Košice - Cez víkend košická Capoeira Oxumare zorganizovala workshop s brazílskym majstrom Ponta Pé, ktorý prišiel z Budapešti.
Capoeira je afro-brazílsky bojový tanec. Vznikol ako reakcia otrokov z Afriky na útlak otrokárov. Dopĺňa ho hra na tradičné hudobné nástroje a spev. Očaril aj niekoľkých Košičanov, ktorí sa capoeire venujú od roku 2001. Skupinu založil Richard Széplaky. Túto zaujímavú techniku tanca spojenú s veľkou dávkou akrobacie a fantázie sa začal učiť v USA. Skúsenosti si Košičania dopĺňajú na workshopoch s majstrami, ktorí väčšinou pochádzajú z Brazílie.
Majster Ponta Pé sa narodil v Rio de Janeiro a venuje sa tomuto tancu od ôsmich rokov. V telocvični predviedol zopár krkolomných kúskov na rukách, ktoré dokázal zopakovať málokto. Tréningy capoeiry sú veľmi tvrdé, nacvičiť náročný prvok stojí často zopár modrín a trvá celé hodiny. "Máme na to málo času, jeden víkend nestačí. Ale títo moji žiaci majú veľký talent učiť sa. Nazdávam sa, že ich technická dokonalosť bude veľmi dobrá," prezradil.
Učiteľ Pontu Pého zasvätil do učiteľského remesla a pomohol mu odísť do Európy. Začal pôsobiť v Budapešti, kde už fungovala skupina. "Nevyučujem len capoeiru, ale snažím sa učiť ale aj tradície a zvyky ktoré máme v Brazílii," hovorí a ako dodáva, aj samba vraj súvisí s týmto umením. "Zmiešalo sa to, sú ako dva korene z jedného stromu. V Riu sa v štyridsiatych rokoch vytvorili skupinky capoiery, ktoré si našli súperov a začali medzi sebou bojovať, s mačetami, nožmi, alebo britvami. Pouličné gangy takto so sebou súperili, na život a na smrť a ľudia si na nich vsádzali. Polícia tomu chcela zabrániť a robila časté kontroly. Pri takýchto záťahoch začali hrať sambu aby zaonačili, že robia niečo zlé. Až koncom sedemdesiatych rokov sa podarilo úplne zastaviť tieto pouličné boje. V osemdesiatych rokoch začala capoeira naberať úplne inú formu. Z bojového umenia vznikol tanec. Dnes sa už vôbec neprikláňa k násiliu. Keď som začínal, už to nebolo aké nebezpečné. Veľa rodičov však vtedy zakazovalo deťom zaoberať sa ňou, ani moji neboli výnimkou. Dlho sa tomu bránili, nikto v rodine to neschvaľoval," tvrdí Ponta Pé.
Pre Richrada Széplakiho je tanec terapiou. Podľa neho môže dokonca pomôcť odstrániť psychické problémy. Človek pri ňom zabudne na všetko. A vraj sa pri nej každý odhalí. Košický klub Capoeira oxumare robí teraz na začiatku školského roka nábor nových členov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári