tejto spoločnosti a overuje transakcie, ktoré sa robili pred vyhlásením konkurzu. O niektorých totiž nie je žiaden záznam a je veľmi zložité urobiť sumár majetku. Zisťovaniu skutočností bráni teda veľký neporiadok v dokladoch. Len sčasti možno zistiť, čo, kto, kedy, komu a za koľko predal. Veci, ktoré sa neprevádzali cez bankové operácie, ale v hotovosti, nie sú nikde podchytené. Časť účtovných dokladov sa našla akoby zázrakom dodatočne v priestoroch Sporoinvestu, kde po vyhlásení konkurzu a po fingovanej krádeži v nasledujúci deň nič nebolo. Všetko, čo je k dispozícii, je jedno cédečko.
Do konkurzu sa táto spoločnosť dostala 20. mája tohto roku. Pred dvoma rokmi evidovala 8000 klientov, ktorých vklady predstavovali 580 mil. korún. Prihlášky pohľadávok si na Krajskom súde v Košiciach podalo doteraz takmer tisíc veriteľov, ktorých finančné nároky už spracovali. Celý spis je od 6. júla na Najvyššom súde SR, pretože dlžník podal odvolanie proti uzneseniu o vyhlásení konkurzu. Zatiaľ nerozhodol. Preto sa ešte neuskutočnila schôdza veriteľov ani prieskumné pojednávanie.
"Kontaktujeme sa s potenciálnymi dlžníkmi podľa nekompletného zoznamu a snažíme sa získať informácie o ich pôžičkách. Úzko spolupracujeme s policajnými orgánmi. Je to veľmi zložité, pretože niektorí tvrdia, že ich splatili. O peniazoch, ktoré neprešli cez banku, nemáme prehľad. V účtovníctve vedené neboli," povedal nám správca JUDr. Ján Pirč.
Je zarážajúce, že táto akciová spoločnosť, ktorá mala softvér za vyše milión korún, neviedla účtovníctvo a nikomu to neprekážalo. Jej povinnosťou bolo robiť aj audit. Zmizli počítače a s nimi aj dátové súbory. Správca podnikol aktívne kroky k ochrane majetku patriaceho do konkurznej podstaty. Jeho podstatnú časť tvoria akcie a obchodné podiely v dcérskych spoločnostiach. "Zatiaľ sme zistili 1 dcérsku akciovú spoločnosť a 5 spoločností s ručením obmedzeným. Najzaujímavejší majetok je ten, ktorý bol vložený do základného imania Corvinusu a.s. Komplet sme vymenili osoby v orgánoch spoločnosti, aby sa neznehodnotila nehnuteľnosť záložným právom alebo predajom. Mohlo by sa totiž stať, že akcie v nominálnej hodnote 105 miliónov by sa zmenili na bezcenné papiere. Predsedom predstavenstva Sporoinvestu i Corvinusu bola do júla tá istá osoba. Už nehrozí, že o tento majetok prídeme," uviedol J. Pirč.
Do majetku sa podarilo dostať tri autá - Audi A8, Fabia a Octavia combi. Majiteľ Sporoinvestu ich naďalej používa a odmieta vrátiť s odôvodnením, že sú vlastníctvom Corvinusu. Správca požiadal dopravnú políciu o fyzické zaistenie áut a ich blokáciu, aby sa nemohli previesť na inú osobu. Areál v obci Gbelce, ktorý bol ocenený na 25 mil. Sk, bol predaný za 15 mil., z čoho minimálne 11 mil. Sk sa nevrátilo do majetku Sporoinvestu. Preto podal správca podnet na prokuratúru proti postupu katastra v Nových Zámkoch. Tá ho prijala a požiadala kataster, aby nehnuteľnosť zapísala späť na Sporoinvest, pretože nebola vyplatená kúpna cena.
V majetku úpadcu už nezostalo okrem malého pozemku na Rozvojovej ulici a časti pôvodného areálu Poľnonákupu v Michalovciach nič. Od marca 2002 do konca minulého roku došlo k odpredaju niektorých pozemkov tretím osobám. Nie je zdokladované, kde boli použité mnohostotisícové sumy. Iba u jedného pozemku ide o trištvrte milióna. Z hnuteľného majetku zostali 2 autá a 5 písacích stolov. V sídle Sporoinvestu nezostali ani radiátory. Ešteže sa podarilo zablokovať účty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári