prospech. V prípade, ak žiak dosahuje priemer známok do 1,5, dostane v tomto školskom roku 500 korún mesačne. Žiakovi s priemerom najviac 2,5 patrí 300 Sk a 200 korún dostane každý, kto si za polrok zlepší priemer o 0,5 stupňa. Podmienkou je, aby rodiny zéeškárov boli v preukázateľnej hmotnej núdzi, odkázané na sociálne dávky. Prvé peniažky, ktoré by mali žiakov motivovať k učeniu, by tak rodičia mali dostať už koncom októbra. Opatrenie navrhol minister Ľudovít Kaník, ktorý zo svojho rezortu vyčlenil na tento účel 176 miliónov korún. Štipendium vo výške 200, 300 a 500 korún sa bude udeľovať za polrok a okrem motivácie k učeniu by malo podporiť i pravidelnú dochádzku žiakov do školy, ktorá je tiež podmienkou pridelenia peňazí.
"Prospechové štipendium len rozširuje rozsah sociálnych dávok pre deti z rodín, ktoré sú v preukázateľnej hmotnej núdzi. Týchto žiakov už máme zmapovaných, keďže doteraz sme im poskytovali finančné prostriedky na stravu a školské potreby. Momentálne je ich v košických školách okolo 1 500, pričom ich evidenciu stále aktualizujeme," hovorí Štefan Kandráč, vedúci odboru školstva košického magistrátu.
"Doteraz štát podporoval sociálne slabších žiakov na prvom stupni ZŠ sumou 21 korún na mesiac, určenou na stravu. Pre žiakov na druhom stupni to bolo o korunu viac, pričom tri koruny doplácal rodič. Na nákup školských potrieb dostáva jedno takéto dieťa 500 korún na polrok. Finančné investície rodičov, ktorí dostanú tieto peniaze si overujeme cez faktúry, ktoré od nich dostávame na vyúčtovanie," dokončil Ing. Kandráč.
Finančné prostriedky na prospechové štipendiá dostane zriaďovateľ (v tomto prípade mesto Košice) na základe podkladov, ktoré poskytne Ministerstvu práce sociálnych vecí a rodiny do 10. októbra. Zoznam žiakov, ktorých rodičia sú odkázaní na sociálne dávky, spoločne s prospechom, poskytne zriaďovateľovi škola. Podmienky finančnej podpory potvrdí rodičom Úrad práce, cez ktorý by mali byť štipendiá i vyplácané.
A ako sa na prospechové štipendiá pozerajú riaditelia košických škôl?
"Podľa mňa i mojich kolegov je to dobrá vec," vraví Antónia Mündeloví, riaditeľka ZŠ Tomašíkova.
"Nemáme veľa takýchto žiakov, ale pre tých, ktrých sa to týka, to rozhodne môže byť forma motivácie. Najmä pre rodičov, ktorí sa touto formou budú viac zaujímať o prospech svojho dieťaťa tak, aby dosiahlo štipendium. Finančná podpora vo forme preplácania stravy sa nám osvedčila, vítame preto i prospechové štipendiá," dokončila riaditeľka.
Podľa riaditeľa ZŠ Krosnianska 4, Štefana Dzurovčáka, je to len ďalší administratívny nápor na učiteľov.
"Prospechové štipendiá sú určené na motiváciu, ale prečo len sociálne slabších, prečo nie aj ostatných? Žiaci, ktorých rodičia nie sú zaradení do "sociálne slabšej" skupiny pre rozdiel pár korún, sa môžu cítiť diskriminovaní. Neviem, či to je z tohto pohľadu spravodlivé. Navyše na našej škole veľa takýchto žiakov nemáme, minulého roku ich bolo štrnásť," uzavrel riaditeľ.
Anketu na tému štipendií čítajte na strane 4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári