osloboditeľov 60. výročie Slovenského národného povstania. Mnohí odbojári pritom netušia, že jeden z nich - Pamätník padlých vojakov Sovietskej armády, možno uvidia v dnešnej podobe a asi aj na terajšom mieste, poslednýkrát.
Podľa našich informácií, pamätník chcú architekti kvôli plánovanej výstavbe obchodno-spoločensko-kultúrneho centra Aupark údajne rozobrať a premiestniť na iné miesto. Kvôli centru odkupuje spoločnosť Aupark, a.s., od mesta 10 000 štvorcových metrov pozemkov za 132 770 320 Sk, pričom ďalších, minimálne 100 miliónov zainvestuje do vybudovania štvorpúdovej zbernej komunikácie na južnom okraji námestia, do stavebných úprav nadväzných križovatiek, napojenia Južnej triedy, vybudovania zastávok autobusovej a trolejbusovej dopravy, ako aj do koridoru pre inžinierske siete.
"Aupark bude najväčšou investíciou v meste a v tejto súvislosti je ešte veľa vecí otvorených," povedal nám hlavný architekt mesta Peter Murko. "Minulý týždeň sa uskutočnilo stretnutie architektonickej obce s predstaviteľmi Auparku, a.s., kde padli aj otázky ohľadom pamätníkov. Ide o citlivú záležitosť, máme už spracovaný regulačný plán. Ten ráta aj s riešením tohto bodu. Vieme, že pamätník zaberá dosť veľkú plochu, približne 1600 metrov štvorcových a tento pristor budeme musieť realizačne vyriešiť. Aj keď treba povedať, že výstavba Auparku nie je podmienená jednoznačne likvidáciou pamätníka."
Podľa P. Murka, architekti rátajú s viacerými možnosťami, aby ostalo zachované pietne miesto a zároveň, aby pamätník "nezavadzal" auparku. Prvou, ktorá vraj veľmi neprichádza do úvahy je tá, že by pamätník ostal na pôvodnom mieste. "Druhý variant je ten, že by sme pamätník rozobrali a premiestnili na verejný cintorín, kde sú pochovaní vojaci z prvej svetovej vojny, alebo na cintorín v Barci. No a rátame aj s tým, že by sme pamätník výrazne zredukovali, ostali by iba obelisky. Alebo, urobíme celkom nový pamätník v inej forme. Aj keď sú rôzne názory na túto problematiku, osobne si myslím, že areál pamätníka nie je veľmi dôstojný. Iba niekoľkokrát do roka tam položia vence a čo považujem za priam nehorázne, pietne miesto slúži mnohým Košičanom ako verejné WC," dodal P. Murko.
Architekti ešte nevedia, kedy pamätník postavený v roku 1945 podľa projektu kpt. E. F. Gurjanova so symbolickými hrobmi 14 sovietskych vojakov začnú rozoberať. Okrem iného totiž potrebujú aj súhlas Ruskej federácie, ako nástupcu Zväzu sovietskych socialistických republík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári