V meste sa kradnú poklopy, dopravné značky aj kryty verejného osvetlenia
Riešenie je na svete, len výrobcu niet
Situácia v meste je otrasná. Miznú dopravné značky, uličné vpuste, kryty na verejnom osvetlení. V tomto roku ´dostalo nohy´ už 70 značiek a stĺpikov za takmer 100-tisíc korún. Uličných vpustí sa stratilo 177 kusov za 531-tisíc Sk, pričom najviac ich zmizlo na Jahodnej, až osemdesiat, a na Sídlisku nad jazerom, kde momentálne chýba 29 kusov. Na verejnom osvetlení sú škody za 550-tisíc Sk. Len za tento rok sú to teda zbytočné výdaje za viac ako milión korún. To je len niekoľko čísel z informatívnej správy, ktorá odznela na minulotýždennom mestskom zastupiteľstve.
Aj v tejto správe, aj na rokovaniach poslancov v jednotlivých mestských častiach, sa stále hovorí o vykupovaní odcudzených vecí a o tom, že by sa výkupniam druhotných surovín malo konečne klepnúť po prstoch, nech takéto tiežsuroviny od občanov neberú.
Upozornenia sa zatiaľ ale míňajú účinkom.
Jedným z riešení ako na to, by mohlo byť to, že výkupne a zberne by prešli pod obce, no a obce, v našom prípade mestské časti, by určite čosi také nevykupovali. Takže, na svojom mieste by ostalo to, čo má byť na chodníkoch, na cestách, na stĺpoch verejného osvetlenia.
Je tu ale aj druhý nápad, ktorý ponúka Mestská časť Nad jazerom. Predostrel ho vedúci oddelenia výstavby a životného protredia Miestneho úradu MČ Nad jazerom Ing. Juraj Môcik, ktorý je jeho autorom. "Keďže na našom sídlisku miznú poklopy ako na bežiacom páse, a niektoré i viackrát, už sa nedá nečinne čakať. Máme teda jednoduchý návrh - nahradiť kryty z liatiny plastom."
J. Môcik s istou firmou v Barci už takúto kanalizačnú mrežu z plastu aj vyrobili. Teraz sa testuje, aká je jej pevnosť, odolnosť. Zatiaľ sú výsledky veľmi dobré, a tak je šanca, že by sa mohli tieto kanalizačné kryty z plastu stať náhradou za doterajšie z bielej liatiny. "Plastové už zlodeji kradnúť nebudú, pretože sa v zberniach nedajú speňažiť," tvrdí J. Môcik.
O náhradnej mreži mestská časť informovala už magistrát, aj útvar správy komunikácií. Pri jej prípadnom uvedení do života Ing. V. Kohoutek prisľúbil pomoc pri certifikácii, pretože sa mu nápad s umelou mrežou páči. V ústrety mestskej časti vyšla aj Technická univerzita. "Zatiaľ ale nemáme stanovisko riaditeľa magistrátu, ktorý by sa určite tiež mal vyjadriť, keďže testovanie mreží, a potom aj ich výroba, stoja nejaké peniaze. Keďže v našej mestskej časti sa nachádza 5 rôznych typov poklopov, ich cena je tiež rôzna. Pohybuje sa od 3 do 5-tisíc korún. Približne toľko by stála aj plastová mreža." Určite by to ale bola návratná investícia, pretože by sa za mrežu platilo len raz a už by sa po krádeži nemusela nahrádzať novou.
J. Môcik je ale sklamaný, pretože keďže ide o pomerne pracnú výrobu, hoci oslovil viaceré renomované firmy, aj v našom meste, neprejavili o výrobu záujem. I keď plastom by sa dali nahradiť aj dopravné značky, na ktoré by sa len nalepila príslušná fólia. Hoci teda primátor Zdenko Trebuľa listom poďakoval mestskej časti Nad jazerom za iniciatívu pri hľadaní riešení ako predísť krádežiam, je na škodu veci, že nikto iní sa neozýva. Pokiaľ sa to nezmení, a J. Môcik sa myšlienky plastovej náhrady nemieni vzdať, asi pôjde vlastnou cestou. "Nápad si dám patentovať ako súkromná osoba a nebudem čakať na súčinnosť mesta," prehlásil.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári