Na trhoviskách musí byť k dispozícii predávajúcim tečúca voda i WC
Košice - Najlepším obdobím z obchodného hľadiska je pre trhy práve prelom leta a jesene. Stoly trhovníkov sa prehýbajú pod sezónnym ovocím a
Eva Mikulová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zeleninou. Ambulantný predaj na trhoviskách však musí spĺňať určité hygienické pravidlá. Každý obchodník musí mať v prvom rade oprávnenie na predaj, zaplatené predajné miesto, na požiadanie kompetentných osôb musí vedieť dokladovať tovar dodacím listom a mať registračnú pokladňu. Toto sú chronicky známe veci. Málokto však vie, že aj trhovisko ako objekt musí spĺňať určité hygienické zásady.
"Na trhoviskách musí byť k dispozícií predávajúcim tečúca voda a sociálne zariadenia," potvrdili nám na Štátnom zdravotnom ústave v Košiciach. A práve voda vraj bola nedávno problémom na trhovisku na Hradbovej ulici a Dominikánskom námestí.
"Vôbec netečie. Ja som si nabral zemiaky a chcel som si umyť ruky a voda netiekla," zavolal nám pohoršený čitateľ. My sme však takúto skúsenosť nemali. Keď sme prišli zmapovať situáciu, voda tiekla a ako nám povedali trhovci, ani nezaregistrovali, žeby voda nešla. "Možno len nejakú chviľu, asi bol problém s tlakom."
Voda pitná aj úžitková tečie napríklad priamo na trhu na Hradbovej. Predávajúcim sú tu k dispozícií aj prenosné záchody. Trhovníkov však v súvislosti s vodou trápi iná vec: "Celý deň si sem chodia naberať pitnú vodu obyvatelia okolitých domov. Kto ju potom zaplatí?," rozčuľovali sa. Lenže ich námietky nie sú namieste. Zákaz použiť vodu z verejných vodovodov neexistuje.
Ani na ďalších dvoch veľkých mestských trhoviskách v Košiciach, a to na Luniku II. a v Merkúri sme nenaďabali na problémy s vodou. Na Luniku II. nás síce pobavil vodovod, ktorý by mal fungovať na fotobunku, lenže tá je pokazená. Miestni obchodníci to však vyriešili šikovne. Voda tečie vtedy, keď pred rúru položia bedničku a tak aktivujú fotobunku. Bednička je položená na umývadle a je k dispozícii každému, kto si chce pustiť vodu. Síce tu nemajú k dispozícií prenosné záchody, ale vyriešili to v súlade s hygienickými predpismy: "Máme dohodu s blízkym reštauračným zariadením. Môžeme bezplatne používať ich toalety."
Na trhu pri obchodnom centre Merkúr prístupný vodovod nenájdete. Obchodníci nás upozornili na tabuľku WC, pri pošte. "Je to WC pre nás a máme tam aj tečúcu vodu. Tam si môžme opláchnuť ruky a umyť sa. Každý z nás má kľúč, takže cudzí nám tam nechodia," vysvetlili nám.
To, že voda je trhovcom k dispozícii, je v poriadku. Ale to, že nie je k dispozícii kupujúcim, sa mnohým zákazníkom nepáči. "Prosím vás, kde si mám umyť ruky, keď si navyberám do tašky napríklad zemiaky a mám ich špinavé ?," rozhorčovali sa včera niektoré dôchodkyne.
Lenže ich pobúrenie je márne. Nemá oporu v hygienickom predpise. Ten hovorí len o tom, že voda a záchod má byť k dispozícií obchodníkom. "Aj keď idete do bežného obchodu, nemôžte tam navštíviť záchod alebo umýváreň. Tie slúžia zamestnancom. Akoby to vyzeralo, keby do nášho záchodu chodila celá ulica," dôvodili obchodníci na Merkúri.
Okrem veľkých trhov sú v našom meste skoro na každom sídlisku aj malé trhoviská. Tie museli dostať taktiež povolenie na svoju činnosť aj od hygienikov a platia pre nich také isté hygienické normy. Keďže tam však len málokde nájdete vodu a WC, poradili si s týmto problémom obchodníci šalamúnsky a v súlade s hygienickými predpismi. "Máme dohodu s blízkou reštauráciou a tam chodíme aj na záchod, aj umývať sa," povedali nám na KVP. Týmto spôsobom, čiže spoluprácou s blízkym reštauračným zariadením, si to zabezpečili všetky malé trhoviská v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári