Malígny nádor vaječníkov spúsobuje najväčšiu úmrtnosť
Onkologické ochorenia sú hneď po kardiovaskulárnych na druhom mieste v počte chorých. I keď percentuálne postihujú približne rovnako obe pohlavia, venovať sa budeme nebezpečenstvám ohrozujúcim ženy. Bližšie sme sa o nádoroch a možnostiach ich liečby rozprávali s MUDr. Jozefom Adamom, ordinárom pre onkogynekológiu na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike Lekárskej fakulty UPJŠ a Fakultnej nemocnice L. Pasteura.
Ako uviedol, hneď po prsníkoch je druhým najčastejším zhubným ochorením maligný nádor tela maternice /karcinóm endometria/. K rizikovým faktorom patrí skorá menštruácia, neskorá menopauza, diabetes, obezita, vysoký krvný tlak, a aj to, ak žena nerodila alebo potrácala, bola liečená pre dysfunkčné krvácania. "Ochorenie sa postmenopauzálne prejavuje krvácaním z maternice, ktoré môže byť rôznej intenzity, od veľmi slabého až po veľmi silné. Pred menopauzou býva pri tomto ochorení obyčajne časté a intenzívne krvácanie. Pri pokročilom postihnutí je sprevádzané miernymi bolesťami v podbrušku, hnisavým alebo krvavým výtokom."
Väčšina týchto nádorov sa dá zachytiť v prvom štádiu ochorenia, pretože ak má žena krvavý výtok, akosi automaticky vyhľadá lekára. Pri podozrení sa robí gynekologické i ultrazvukové vyšetrenie vaginálnou sondou, odber materiálu - kyretáž z krčka i tela maternice, a najnovšie hysteroskopicky z miesta, ktoré sa javí ako suspektne napadnuté. "Pretože zásadná nová liečebná metóda neexistuje, podstatné je včasné zachytenie ochorenia. Nádor sa odstráni chirurgicky a nasleduje rádioterapia a hormonálna terapia, poprípade ich kombinácia," pokračoval v informáciach J. Adam.
Druhým ochorením postihujúcim stále mladšie a mladšie vekové kategórie je karcinom krčka maternice. Za najdôležitejší etiologický faktor sa v súčasnosti považuje infekcia humánnym papilomavírusom /HPV/. Vznik nádora úzko súvisí i so skorým pohlavným stykom /ešte pred 20. rokom života/, sexuálnou promiskuitou, vysokým počtom pôrodov a potratov v anamnéze, prvým pôrodom vo veľmi mladom veku, fajčením, drogami, zlými sociálno-ekonomickými podmienkami, a tiež genetickou predispozíciou. Symptómami ochorenia sú vodnatý až krvavý výtok, nepravidelné krvácania, kontaktné krvácanie po pohlavnom styku, bolesť v podbrušku. Neskôr sa pridajú urologické komplikácie a komplikácie zo strany gastrointestinálneho traktu. "Pre stanovenie diagnózy sa robí cielená biopsia z krčka maternice s kyretážou alebo konizácia krčka. Čím je nádor skôr zistený, tým je liečba, ktorá sa riadi klinickým štádiom ochorenia, úspešnejšia. Preferovaný je multidisciplinárny prístup, teda operácia, rádioterapia, chemoterapia, podporná liečba."
I keď až tretím najčastejším ochorením ženských pohlavných orgánov sú maligné nádory vaječníkov, v mortalite, teda úmrtnosti pacientok, sú na prvom mieste. Vyskytujú sa v mladom i v staršom veku. "Priemerný vek žien, kedy sa objavia benigné /nezhubné/ nádory, je 45 rokov, pri malígnych /zhubných/ 55 rokov. V 510 percentách prípadov ide o rodinný výskyt. Najznámejšia je súvislosť s mutáciou génov BRCA 1 a BRCA 2. U žien s touto mutáciou je až 90-percentné riziko ochorenia rakovinou prsníka či vaječníkov do veku 70 rokov."
Medzi rizikové faktory patrí skorá menštruácia, neskorá menopauza, nuligravidita, ale podľa nepotvrdených hypotéz karcinogénny vplyv môže mať aj dlhodobé pôsobenie liekovgonadotropínov, používaných pri niektorých metódach asistovanej reprodukcie. Vplyv môže mať aj vonkajšie prostredie, terapeutické ožiarenie panvy či kontakt s rádioaktivitou, azbestom, talkom. Súvis je aj s výživou. Obézne ženy môžu skôr ochorieť. V 70- percentách sa podľa J. Adama diagnóza stanoví až v treťom či štvrtom klinickom štádiu ochorenia, pretože až v pokročilom štádiu tumoru nastupujú príznaky ako je dyskomfort, bolesti v dutine brušnej, nafukovanie, pálenie záhy. "V značne pokročilom štádiu sa prejavuje zväčšeným objemom brucha, vnútrobrušnou rezistenciou, dýchacími ťažkosťami, zvracaním. Toto ochorenie sa diagnostikuje klinickým vyšetrením, vaginálnou ultrasomografiou, CT či magnetickou rezonanciou a vyšetrením tzv. tumormarkerov. Definitívnu diagnózu stanoví až histologické vyšetrenie."
Medzi menej časté patria nádory vonkajších rodidiel /vulvy/, ktoré súvisia so zmenami v organizme. Pred menopauzou sa takmer neobjavujú, a keď predsa, je to kvôli súvislosti s už spomínanou infekciou HPV. U postmenopauzálnych žien súvislosť s HPV infekciou chýba, karcinómy vznikajú v teréne dystrofických zmien. Ochorenie sa prejavuje silným pálením, svrbením a suchosťou na vonkajších rodidlách, pri progresii ochorenia krvácaním, páchnucim fluorom z rozpadnutých nádorových ložísk. Hmatné sú zväčšené lymfatické uzliny v ingvinálnej oblasti. Liečba, ak je možné pacientku operovať, je chirurgická, doplnená rádioterapiou.
Karcinóm pošvy sa najviac vyskytuje v šiestom decéniu, zriedka u mladších žien. V oblasti pošvy sa dajú lokalizovať aj metastázy iných nádorov, napríklad krčka maternice, karcinómu prsníka alebo dochádza k prerastaniu z karcinómu vulvy či krčka maternice. Medzi etiologické faktory patrí infekcia HPV, ale tiež ožiarenie panvy, kedy je 2,7-násobne zvýšené riziko ochorenia. Taktiež chronické dráždenie pošvovej steny a užívanie diethylstilbestrolu matkami v I. trimestri môže vyvolať zhubné ochorenie pošvy u ich dcér. Spočiatku sa ochorenie prejavuje krvavým výtokom prechádzajúcim do silnejšieho krvácania spolu s prejavmi zápalu pri infekcii z rozpadajúcich sa nádorových tkanív. Bolesti v podbrušku a v rekte sú známkou pokročilého procesu. Liečba, ak je to možné, je chirurgická, pri nemožnosti operovať je voľbou rádioterapia. Efekt chemoterapie je tu sporný.
Autor: Prognózy liečby nádorov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári