Budú loviť naši rybári v peruánskych vodách?
Všetko sa začalo pozvaním, ktoré dostal v októbri minulého roku konateľ košickej spoločnosti RALAS, s. r. o. Košice Ing. Miroslav Matík od spoločnosti Inversiones Velaochaga, s. a. c. z Limy v Peru. Týkalo sa rokovania na Ministerstve obrany Peru a spojené bolo s prezentáciou možností vojenského obranného priemyslu Slovenska. M. Matík je bývalý vojak z povolania, na leteckej akadémii učil poslucháčov poznať našu vojenskú techniku a výzbroj a dnes ako podnikateľ riadi firmu, ktorá má v rámci Slovenska povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom. Nečudo teda, prečo si pozvanie práve jeho našlo ako adresáta.
"Po spomínanej prezentácii bolo spísané prehlásenie tom, že Ministerstvo obrany Peru má spolu so spoločnosťou RALAS, s.r.o., Košice záujem o vojensko-technickú spoluprácu a pomoc so Slovenskom a ja, aj keď ma to dosť prekvapilo, stal by som sa honorárnym konzulom Peru u nás," rozhovoril sa M. Matík. Minuloročné prvé kontakty neostali len pri podpise prehlásenia, pretože prednedávnom prišla delegácia z Peru na Slovensko. Okrem oficiálnych návštev bol predložený návrh na podpísanie bilaterálnej dohody medzi Ministerstvom obrany SR a Ministerstvom obrany Peru o konkrétnych postupoch v oblasti vojenskej technickej pomoci a spolupráci, čo je prvý krok k samotným obchodným transakciám v oblasti zabezpečenia bojovej techniky pre pozemné vojsko a vzdušné sily Peru.
Peruánska delegácia zavítala i do Košíc, konkrétne do Mestskej časti Barca, kde spoločnosť RALAS sídli. "Podpísanie dohody bude mať veľký význam pre naše mesto, Prešov i Moldavu, kde sú opravárenské podniky, pretože tým, že prídu objednávky na opravy, budú mať ľudia prácu. A to tak zo spomínaného východu, ako aj priamo z Barce, lebo aj na nich budeme pri vytváraní pracovných podmienok myslieť," uviedol M. Matík. Podľa neho je vojenská oblasť len jednou a vôbec nie hlavnou sférou spolupráce. Peru má predsa bohaté kultúrne, historické i spoločenské korene, ktoré by sa tiež dali u nás prezentovať. Dobré výsledky dosahuje Peru i v oblasti medicíny, trebárs aj v oftalmológii a v Barci v priestoroch firmy RALAS sídli mikrochirurgické stredisko práve na operačné zákroky oka. Nie je preto vylúčená spolupráca ani v tejto oblasti. Podobne podľa M. Matíka hľadajú na Slovensku podmienky na spoluprácu i peruánske vedecko-technické inštitúty.
"Chcel by som tiež, aby sa organizovali na báze spolupráce aj športové akcie. Peru je známe tým, že v tamojších riekach sa nachádzajú ryby, aké nikde inde na svete nie sú. Prečo by sme teda neurobili aj rybárske akcie? Keď dokážu vášniví rybári chodiť loviť do Škandinávie či Mongolska, prečo nie aj do Peru? Podobne by tak mohli nekaždodennú zver loviť poľovníci."
Prvá košická výprava pôjde do Peru pravdepodobne už v októbri. Boli by v nej aj funkcionári, ale ako dúfa M. Matík, chýbať by nemali ani poľovníci a rybári. "Nemôžeme predsa dopustiť, aby sa po prvom kroku, čo sa už urobil, plamienok spolupráce zhasol. Musíme do neho dúchať, udržiavať ho a podporovať jeho rozvoj," dodal M. Matík.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: MX Band v Dolnej bráne
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári