zriadení, účinná od júla. Ak kontrolór pracuje na úrade na skrátený úväzok a zároveň je zamestnaný v inej pozícii u iného zamestnávateľa, musí túto inú zárobkovú činnosť ukončiť do 1. októbra, inak o funkciu kontrolóra príde. Existuje aj druhá možnosť - slabšie platenej funkcie kontrolóra sa vzdať a ostať v lepšie platenom zamestnaní.
V malých košických mestských častiach (MČ) pracujú kontrolóri na skrátené úväzky popri iných zamestnaniach, jednou z nich je napríklad aj kontrolórka Barce Agnesa Bogačevičová, zároveň zamestnaná ako vedúca oddelenia na úrade v Starom Meste. "Ešte nie som rozhodnutá, čo urobím. Budem o tom hovoriť starostom (Barce - pozn. red.) a vyžiadam si stanovisko Združenia hlavných kontrolórov Slovenska," povedala nám. "Ale keby som ostala pracovať ako kontrolórka, tak aj keby som robila kontrolórku na 10-percentný úväzok v 10 malých obciach, nestíhala by som to," uvažuje.
Plat kontrolóra stanovuje novela zákona ako súčin priemernej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok (14 365 Sk) a koeficientu podľa počtu obyvateľov obce. Minimálny koeficient je 1,15 pre obec do 500 obyvateľov (kontrolór by mal plat 16 600 Sk) a maximálny 2,78 pre obec nad 100-tisíc obyvateľov (40 000 Sk). Ak má kontrolór dohodnutý kratší pracovný čas, plat sa mu určí v závislosti od dĺžky tohto času.
Problém vyvstáva najmä pre malé MČ, ktoré si nemôžu dovoliť zaplatiť kontrolóra na plný úväzok. A tak zrejme budú mať problém niekoho do tejto funkcie nájsť, veď kto by chcel robiť kontrolóra na desatinový či štvrtinový úväzok za dve alebo štyri tisícky mesačne, keď nemôže mať iný príjem? Azda len nezamestnaní alebo dôchodcovia...
"Neviem si predstaviť, ako malé MČ v Košiciach, vrátane našej, kontrolóra zaplatia," vyjadrila sa starostka Šebastoviec Monika Puzderová.
Túto tému nedávno otvoril na zasadnutí ťahanovského zastupiteľstva kontrolór MČ Marko Badanič, ktorý na úrade pracuje na štvrtinový úväzok (cca 3200 Sk). Poslancov požiadal o zvýšenie úväzku, inak preňho ako živiteľa rodiny ukončenie inej zárobkovej činnosti, čiže odchod z jeho hlavného zamestnania, neprichádza do úvahy.
"Kontrolóri súčasne vykonávajúci inú zárobkovú činnosť sa do 1. októbra musia rozhodnúť, či budú pracovať len na úrade ako kontrolóri alebo ostanú iba vo svojom pôvodnom zamestnaní," vysvetľuje kontrolór veľkej MČ Juh Patrik Géci, ktorý na úrade pôsobí na plný úväzok a inú zárobkovú činnosť nevykonáva, preto sa ho táto zmena nedotýka. "Kontrolór môže vykonávať činnosť kontrolóra aj pre viaceré obce, pričom každá mu určí plat v závislosti od dĺžky dohodnutého pracovného času." Súčet úväzkov však nesmie presiahnuť 100 percent. Géci predpokladá, že v malých MČ budú kontrolóri buď žiadať plný úväzok alebo sa svojej funkcie vzdajú. "Kvôli nedostatku príjmov malých obcí je pravdepodobnejšie, že sa svojej funkcie vzdajú..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári