V pieskoviskách sa "hrajú" deti, psy aj bezdomovci
Ten pohľad vyzerá priam idylicky - mamičky, sediace na lavičke, sú zaujaté rozhovorom, ich malé ratolesti "pečú" koláčiky. Azda niet rodiča, ktorý by v škôlkárskom veku jeho dieťaťa s ním nechodieval na pieskovisko. V Košiciach sú ich stovky, no veľa rodičov netuší, že v piesku sa môže skrývať nebezpečenstvo. Drvivá väčšina ihrísk je hygienicky v poriadku, no vyskytnú sa aj také, ktoré sú potenciálnou hrozbou pre zdravie detí...
Andrej Zambor s radosťou v očiach sleduje svoju trojročnú dcérku Viktorku, ktorá sa s kamarátkou hrá v pieskovisku. Býva v širšom centre mesta, kde je medzi obytnými štvorposchodovými blokmi umiestnené detské ihrisko aj s pieskoviskom. Často sem s dcérou zájde, no no kritickými slovami nešetrí: "Veľakrát som sám ihrisko sám upratoval. Je neuveriteľné, akí sú ľudia neporiadni. Porozbíjané sklo, porozvláčané smeti. A psíčkari? Katastrofa..."
Práve psie výkaly môžu byť zdrojom nákazy, preto by ich majitelia nemali do pieskovísk púšťať, prípadne by mali odpratať to, čo po venčení pes nechal. No to je zatiaľ na Slovensku vzácnosť. V iných krajinách je trochu chúlostivý úkon popratania za psom samozrejmosťou. Nik sa nad tým nepozastavuje, skôr naopak. Majiteľ, ktorý tak neučiní, je tŕňom v oku ostatným, nehovoriac už o tom, že v prípade pokuty musí poriadne hlboko načrieť do peňaženky...
"Možno jeden z desiatich po svojom psovi poupratuje. Ostatní sa tvária, že nič nevidia. V okolitých bytoch sú desiatky psov, ich majitelia sa, bohužiaľ, chovajú neraz sebecky. Malých detí je v tejto lokalite veľa, ale akoby psi boli dôležitejšie než ľudia..." tvrdí V. Zambor.
Parazity sú všade
Všade tam, kde sa pohybujú psi a mačky, je riziko prenosu nákazlivých chorôb na deti. Toxokaróza je jednou z nich. "Ide o pomerne vážne ochorenie. Dieťa sa nakazí tak, že zje infikovaný piesok. Pojedanie organických substrátov, teda piesku, hliny a podobne, nie je u detí vo veku dva až päť rokov ničím neobvyklým," upozorňuje MUDr. Eva Suchá, lekárka infekčného oddelenia Detskej kliniky v Košiciach. "Deti tiež cmúľajú kamienky, ochutnávajú steblá trávy. Všetky tieto substráty môžu byť kontaminované výkalmi zvierat, v ktorých sa nachádzajú vajíčka parazitov. Takto sa dostanú do tráviaceho traktu dieťaťa. Vo vajíčku je larva, tá sa priamo v tele uvoľní a krvou môže cirkulovať do jednotlivých orgánov."
Znie to trochu hrôzostrašne, ale predísť infikovaniu je jednoduché. Odčervovať psa, či mačku, dodržiavať hygienu. Parazity sa môžu nachádzať aj na ovocí a zelenine, ktoré rastú na zemi. (Napríklad jahody, šalát a podobne.) Zárodky toxoparózy k svojmu vývoju nevyhnutne potrebujú kyslík, preto ich dokáže spoľahlivo zabiť jeho nedostatok. Stačí v pieskovisku poprevracať piesok a zaručene uhynú. Inak larva vo vajíčku dokáže za bežných klimatických podmienok pretrvať aj niekoľko rokov. Spoľahlivo ho zabíja aj chlad, pravda, teplota musí na dlhší čas klesnúť pod - 18 stupňov celzia...
Ak nie je toxoparóza včas zachytená a liečená, môže mať vážne dôsledky pre zdravie dieťaťa. "Najzávažnejšie je postihnutie oka. Zasiahnutý môže byť tráviaci systém i koža," varuje MUDr. Suchá. "Pre rýchle diagnostikovanie choroby je dôležité, aby rodičia lekárov informovali, že sa dieťa pohybovalo v rizikovom prostredí. Teda aj na miestach, kde sa vyskytujú psi a mačky. Ak rozbor krvi preukáže prítomnosť špecifických protilátok, ako reakciu organizmu na prítomnosť toxoplasmy, ihneď začíname s liečbou. Analýza krvného obrazu zvykne preukázať aj ďalšie laboratórne nálezy, typické pre toto ochorenie."
Vážne prípady však možno spočítať na prstoch jednej ruky. Toxokaróza sa môže preniesť do organizmu aj vdýchnutím, hoci je to veľmi zriedkavé. Ak sa vo vzduchu vznášajú čiastočky kontaminovaného piesku, riziko existuje.
Nakazila ju mačka
Košičanka Martina Sýkorová má 10-ročnú dcéru Kristínu, ktorá sa pred dvoma rokmi nakazila toxoplazmózou. Prenášajú ju vo svojom truse mačky.
"Dcéra bývala stále unavená, nápadne veľa spala," spomína matka. "Sťažovala sa na bolesti hlavy, kŕče v nohách i bolesti brucha. Bola nezvykle malátna, nervózna, podráždená, nepokojne spávala. Ťažšie sa sústredila na učenie a zaregistrovala to aj jej učiteľka v škole. Bývala výborná žiačka, a zrazu mala v niektorých predmetoch zhoršené známky. Trpela nechutenstvom, občas vracala. Keď to trvalo dlhší čas, Kika absolvovala odborné vyšetrenia. "
Tieto príznaky (charakteristické pre mnoho iných chorôb) sa vracali, preto rodičia vyhľadali odborníka na detské infekčné choroby. Dôkladným vyšetrením sa zistil pôvodca problémov - toxoplasma. Po niekoľkotýždňovej terapii lekári Kristínku vyliečili a teraz je choroba iba mlhavou, dávnou spomienkou.
"Lekári, pochopiteľne nemohli zistiť, kde presne sa Kika nakazila, no vďačím im za to, že chorobu včas zachytili a liečili. My s manželom vlastne doteraz presne nevieme, kde a ako sa mohla dcéra nakaziť..." Mačku totiž doma nemali.
SMZ sa stará o 500 pieskovísk
Správcovia detských pieskovísk a ihrísk by sa mali postarať o ich údržbu. Nie vždy to však robia. A dôvodom sú, akože ináč, peniaze. Správa mestskej zelene má na starosti aj spomínanú činnosť, nedostatok finančných prostriedkov ju limituje.
"Prednedávnom sme dostali z mestského rozpočtu 1,8 milióna korún práve na detské ihriská a pieskoviská," vraví Ružena Slivová, námestníčka riaditeľa Správy mestskej zelene v Košiciach. "Celkovo sa staráme o 499 pieskovísk a 386 ihrísk, nuž to nie je vôbec prehnaná položka. Peniaze boli, samozrejme, účelovo viazané a snažili sme sa ich rozumne a účelne využiť. Na sídlisku Dargovských hrdinov sme navážali do pieskovísk nový piesok, osadzovali sme obloženie (dosky na okrajoch pieskovísk, aby deti nesedeli na chladnom betóne, pozn. autora), prekopávali sme piesok. Urobili sme maximum pre to, aby pieskoviská a ihriská so začiatkom nového školského roka vyzerali čo najlepšie."
Správcovia sa zrejme občas cítia ako Don Quijote, bojujúci preti veterným mlynom. Protivníkom správcov sú bežní ľudia, ktorí sa na verejných priestranstvách správajú vandalsky. Mesiac, dva po renovácii pieskovísk a ihrísk im stačí na to, aby robotu správcov znehodnotili. Celkom bežným javom je to, že niekto, kto opravuje dom, či byt, si piesok naberie priamo z detského pieskoviska. Nehovoriac o tom, že mnohé partie mladých sa "realizujú" demolovaním všetkého, čo im príde pod ruky...
Priebeh choroby je nenápadný
Toxoplasmóza je hrozbou nielen pre malé deti, ale aj napríklad pre tehotné ženy. Ak sa počas gravidity budúca mamička nakazí toxoplasmózou, plod môže byť dosť výrazne poškodený. "Toxoplazmóza sa prenáša z gravídnej ženy na jej dieťa, dôsledky bývajú závažné. Dochádza k neurologickému poškodeniu dieťaťa, ktoré sa môže narodiť s postihnutím oka, alebo ďalšími defektmi..." pripomína MUDr. Suchá.
Priebeh choroby je spravidla nenápadný. Dieťa sa sťažuje na bolesti brucha, má hnačky, ale inak sa nedá nič závažnejšie zaregistrovať. Liečba je aj v dnešných časoch dosť problematické. Sú k dispozícii moderné protiparazitologické medikamenty, ale tie lekári aplikujú hlavne v akútnych prípadoch. Inak však môžu vytvorené protilátky v krvi, signalizujúce aj toxokarózu, pretrvávať v organizme aj niekoľko rokov. Ochorenie pritom dávno doznelo.
Pri toxoplazmóze je často priebeh bezpríznakový, iba pri závažnom priebehu choroby sa tá lieči. Inak vo väčšine prípadov sa organizmus dokáže vysporiadať s chorobou sám. Predchádzať týmto chorobám nie je vôbec nákladné, či namáhavé. Nevyžaduje si to žiadne veľké obete, iba zodpovednosť a lojalitu s tými, ktorí majú malé deti.
"Úplne stačí, ak sú psi a mačky, chované doma, pod stálou veterinárnou kontrolou," tvrdí MUDr. Suchá. "Keď sú pravidelne odčervované a majitelia im nepodávajú surové mäso. Veľkým nedostatkom u nás, na Slovensku je to, že psi a mačky môžu do facto voľne pobehovať po parkoch, záhradách, verejných priestranstvách. A majitelia, česť výnimkám, si nerobia ťažkú hlavu z fekálií zvierat. Z týchto dôvodov môže byť naše okolie široko kontaminované pôvodcami ochorení..."
Na infekčnej klinike Detskej nemocnice v Košiciach funguje aj poradňa pre pacientov s toxokarózou. Aj obvodní pediatri sú ostražitejší, vedia zachytiť nenápadné príznaky toxokarózy a bez otáľania dieťa poslať na odborné vyšetrenie. Aj z týchto dôvodov, no i kvôli pozvoľnému pôsobeniu osvety na majiteľov psov a mačiek sa počet ochorení nezvyšuje.
Škody robia bezdomovci i mládež
"V máji a júni sme renovovali všetkých približne 20 pieskovísk v našej mestskej časti," vraví Ing. Viliam Guľa, vedúci Odboru výstavby a životného prostredia OÚ na Sídlisku KVP v Košiciach. "Vo väčšine sme vymenili piesok, vyčistili ich a v prípade potreby opravili. Náklady dosiahli zhruba 200 000 korún, pravda, v tejto sume sú zahrnuté aj nové oplotenia športových ihrísk (spolu sedem), nové šmýkalky." Financie ich čiastočne obmedzujú, no chceli by, aby každé jedno ihrisko na sídlisku malo oplotenie.
"Ľudia sú veľmi vďační, ak sa ich deti majú možnosť hrať v peknom, čistom prostredí," pochvaľuje si odozvu od občanov Helena Šemráková, referentka pre životné prostredie na Sídlisku Juh. Vzápätí načrtne fakty, ktoré sú krivým zrkadlom pre mnohých Košičanov: "Nepretržite musíme pieskoviská kontrolovať a udržiavať. Sú s tým neustále problémy. Odrastenejšia mládež (česť výnimkám) narobí veľa škody, je medzi ňou mnoho vandalov. A špecifickou skupinou sú bezdomovci, neraz si zmyslia, že detské pieskovisko je tým pravým miestom pre popíjanie, rozhadzovanie smetí a výtržnosti. Sú schopní narobiť poriadnu paseku."
Ak ste rodičmi dieťaťa, ktoré nechávate hrať sa v pieskovisku, nechceli sme vás týmto článkom vystrašiť. Skôr bolo jeho zámerom apelovať na niektorých majiteľov domácich zvierat, aby si uvedomili nebezpečenstvo, ktoré hrozí pri kontaminovaní piesku na detských ihriskách.
Marián BETÍK
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári