úplna novinka pomoci samosprávy sociálne odkázaným občanom.
"Ide o zriadenie inštitútu obecného príspevku na bývanie. Mesto Košice vytvorí fond, z ktorého sa od januára 2005 bude prispievať sociálne odkázaným na nájomné určitou čiastkou, napríklad 500 Sk mesačne, pričom výška bude závislá od príjmovej situácie," vysvetlil predseda bytovej komisie, poslanec Ján Frajt (SDA), ktorý sa veľmi teší, že koncepciu podporila väčšina zastupiteľstva.
"Sociálny referát teraz pripraví vykonávacie predpisy vo forme všeobecno-záväzneho nariadenia, pomôžeme si zákonom o hmotnej núdzi. To znamená, že žiadateľ o príspevok na bývanie od mesta Košice bude musieť spĺňať rovnaké podmienky, aké platia pri príspevku na úradoch práce a sociálnych vecí v štátnej správe. Veľmi dôležitý je fakt, že mesto tento príspevok nevyplatí do rúk nájomcovi sociálneho bytu v majetku mesta (len nájomcovia takýchto bytov uvedení v nájomnej zmluve môžu požiadať o príspevok), ale posunie ho správcovi, to znamená Bytovému podniku mesta Košice," povedal nám
vedúci oddelenia kultúry a sociálnych vecí na košickom magistráte Matúš Háber.
Podľa poslanca Frajta by sa zavedením príspevku malo pomôcť nielen sociálne slabším občanom a ich rodinám, ale zabráni sa aj ďalšiemu narastaniu dlhov. "Základnou podmienkou budú vyrovnané dlhy voči BPMK, alebo uznanie jestvujúceho dlhu a podpísaná dohoda o splátkovom kalendári, ktorý splácanie dlhu rozloží na dlhšie obdobie tak, aby bol dĺžník schopní ho pravidelne uhrádzať a platiť aj aktuálne poplatky. Takže popri štátnom príspevku by sociálne slabší nájomcovia v sociálnych bytoch mohli získať od januára pomoc aj od mesta a popritom priebežne splácať svoje dlhy," doplnil Frajt.
A aký to bude mať finančný dopad na mestskú kasu?
"Pri súčasnom počte 1 750 sociálnych bytov a príspevku vo výške cca 500 Sk by požiadavka na rozpočet mesta bola spolu 10,5 milióna korún ročne a to v prípade, že by naozaj každý nájomca splnil všetky podmienky, uznal dlh a začal ho splácať. Takýto výdaj výrazne neovplyvní kvalitu rozpočtu, ale výrazne ovplyvní kvalitu bývania pre sociálne skupiny. Výška príspevku by bola rozdielna pre ejdnotlivé cieľové skupiny a vyššia pre tých, ktorí sú v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov. Príspevok na bývanie je tiež jedna z možných foriem riešenia odznelých petícií občanov. Košice schválením tohto príspevku sa stali prvým mestom na Slovensku, ktoré sa rozhodlo takto pomôcť svojim občanom," uviedol ešte M. Háber.
Podľa schválenej koncepcie má do roku 2010 vyrásť v Košiciach 300 nových nájomných bytov, z toho 25 pre zdravotne ťažko postihnutých, 300 až 500 bytov nízkeho štandardu, z toho 200 na Luniku IX a zvyšok v iných mestkých častiach, 100 bytov, ktoré by vznikli revitalizáciou jestvujúceho objektu na Popradskej 72 a slúžili by pre mladé rodiny a osamelých rodičov s deťmi, ubytovňa s kapacitou 200 postelí pre stavy núdze a spoločné sociálné a hygienické zariadenie pre kapacitu cca 1 500 osôb bez strechy nad hlavou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári