vozidiel. To je trest, ktorý včera potvrdil odvolací senát Krajského súdu v Košiciach v kauze dopravnej nehody so smrteľným koncom. Odpykať si ho bude musieť 37-ročný Tibor S., ktorého súd uznal vinným z ublíženia na zdraví s následkom smrti.
Pre pripomenutie uvedieme, že k nehode došlo 9. mája lanského roka o 22.30 hod. na križovatke Južnej triedy s Cintorínskou ulicou. V smere od Barce prichádzala Škoda-Favorit, za volantom ktorej sedel 26-ročný Valér K. a vedľa neho o tri roky mladšia priateľka Daniela K. Na križovatke sa vodič rozhodol odbočiť doľava na Cintorínsku ulicu, no v tom čase sa z protismeru blížila Škoda-Octavia, ktorú riadil Tibor S. Vzápätí došlo k zrážke, ktorú osádka favorita neprežila. Valér s Danielou, ktorých náraz katapultoval na chodník, utrpeli zranenia, ktorým na mieste podľahli.
Zranenia utrpel aj obžalovaný, ktorý sedel za volantom octavie. Z nehody vyviazol so zlomeným nosom a jabĺčkom pravého kolena. Ako uviedol, jeho liečba ešte nie je ukončená.
Odvolací senát na verejnom zasadaní veľmi dôkladne preskúmal hore uvedený verdikt Okresného súdu Košice II z apríla tohto roku. S jeho závermi neboli spokojní prokurátor, ani obžalovaný. Obidvaja sa odvolali a žiadali, aby krajský súd verdikt zrušil a vrátil "okresu" na nové konanie a rozhodnutie.
Žalobca vyjadril nespokojnosť len s výškou uloženého zákazu vedenia všetkých druhov motorových vozidiel, ktorý súd vymeral obžalovanému. Trval na tom, že trest v trvaní päť rokov je nepostačujúci.
Obžalovaný Tibor S. vo svojom odvolaní namietal, že okresný súd sa nedostatočne vysporiadal s otázkou, do akej miery sa pod nehodu podpísala spoluvina už nebohého vodiča Valéra K. Podľa jeho názoru jej vznik ovplyvnil značnou mierou práve on. A to tým, že mu nedal prednosť v jazde, ako mu to prikazovala povinnosť vyplývajúca z ustanovení zákona č. 315/1996 Z.z.
Za skreslené označil obžalovaný výpovede dvoch svedkýň. Išlo o sestry, ktoré v kritickom čase premávali po Južnej triede rýchlosťou 70 km/h v Peugeote 206. Tie tvrdili, že Tibor S. jazdil neprimerane vysokou rýchlosťou, a že ich predbehol... Obžalovaný argumentoval, že na Južnú triedu odbočil na križovatke s Jantárovou a kvôli krátkej vzdialenosti a času, nemohol vyvinúť takú vysokú rýchlosť, aby ich na úrovni hotela Strojár predbehol.
Tibor S. vyjadril nespokojnosť aj s tým, že súd posúdil záznamy v jeho evidenčnej karte vodiča o spáchaní 10 priestupkov na úseku dopravy (prekročenie rýchlosti nevynímajúc), v jeho neprospech. Zdôraznil, že viac ako 10 rokov podnikal ako taxikár, pričom ročne najazdil 60 000 - 100 000 km, čo znamená, že bol častejšie preverovaný a postihovaný za dopravné priestupky.
"Je mi ľúto čo sa stalo, ale myslím si, že prvotnou príčinou nehody bolo nedanie prednosti, nie moja rýchla jazda. Do konca života budem znášať následky...," uviedol obžalovaný.
Senát Krajského súdu sa s argumentmi obžalovaného nestotožnil. Ako uviedol jeho predseda, znalec z odboru cestnej dopravy preskúmal a vyhodnotil všetky možnosti, kým dospel k záveru, že obžalovaný jazdil rýchlosťou v rozpätí 135,8 - 146,8 km/hod. Keby šiel prikázanou 70-desiatkou, favorit s dvojčlennou osádkou by mu pri odbočovaní nevytvoril náhlu prekážku, on by nemusel meniť smer a rýchlosť jazdy, a k nehode by nedošlo.
Predsedajúci poukázal na spoločenskú nebezpečnosť konania obžalovaného a zdôraznil, že pirátstvo na cestách nemožno podporovať. K záznamom o dopravných priestupkoch v evidenčnej karte vodiča dodal, že svedčia o nezodpovednosti obžalovaného, ktorá je o to vyššia, že jazdil ako taxikár.
Na základe uvedených skutočností senát dospel k záveru, že rozhodnutie Okresného súdu Košice II je správne a zákonné vo výroku o vine, ako aj o treste. Najmä s prihliadnutím na to, že Tibor S. ešte nebol súdne trestaný, vedie usporiadaný život a je otcom dvoch maloletých detí. Muži v talároch zamietli odvolania obžalovaného aj prokurátora ako neodôvodnené. Keďže rozsudok je právoplatný, bude musieť nastúpiť do výkonu trestu.
Pre bezúhonného človeka už len samotné pomyslenie na život vo väzení, vzbudzuje hrôzu. Faktom je však aj to, že keď čas trestu "vyprší", na rozdiel od obetí tragických nehôd, vráti sa domov k svojim najbližším. Uvedený prípad by mal byť varovaním pre cestných pirátov, ktorí hazardujú so svojím zdravím a ohrozujú životy ďalších účastníkov cestnej premávky. Časy, keď obžalovaní dostávali za smrteľné dopravné nehody podmienky, resp. peňažné tresty, sú už nenávratne preč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári