informácie vyplývajú z materiálu o stave plnenia úsporných a konsolidačných opatrení na Železniciach SR v uplynulom roku, ktorý v uplynulých dňoch schválila vláda SR.
"Je to tak, žiaľ, nedá sa presne špecifikovať, ako sa prepúšťanie dotkne východného Slovenska. My nemáme našu reštrukturalizáciu rozdelenú podľa jednotlivých krajov. Musíme sa postupne zbavovať prebytočných ľudí, pretože je to jednou z podmienok oddĺžovania železníc.
Štát nám odpustí dlh v objeme 4,117 miliardy Sk. Ide o štátne záruky, poskytnuté na úvery železníc, ktoré veritelia realizovali v rokoch 2003 a 2004 z privatizačných príjmov Fondu národného majetku," povedala nám hovorkyňa Železníc SR Nela Blašková.
Ako dodala, plán konsolidácie podniku sa prerokúvava každý rok. "Prebiehajú rokovania s odborármi, ako aj ostatnými zainteresovanými zložkami. Mapujeme situáciu zamestnanosti a skúmame z ktorých zložiek by mohli ľudia odísť tak, aby zostala spoločnosť plne prevádzkyschopná. V minulom roku sme začali s prepúšťaním administratívnych pracovníkov, znížili sa počty na Generálnom riaditeľstve ŽSR. Určite dôjde k prepúšťaniu ľudí, ktorí pôjdu do dôchodku a počnúc budúcim rokom sa začne druhá etapa reštrukturalizácie železníc," vysvetľuje Nela Blašková.
Železnice sa tak chcú postupne zbaviť všetkých zložiek, ktoré priamo nesúvisia s podstatou ich pracovnej činnosti. "Určite sa nebude prepúšťať len vo vrcholných orgánoch, ale pôjdeme aj do nižších zložiek. Chceme sa totiž venovať len starostlivosti o železničnú cestu. Preto pripravujeme odčlenenie zdravotníckych zariadení, železničných hasičov, jednotlivých škôl, ktoré pôsobia v portfóliu železníc, a ubudnúť by malo aj stredisko informatiky. Majetok, teda budovy a pozemky dáme do prenájmu, alebo sa bude realizovať ich predaj. Finančných prostriedkov totiž nemáme dostatok a železnice si už nemôžu dovoliť tieto zariadenia dotovať," vraví hovorkyňa železníc.
Zároveň upresňuje, že aj keď budú tieto inštitúcie vyňaté z hospodárenia železníc, všetci o prácu neprídu.
"Stav zamestnancov železníc sa síce rapídne zníži, na druhej strane však veľa ľudí prejde pod iné spoločnosti, či iných správcov."
Prečo sa však železnice rozhodli zbaviť hasičov, ktorí v prípade havarijných situácií zohrávajú nenahraditeľnú úlohu... "My to vieme, ale musím zdôrazniť, že k haváriám, či únikom chemických látok z cisterien dochádza sporadicky. navyše to nie je náš problém, my máme víziu, aby si tieto veci riešili prepravcovia. my sa staráme o dopravnú cestu. Momentálne rokujeme aj s Prezídiom hasičského a záchranného zboru, ktoré sa musí k tejto problematike vyjadriť. Isté však je, že hasiči pre nás lukratívny nie sú."
Železničná nemocnica by mala prejsť do prenájmu koncom tohto roka, v budúcom sa železnice zbavia aj Železničného učilištia v Košiciach. "Školstvo vyčleníme celkovo, teraz rokujeme o forme s Ministerstvom školstva SR. Hľadáme možnosť, kam by škola prešla, či pod VÚC, alebo ministerstvo dopravy. Aj naďalej však chceme vychovávať svoju základňu. Nie však vo vlastných školách, ale v rámci učebných odborov v rámci iných inštitúcií."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári