Korzár logo Korzár Košice
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Trojnásobnému Zlatému slávikovi Daliborovi Jandovi rozprávajú ctiteľky, ako pri jeho skladbách prišli o panenstvo

Dámy láka okrem spevu aj na zbierku motýľovNeexistuje azda dáma z radov nežného pohlavia, ktorá by netúžila po tom, aby jej trojnásobný Zlatý

Dámy láka okrem spevu aj na zbierku motýľov

Neexistuje azda dáma z radov nežného pohlavia, ktorá by netúžila po tom, aby jej trojnásobný Zlatý slávik romanticky svojím nenapodobiteľným chrapľavým hlasovým prejavom zanôtil do uška. Napriek obrovskej osobnej tragédii, keď prišiel o jediného syna, v sebe našiel silu robiť naďalej prostredníctvom hudby radosť ľuďom. Momentálne pracuje na muzikálovom projekte Všetko na Mars. Dalibor Janda, ktorého fanúšikovia prezývajú Hurikán, sa s nami po vystúpení na oslavách 3. narodenín OC Cassovia porozprával aj o svojom strachu z lietania, ´balení´ dám na zbierku motýľov či problémoch 50-tnika.

Skryť Vypnúť reklamu

Ničím sa nelíšiaci od svojej podobizne na plagáte spred 20 rokov, ktorá zdobila nejednu izbu dospievajúcej dievčiny, rozdával autogramuchtivým Košičanom s neuveriteľnou trpezlivosťou takmer hodinu podpisy a vymýšľal rozmanité venovania. Podľa jeho slov ho už fanúšikovia nedokážu len tak ľahko vyviesť z rovnováhy, za roky slávy zažil veru všeličo. Vraj mu dámy nezriedka podrobne líčia, ako pri jeho skladbách prišli o panenstvo. "Škoda že o takýchto veciach veľmi novinárom nemôžem rozprávať. Pokiaľ ale vlastne tie dámy prišli o panenstvo pri mojich piesňach s niekým iným ako so mnou, tak to ešte môžem kľudne bez strachu spomenúť. Ostatné prípady si radšej nechám pre seba."

D. Janda prezradil, že on o panictvo prišiel v 18-tich s o rok staršou dievčinou. "To bola iná doba, pilo sa čučo za 5 korún. Ja som vždy ako blbec brnkal na gitare a spieval, kým moji kamaráti obíjmali kočky. Tak som potom vymyslel zlepšovák a keď sa mi zdalo, že by snáď aj niektorá mohla mať o mňa záujem, zapol som magneťák, pustil z rúk gitaru a venoval sa už len dáme svojho srdca..."

Skryť Vypnúť reklamu

Tak ako sexuálne témy nevyvedie speváka z miery ani dávanie autogramu na napálené cédečka. "Najlepšie na tom je, že ma na to sami ľudia upozornia. No a čo už len ja môžem robiť? Nič. Keď ich udám, zaplatia milión štátu a ja z toho aj tak nebudem nič mať. Dnes sa už v pohode napaľujú i dévedečka a človek nič nezmôže."

Košičania svojou húfnou účasťou potvrdili, že im staré zlaté hity ešte vždy majú čo povedať a na svoj idol vrhali priam zbožné pohľady. Aj v novinárskych kruhoch je ´Hurikán´ obľúbený vďaka svojej otvorenosti a úprimnosti. "No ja som k novinárom ozaj úprimný a ústretový, oni ale ku mne veru nie. Chápem však, že musia za každú cenu napísať nejakú senzáciu a keď to nenapíše novinár, tak to tam doplní šéfredaktor. Už som na to zvyknutý a som vždy zvedavý, čo nakoniec z rozhovoru vylezie, zväčša sa potom nestačím čudovať."

Skryť Vypnúť reklamu

Vyučený zámočník spieval žeriavničkám

V novembri sa v Národnom tenisovom centre v Bratislave prvýkrát v histórii uskutoční koncert česko-slovenských zlatých slávikov, ktorí sa predstavia vlastnými piesňami i duetmi s inými interpretmi. Zaujímalo nás, s kým bude spievať D. Janda. "Rovno môžem teraz prehlásiť, že duet s nikým spievať určite nemienim a ani nebudem. Jednoducho to nechcem. Neviem si seba ani s nikým predstaviť. Žeby s Karlom Gottom? Určite by nám to veľmi pristalo, však? Niektorí sú ochotní spievať hoci aj s hluchou babou, len aby boli populárni. Ja veru nie. Mám svoje zásady."

Piesne výlučne o láske, túžba mať vlastnú domácu hvezdáreň, D.Janda je ukážkovým typom rýdzeho romantika. "Naozaj som obrovský romantik, čím ďalej starší, ale romantik stále. Pôvodne som vyučený zámočník, opravoval som stroje a sústruhy a už tam som sústružniciam a žeriavničkám spieval. Tiež som používal nástroje na bubnovanie a tak som raz zničil povrchovú úpravu jedného zariadenia, prišiel majster a bolo po prémiách. Ale vždy sa mi to vyplatilo, ženám sa to páčilo."

Ani dnes to veru nie je inak. Okrem spevu však má ´Hurikán´ v zásobe ďalšie zaujímavé tromfy. "V lete chytám motýle, občas zapnem horské slnko a chytám nočné mory. Lákam potom dámy na zbierku motýľov, ale neviem čím to je, vôbec mi neveria. Nedávno prišla jedna pani až kdesi z Havlíčkovho Brodu, celá načesaná a vyfintená rovno od kaderníka. Akurát, keď manželka nebola doma. Neviem ako sa jej to podarilo, asi striehla tri dni za dverami. Zazvonila, že si prišla pozrieť tú zbierku motýľov, o ktorej sme sa bavili na autogramiáde pred pár mesiacmi. Tak som ju vpustil dnu, zaviedol do pracovne a ona sa obzerala všade možné, len nie na tú správnu stenu. Keď sa konečne otočila správnym smerom, od prekvapenia skríkla - ´já se poseru, on má fakt motýly´."

Veľkou vášňou D.Jandu je i história. "Na ňu si čas urobím vždy. Keď sa niečo zaujímavé objaví, nejaká stavba či starožitnosť, nikdy si to nenechám ujsť. Keď idem okolo antikvariátu, všetko ostatné ide už roky bokom. Zháňam staré knižky i grafiky."

Po strate syna lipne na dcére

Po tragickej strate jediného syna, ktorý si ako 21-ročný siahol skokom z Nuselského mosta na život, nachádza spevák šťastie najmä v spoločných chvíľach s 15-ročnou dcérou Jiřinkou.

"Na dcéru sa teším za každých okolností, je to také moje ´kotě´. Máme krásny vzťah, ešte na mňa našťastie dosť dá. Sprevádza ma na vystúpeniach. Zatiaľ na ňu nemám dôvod žiarliť, je v období školských lások. Tie si musí každý prežiť sám, do toho jej nemôžem veľmi hovoriť. Ona si ale rozumie viac s dievčatami a keď sa im niečo nepáči a chlapci si veľmi dovoľujú, jednoducho ich prefackajú. ´Ženské´ to skrátka majú v rukách. Mal som to možnosť vidieť na záverečnom školskom večierku. Zdá sa mi, že dnes dievčatá začínajú neskôr, i keď sa tvrdí opak."

Pánov okolo 50-tky zvyčajne chytá ´druhá mladosť´, dlhoročné partnerky menia za slečny vo veku svojich dcér, túžia si dokázať, že ešte nepatria do starého železa. "Manželku som nevymenil, možno som urobil dobre, možno nie," s nádychom smútku rozpráva spevák, ktorého problémy v manželstve sa vygradovali po synovej smrti. "Ja už mám druhý dych vyčerpaný. Muži, ktorí majú bežné zamestnanie, sú v 50-tke zachovalí. Ja som úplne opotrebovaný. Už určite nechytám druhý dych, snažím sa chytiť tretí, aspoň pri ženských. Beriem to skôr tak, že zaplaťpánboh, že sme ešte tu a že sme ešte chlapi a nejako nám to našťastie funguje."

Zaujímalo nás, o čom sníva trojnásobný Zlatý slávik. "Nemám sny, po ničom zvlášť netúžim. Viem, že z tohoto uzavretého priestoru, kde sme roky žili, bolo utopické snívať, že môžete preraziť vonku. Skôr z autorského pohľadu by som bol rád, keby niekto moju skladbu naspieval a bola by v zahraničí úspešná. Veľký úspech vo svete by som nemohol mať, to nehrozí, pretože neviem anglicky ani nemecky."

Bojí sa lietať

Brzdou v spevákovej kariére v zahraničí je i strach z lietania. Pritom ho už asi päťkrát volali do Ameriky a Kanady. "Keď ma praštíte palicou a dostanete do lietadla, tak poletím. Ale ani ma veľmi neláka spievať v Amerike, ja radšej spievam napríklad v Košiciach. Mám smolu, že akonáhle vleziem do lietadla, niečo sa pokazí. Keď sme v 89-tom leteli na festival do San Rema, tak nás na spiatočnej ceste zastihla víchrica a museli sme núdzovo pristáť vo Viedni. V Moskve bol festival piesní, ktorý organizovala naša ambasáda a na ceste ta, sa nám pokazil jeden motor či čo, tak sme pristáli s jednou vrtuľou. Tiež keď sa vyskytujem v blízkosti určitých prístrojov, jednoducho prestanú fungovať."

Preto sa spevák radšej mieni realizovať na domácej scéne a aktívne pracuje na muzikálovom projekte. "Mal by byť hotový o rok, plánujeme s ním prísť prirodzene i na Slovensko. Bude sa volať ´Všetko na Mars´ podľa rovnomennej pesničky. Uvidíme koľko na to zoženieme peňazí, pretože celé je to jedine o tom. Chceme parádnu laserovú šou, talentovaných spevákov a osobnosti z hereckého sveta. Nie je ale vôbec dôležité koho chcem, ale koho budem vedieť zaplatiť. Ja si tam plánujem zaspievať asi tri pesničky, ináč budem skôr v polohe autora. Túžim po Bruceovi Springsteenovi, ale neviem, či sa mi podarí vybaviť to," smeje sa D. Janda.

Sám pri dobrej hudbe veľmi rád relaxuje, ´nevoňajú´ mu jedine okrajové žánre. "Mám rád rockové veci a bigbít, melodickú hudbu so zaujímavou rytmickou figúrou, nech to riadne šlape. Vypočujem si radšej živú než elektronickú muziku. Človek sa postupne vyvíja cez Bee-Gees, Beatles a Rolling Stones. V tom čase sa pesničky ešte dali spievať. Neskôr sa to zmenilo, kapely začali robiť zložitejšiu muziku, pridali spústu nových nástrojov, efekty a iné voloviny. Tak som si začal skladať svoje pesničky a od druhej polovice 70. rokov som dokopy zložil okolo 100 skladieb."

Na svoju kariéru je spevák mimoriadne hrdý, čo sa prejavuje napríklad i tým, že rád spomína, ako vypredával futbalové štadióny a nikdy nevystupuje pod cenu. "Keď niekde chcú Zlatého slávika, nech si ho zaplatia." Polhodinové vystúpenie sa pohybuje v rovine 40.000 Kč.

Podľa slov D. Jandu by náš rozhovor musel trvať minimálne týždeň, aby stihol vymenovať všetky svoje zlozvyky. Tri najväčšie dokonca odmietol prezradiť, vraj sú naozaj nepublikovateľné. "Som ale tiež veľmi tvrdohlavý, ale je to prirodzené, keď si uvedomíte, že som baran. V keltskom horoskope som dub a v čínskom had. Ja nemôžem nikde robiť, neznesiem mať nad sebou šéfa. Neviem si predstaviť, že by som spieval v nejakom muzikáli a režisér by mi hovoril - teraz pôjdeš štyri kroky dopredu, tri vľavo a potom rozpažíš. Okamžite by som išiel preč. V tomto jednoducho nie som vôbec tvárny. Mám svoje grimasy, svoje gestá a aj vďaka tomu som to na pódiu vždy ja."

Dátum narodenia: 23.3.1953

Znamenie: Baran

Stav: ženatý, 15- ročná dcéra Jiřinka

Zlozvyky: tvrdohlavosť

Záľuby: história, motýle

Obľúbený nápoj: je abstinent, nesladené minerálne vody

Obľúbené jedlo: rezance s makom, vepřo-knedlo-zelo

Diskografia:

2001 Hurikánkoktejl

2000 Ty jsi můj benzín

1999 Hurikán

1996 Rychlé šípy 4

1994 V lásce nejsou mapy

1993 Hity 1984

1993 Zlatý výběr

1992 Co se má stát, to se stane

1990 Jen ty samotná a já

1988 Deset prstů pro život

1987 Kde jsi...

Najúspešnejšie skladby:

1000 krát krásnější

Hurikán

Jistou nemáš nikdy holku žádnou

Kaskadér

Kde jsi

Kličkovaná

Oheň voda vítr

Padá hvězda

Snad jsem si ji měl všímat víc

Andrea NITKULINCOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 27 302
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 13 452
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 261
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 732
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 869
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 565
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 417
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 383
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 210
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 162
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Košická župa pripravuje karanténne ubytovanie pre bezdomovcov

Kontajnery umiestni v útulku Oáza – Nádej pre život v Bernátovciach.

Takéto kontajnery župa chystá pre bezdomovcov.

Pribudli ďalšie úmrtia. V počte nových nakazených vedie Prešovský kraj

Spolu vyše 30 000 testov identifikovalo viac ako 2 700 chorých.

Ilustračné foto.

Dlhoročný šéf Havrila končí na čele Steel Arény

Odstúpil aj prezident občianskeho združenia Košická aréna Miškov.

Meno Igora Havrilu bolo dlhé roky spojené so Steel Arénou.
Cyklocesta v Pečovskej Novej Vsi.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
Meghan Markleová
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop