s k nej surovo. To sú dve krajnosti. Väčšina ľudí, ktorí chovajú psa, spadá do tretej kategórie. Majú ho radi, starajú sa o neho, dávajú mu najavo svoju lásku. A pes, ktorý cíti majiteľovu starostlivosť, vracia ju mnohonásobne svojou oddanosťou, vernosťou.

Katka Mačatková a Vierka Zákutná už dlho pomáhajú v útulku pre "bezprizorných" psov. Je ich sdcovou záležitosťou. Sotva by sem inak dochádzali takmer každý deň. Postarať sa o najnutnejšie potreby svojich "zverencov" nie je vôbec jednoduché. Niektorí ľudia sa nedokážu postarať o jediného, tu je ich treba zaopatriť približne 30. Nateraz existuje útulok v totálnom provizóriu. Už zopár rokov sú na svete plány na postavenie nového, no od vízie k skutočnosti býva občas veľmi ďaleko. Zdá sa však, že v tomto prípade už svitá na lepšie časy...

Skryť Vypnúť reklamu

Mestské časti boli proti

"Dlho sa verejne hovorilo o tom, že mesto Košice by malo poskytnúť nejaký pozemok na útulok," vraví hovorkyňa magistrátu mesta Košice Mgr. Zuzana Bobríková. "Dlho sa to nedarilo. Ponúkli sme viacero lokalít i konrétnych pozemkov, ale vždy to stroskotalo. Obyvatelia najbližších domov nesúhlasili s výstavbou, lebo sa obávali štekotu, odvolávali sa na hygienické problémy. Ani jdnotlivé mestské časti nesúhlasili s tým, aby sa útulok nachádzal práve u nich. Veľmi sme uvítali iniciatívu ´neziskovky´ z prozaického dôvodu - vlastnými silami sme neboli schopní vybudovať a sprevádzkovať útulok. Snažili sme sa im vyjsť v rámci svojich možností v ústrety. A sme veľmi radi, že napokon sa, zdá sa, našlo prijateľné riešenie..."

Skryť Vypnúť reklamu

Pozemok, na ktorom vyrastie budúci nový útulok, patrí mestu a nachádza sa v katastri obce Haniska. Za symbolický poplatok ho prenajíma Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (ÚVP). Ide o rozlohu približne pol hektára. Pozemok je vhodne situovaný, pretože jednou zo základných podmienok je to, aby inžinierske siete neboli priveľmi vzdialené.

"Už vlani v októbri sme začali vybavovať všetky náležitosti," objasňuje Mgr. Dana Tóthová, predsedníčka správnej rady ÚVP. "Trochu nás pribrzdili prázniny, presnejšie povedané, dovolenkové obdobie. Musíme zachovať postupnosť krokov, ale momentálne predkladáme dokumentáciu, na základe ktorej žiadame o stavebné povolenie. Počítame aj s tým, že podľa pripomienok kompetentných budeme musieť projekt upraviť, či doplniť."

Koterce budú montované. Preto budú posudzované ako dočasná stavba. Lokalita, kde by mali stáť, bola roky opustená. Je trochu od ruky, no nebude ťažké ju nájsť. Bohužiaľ, za dlhé obdobie, kedy de facto nikomu nepatrila, sa stala pre mnohé firmy smetiskom. "Nazbieralo sa tam obrovské množstvo rôzneho odpadu. Keď sme si miesto dôkladne prezreli, nadobudli sme pocit, že každá firma v blízkom okolí tam voľačo vyviezla a vyhodila." opisuje počiatočné patálie D. Tóthová.

Zíde sa každá ruka

No partiu mladých ľudí, ktorých cieľom je dôstojný útulok pre zvieratá, to nezastavilo. Hneď po povolení na oplotenie pozemku (aby tam odpadu nepribúdalo) sa pustili do veľkého upratovania. Zhruba 20 ľudí sa po celé prázniny stretávalo na pozemku a dávalo ho do poriadku. Všetci tak konali nezištne, iba preto, že myšlienka nového útulku ich oslovila a sú ochotní pre jej naplnenie aj voľačo obetovať.

"Hlavne cez víkendy sa nám zíde každá šikovná ruka. Práce je ešte veľa. Preto privítame každého, kto by chcel pomôcť..." vraví D. Tóthová. ´Únia´ musí aj maximálne rozumne hospodáriť, peňazí nie je nazvyš a každá koruna sa musí vynaložiť účelne. "S prosbou o finančnú pomoc sme oslovili všetky mestské časti. Prišli nám zatiaľ tri odpovede, všetky záporné. Pravda, na ich ospravedlnenie musím povedať, že rozpočty sa robia na rok dopredu. A my sme ešte vlani nevedeli s určitosťou, či sa útulok stavať bude. Preto žiadosti rozpošleme ešte raz. Tak, aby nás mohli zahrnúť do finančných rozpočtov na budúci rok." objasňuje D. Tóthová.

V nových priestoroch budú mať psíci hlavne oveľa viac miesta, stiesnenosti bude koniec. V tých súčasných kotercoch sa ich "tlačí" toľko, že sú poriadne vystresovaní. Nejeden z nich bol predtým terčom zlovôle a krutosti svojho majiteľa. Podobne ako fenka Eli, ktorú si zhruba pred dvoma rokmi priviedol domov z útulku MVDr. Ľudovít Hlaváč. Dnes by ju nevymenil za nič, veľmi mu prirástla k srdcu: "Dlho trvalo, kým mi začala dôverovať. Keď som ju chcel pohladiť, zľakla sa. Bolo evidentné, že jej posledný pán s ňou zachádzal zle. Ubehli tri mesiace, kým vycítila, že jej nechcem ubližovať. Teraz je úžasným indikátorom mojej nálady, presne vie, kedy ma voľačo trápi. Vtedy je prítulná. Akoby ma chcela rozptýliť, priviesť na iné, veselšie myšlienky..."

Na to, aby pes definitívne niekomu patril, však nestačí vôľa vziať si ho. Počas niekoľkých týždňov musí nový majiteľ dokázať, že sa o psa po každej stránke primerane stará. Ak v skúške obstojí, dostáva psíka natrvalo.

Nezbavia sa ani jedného

Katka Mačatková je mladá slečna, ktorá je "služobne" najstaršia. V útulku vypomáha už celé tri roky. Hoci je to dosť náročné, stojí to kopec času, je spokojná. "Keď ráno prídem do útulku, čaká ma viacero povinností. Vyvenčiť všetkých psov, vyčistiť a vydezinfikovať koterce. Takmer každý deň treba niektorého psíka zaočkovať, občas sa vyskytnú nejakú zdravotné ťažkosti, nuž musíme zájsť v veterinárovi."

Katka sa spočiatku musela vyrovnať aj s realitou, ktoré nie je pre dievča, milujúce zvieratá, najradostnejšia: "Psi sú poriadne vystresovaní už z toho, že majú v kotercoch málo miesta. Na naše priestory ich je jednoznačne priveľa. Ale my sa nezbavujeme ani jedného. Snažíme sa v rámci svojich možností vytvoriť im normálny život. Prichádza k nám dosť veľa psíkov, na ktorých sa dá jednoznačne vypozorovať, že ich život bol trpký. Majitelia ich trápili, nestarali sa o nich. Takíto psi sú ustráchaní, boja sa ruky, strhnú sa pri každom vašom prudšom pohybe..."

Ubehne dlhší čas, kým sa takéto zviera psychicky vystrábi zo zlého zaobchádzania. Mnoho nových majiteľov, ktorí si vzali psa z útulku, je dojatých jeho oddanosťou a vernosťou. "Vždy, keď k nám zavíta záujemca o psíka, snažíme sa mu hlavne dobre poradiť. Je rozdiel, či chce človek spoločníka do bytu, strážcu domu, alebo maznáčika pre deti. My poznáme ich povahy, a vieme odhadnúť, ktorý pes je na čo vhodný. Rozprávame sa so záujemcom, pýtame sa na jeho predstavy. Podľa nich a podľa možností majiteľa vyberieme konkrétneho psíka. Máme v útulku i takých, ktorí sú tu dlhé mesiace. Rekordérkou bola fenka, ktorá žila v našom útulku dva roky. No nakoniec si našla nového majiteľa, ktorý sa o ňu vzorne stará." opisuje "osvojovaciu" procedúru Katka, ktorá cez prázdniny venuje svojim zverencom 10 hodín denne. Ešte študuje na strednej škole, ale tie tri roky práce v útulku ju utvrdili v presvedčení, že svoju budúcu profesiu chce spojiť so zvieratami.

Pes je spoločenský tvor, samotu neznáša najlepšie. Vie byť až dojemne vďačný, keď sa mu človek iba prihovorí, pohladká ho. Aj preto by ľudia z ÚVP chceli, aby bola v novom útulku stála, nepretržitá služba. "Radi by sme prijali človeka, ktorý má rád zvieratá a nemá kde bývať. Dostal by strechu nad hlavou i prácu. Musí byť v prvom rade spoľahlivý. Viem, nebude ľahké nájsť takého človeka. Zatiaľ nemáme dobré skúsenosti, takmer všetci uchádzači mali problémy s alkoholom..." povzdychne si D. Tóthová.

Nekontrolované množenie sa

V Košiciach sú tisíce psov, no nie sú centrálne evidovaní. Mestským častiam unikajú slušné peniaze, zďaleka nie každý pes je aj oficiálne zaregistrovaný a majiteľ platí príslušný poplatok. Vo vyspelých krajinách sa počet psov aj rozumne reguluje. Vo Francúzsku, Kanade, či iných západných štátoch je to mnohoročná prax, ktorá sa výrazne osvedčila. V Belgicku trebárs majiteľovi, ktorý dá svojho psa sterilizovať, poplatok znížia. Na Slovensku sa psy prakticky nekontrolovane množia, aj preto je v novinách mnoho inzerátov typu "darujem roztomilé šteniatka"...

"Ono to vôbec nie je jednoduché, zbaviť sa nechcených šteniat. Lepšou alternatívou je niekomu ich darovať, horšou ich utratenie. Ale takto vznikne, cynicky povedané, biologický odpad, ktorý je potrebné zlikvidovať. A to stojí nemalé finančné prostriedky. Jednoznačne najlepšou dlhodobou prevenciou pred enormným zvyšovaním počtu psov je projekt sterilizácie, podporený príslušnou mestskou časťou..." popisuje alarmujúcu situáciu v Košiciach D. Tóthová.

Centrálna registrácia chovaných psov by veľa vecí spriehľadnila, mestské časti by dostali od chovateľov oveľa viac peňazí. Veď podľa reálnych odhadov platí v meste za svojho psa len zhruba desatina majiteľov. No chcelo by to vytýčiť oficiálne venčoviská a viacero ďalších krokov mestských častí. Ak už majiteľ platí poplatok za psa, prirodzene očakáva aj protihodnotu za svoje peniaze...

Projekt nového útulku obnáša toľko práce a času, že D. Tóthová si musela stanoviť vo svojej profesnej kariére prioritu. Vyštudovaná učiteľka, ktorá strávila niekoľko rokov za katedrou, sa rozhodla: "Podala som v bývalej práci výpoveď. Nedalo sa fyzicky stihnúť aj jedno aj druhé. Dúfam, že v dohľadnej budúcnosti sa nám podarí útulok postaviť a v deň kolaudácie si budem môcť v duchu povedať - naša námaha nebola zbytočná."

K dosiahnutiu tohto bodu bude treba ešte spraviť veľa vecí. Partia zväčša mladých ľudí, ktorých spája láska k zvieratám, privíta každého, kto by chcel byť nejako v tomto projekte užitočný.

Každý, kto by si chcel osvojiť psa z útulku, pomôcť pri starostlivosti, či zapojiť sa do práce pri výstavbe nového útulku, môže sa skontaktovať s ´Úniou vzájomnej pomoci ľudí a psov´ na čísle 0908 992 511.

Marián BETÍK

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 967
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 11 316
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 744
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 504
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 000
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 474
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 357
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 278
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 147
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 898
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Na východe odhalili PCR testy 262 nových prípadov koronavírusu

Vyliečilo sa viac ľudí, ako pribudlo nakazených.

Ilustračné foto.
Jakubov hovorí, že o návrhu s Ďurovčíkom nerokovali.

Silné mrazy vyvrcholia na východe v noci na utorok

Teploty v Prešovskom kraji klesnú až na mínus 20 stupňov.

Ilustračné foto
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: PCR testy odhalili 1060 nových prípadov, pribudlo 52 úmrtí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Plošné testovanie na Covid-19.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Píše Peter Sýkora - Fórum

Môže byť povinné očkovanie proti koronavírusu etické?

Kritizované obmedzovanie slobody počas pandémie je eticky úplne v poriadku.

V prvej vlne očkovania podstupujú vakcináciu zdravotníci a zamestnanci sociálnych zariadení.
Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop