ornitologické pozorovania.
Prežívame neskoré leto a tento neodvrátiteľný fakt potvrdzuje aj ľudová skúsenosť, zakotvená vo výstižnej pranostike: Svätá mať nechá dlhšie spať. Je to tak, dni sa skracujú, svetla a tepla ubúda. Napriek tomu ľudia dúfali, že koniec leta bude prívetivý a nazvali toto obdobie aj mariánskym letom.
Naši predkovia sa veľmi tešili, ak počas ôsmeho septembrového dňa nezmokli. Vraví sa totiž, že ak je na sviatok Narodenia Panny Márie pekne, vľúdne počasie vydrží prinajmenej do Máriiných menín (12.9.).
Optimistickejšie predpovede však tvrdia, že takéto počasie prejde plynule po jesennej rovnodennosti do babieho leta, pretože najvýstižnejšia deduškovská múdrosť hovorí: Aké je počasie na Máriino narodenie, také až osem týždňov vydrží. Obsah tejto pranostiky umocňuje aj ďalšia, ktorá vraví, že ak je počas tohto mariánskeho sviatku pekne, pekná a teplá môže byť celá jeseň.
Aj keď už augustový Bartolomej mal plazom zaveliť odchod pod zem, posledným termínom, aby sa všetko, čo má studenú krv, odpratalo až do jari zimovať hlbšie pod zem, je práve ôsmy september. Za vretenicami nám vari ľúto nebude. Smutnejšie však budú dni bez štebotavých lastovičiek. Pre tie je dnešok štartérom na veľkú leteckú cestu na juh, keď pranostika hovorí: Máriino narodenie, lastovičiek rozlúčenie. V tejto súvislosti hodno pripomenúť praxou overený deduškovský poznatok z pranostiky: Lastovičky sú u nás medzi sviatkami Panny Márie - od Zvestovania (25.3.) do Panny Márie Narodenia (8.9.).
Pekná je aj dávna roľnícka pranostika, ktorá hovorí: Malá Panna Mária (8.9.) vysieva, veľká Panna Mária (15.9.) prináša chlieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári