tieto peniaze nekončia v centrálnej mestskej pokladni, ale zostávajú v MČ. Po tzv. fiškálnej decentralizácii by od nového roku malo mesto z týchto zdrojov hradiť aj mestskú verejnú dopravu, takže v systéme spravovania tejto dane bude musieť dôjsť k zmene. Výber by naďalej mali zabezpečovať mestské časti, ale peniaze by sa mali poukázať na účet mesta. Podľa dohodnutého mechanizmu a prepočtu koeficientom na počet obyvateľov bude časť prostriedkov prerozdeľovať jednotlivým mestským častiam.
Tento krok možno víta mesto, chudobné mestské časti, ale bohatšie sa tomu bránia a deliť sa nemienia. Z ich pohľadu je to zjavne nevýhodné. Návrh tohto zákon je v pripomienkovom konaní a už v septembri má byť predložený poslancom Národnej rady SR do druhého čítania.
"Naše stanovisko je jednoznačné - sme za zachovanie doterajšieho systému správcovstva dane z nehnuteľností. V prípade, že zákon nadobudne účinnosť v januári budúceho roka, nebudeme sa podieľať na výbere a zvážime vypísanie referenda o osamostatnení sa Šace od mesta. Dali sme si urobiť právnu analýzu pozitív a negatív, aby sme mali jasný obraz o tom, čo nám odčlenenie prinesie," tlmočil svoj názor starosta Rudolf Reštei (na snímke) miestnym poslancom na zastupiteľstve. Tí sa zídu k tomuto problému mimoriadne v septembri, aby zaujali stanovisko a rozhodli o ďalších krokoch a prípadnom vypísaní referenda.
Na bežnú prevádzku a plnenie základných činností potrebuje Šaca ročne približne 50 miliónov korún. Táto mestská časť ako jediná dotuje mestskú hromadnú dopravu a každý rok sa s týmito miliónmi ráta už aj pri zostavovaní mestského rozpočtu. Okrem toho sa stará o údržbu verejného osvetlenia, na čo nedostáva ani korunu z mestskej kasy, na jej pleciach leží údržba, rekonštrukcia a výstavba komunikácií. V zriaďovateľskej pôsobnosti má materskú školu a okrem toho rozpracované projekty rozvoja MČ, na ktorých sa finančne podieľa sama.
Aj z toho dôvodu považuje tento návrh zákona za nespravodlivý a radšej sa od mesta odčlení. Rozhodnutie zostane prirodzene v rukách občanov, ktorí sa k tomu budú môcť vyjadriť v referende.
"Verím, že poslanci NR za prijatie zákona hlasovať nebudú. V mestskom parlamente bol už predložený návrh poslaneckého klubu SDKÚ o zlučovaní mestských častí. K tomu sme zatiaľ stanovisko nedávali. Je to ešte predčasné. Ďalšie určite ešte predložené budú. Nevieme, ktorý model racionalizácie samosprávy bude pre nás prijateľný, ale v zásade sa tomu nebránime. Aj v minulosti to tak fungovalo spolu s Poľovom či Lorinčíkom. Spolupracovali sme a aj sme tam niečo investovali. Len zatiaľ nie je jasné, kto ku komu sa pričlení. Lorinčík je napríklad navrhnutý aj k Západu aj k nám," povedal starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári