už na budúci týždeň a práve 1. septembra pribudne na TU nová fakulta. Tá sa mala nazývať fakultou letectva, ale nakoniec je všetko inak...
"Jej názov bude Fakulta aeronautiky, teda vzduchoplavectva. Pretože táto vysokoškolská inštitúcia učí nielen lietať, ale aj informačné systémy, teda všetko, čo ku vzduchoplavectvu patrí, zdá sa mi byť tento názov najvýstižnejší. Preto som dal tento návrh, ktorý bol schválený," hovorí rektor VLA plk. gšt. Ing. Peter Kandráč.
Celou ideou zlúčenia bolo vytvoriť materiálne podmienky na to, aby výuka, už v rámci TU, mohla bez problémov bežať. "Pôvodný majetok Vojenskej leteckej akadémie bol značne rozsiahly. Veľkosťou zodpovedal veľkosti bývalej školy, kedy sa v nej školili piloti pre celé Československo. Dnes je nadbytočný. Jeho suma bola vyčíslená na viac než 1,4 miliardy korún, samozrejme v účtovnej hodnote," dozvedáme sa od rektora VLA.
Majetok pozostáva z budov na letisku, kde približne tretina letiska patrila VLA. V majetku VLA boli evidované objekty Kukoreliho kasární a rekreačné zariadenia v Úhornej a Košickej Belej, kde prebiehali výcviky prežití a výjazdové zasadnutia vedeckej rady. "Myšlienkou delenia majetku bolo zabezpečiť pokračovanie štúdia a ponechať si pre armádu objekty, ktoré potrebuje. Z toho dôvodu boli podpísané zmluvy o prevode správy rekreačných objektov. Stredisko v Úhornej budú mať k dispozícii vzdušné sily a Košická Belá bude majetkom Odbornej vojenskej školy. Majetok na ploche letiska, prechádza pod Slovenskú správu letísk. Na letisku už teda nebudú mať vojaci nič, časť prešla pod Technické múzeum a Vojenský historický ústav."
Čo sa týka objektu Kukoreliho kasární, ktorý má 23 hektárov, sedemnásť budov - učebné bloky, internát a niektoré skladové zariadenia, ako aj ďalšie objekty - prejdú do vlastníctva Technickej univerzity.
"Pozemky pod nimi takisto, ďalších 25 objektov v priestore kasární ostane v správe Odbornej vojenskej školy, teda Ozbrojených síl SR. Stále však ešte nie je úplne uzavreté, ako to bude s pozemkom okolo budov TU. Prešli sme si ich s rektorom TU Jurajom Sinayom a snažili sme sa nájsť spôsob funkčnosti, pretože budovy budú stáť izolovane na cudzom pozemku. Budeme hľadať riešenie, tak, aby sa k tým budovám dalo dostať bez akýchkoľvejk prekážok. Verím, že riešenie sa nájde.
Hnuteľný majetok, teda predovšetkým vojenská technika, zbrane, či lietadlá, bol prerozdelený v rámci Ozbrojených síl SR. Ostatný majetok, ktorý nebol upotrebiteľný, skončil v šrote. Použiteľný majetok sa bude deliť tak, aby boli predovšetkým uspokojené požiadavky Ozbrojených síl, ale zároveň musí zostať zachovaná funkčnosť laboratórií a vedeckých pracovísk. Ide hlavne o vybavenie učební."
Proces delenia majetku trval takmer rok. V jeho závere však došlo ku komplikáciám... "Základná filozofia bola taká, že armáda sa zoštíhľuje a ponechá si len nevyhnutné záležitosti. Tá ale bola v závere procesu spochybnená. Otočilo sa to všetko na opačný prístup, teda armáda dá len to, čo TU nevyhnutne potrebuje. To spôsobilo dosť komplikácií pri uzatváraní protokolov, pretože pozemky už boli rozmerané, muselo sa to viackrát prejednať a súčasný stav je taký, že TU dostane budovy bez okolitých pozemkov. Musím však poznamenať, že všetko čo bude k dňu zlúčenia, teda k 1. 9. 2004, v správe VLA zo zákona prejde do vlastníctva TU."
Málokto si však vie predstaviť, ako budú civilní zamestnanci, či študenti vstupovať do vojenských priestorov. "Nepredpokladám, že by sa mal objekt oplotiť. Také bolo rozhodnutie ministra, musíme to rešpektovať. Mnohí si nevedia vysvetliť, ako to bude, musí sa nájsť riešenie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári