povedať, k dispozícii sú však predbežné odhady.
"Už máme určité čísla, ktoré sa však ešte môžu zmeniť. Poskytli nám ich totiž jednotlivé inštitúcie, či obce, bude ale potrebné ich ešte verifikovať. Celková škoda spôsobená na majetku obyvateľov a obcí predstavuje vyše 58 miliónov korún," informoval prednosta Krajského úradu v Košiciach Ján Dolný.
Ako dodal, z tejto sumy predstavujú škody spôsobené obyvateľom 11,2 milióna korún, Košický samosprávny kraj vyčíslil škodu na takmer desať miliónov a obce vyrukovali so sumou 37 miliónov korún.
"Ak k tomu prirátame aj škodu, ktorá vznikla na vodohospodárskych dielach, suma dosiahne pomaly 150 miliónov korún."
Najväčší problém pri riešení povodní na úrovni obvodov, ale aj kraja vidí J. Dolný v tom, že povodne boli pri delení kompetencií vyňaté z jednotného riadenia krízových situácií v štáte.
"Neraz sme fungovali len na základe dobrých vzťahov a to sa musí pre budúcnosť zmeniť. Vyskytli sa problémy aj so zabezpečením pracovných síl a techniky vzhľadom na znižovanie stavu Armády SR. Vojakov je tu tak málo, že skôr v Košiciach stretnete poľného zajaca ako vojaka. Na druhej strane sme zistili nedostatky vo vzťahu k poľnohospodárom. Tí nám síce na záchranné práce ochotne poskytli techniku, ale hrozí im pre to polmiliónová pokuta za neoprávnené použitie červenej nafty," vysvetlil prednosta KÚ.
Známe nateraz nie sú definitívne straty poľnohospodárov, ktorým voda zaplavila 6500 hektárov. Hasiči vyčíslili svoje náklady na vyše 370-tisíc.
Na včerajšom rokovaní Krajskej povodňovej komisie bolo prijatých 14 opatrení, ktoré členovia komisie odporúčajú zohľadniť aj v pripravovanom zákone o povodniach.
"Vzhľadom na to, že najväčšie škody na majetku boli spôsobené najmä ľuďom, ktorí si postavili obydlia v inundačnom území tokov, žiadame, aby stavebné úrady nevydávali povolenia na takéto stavby. Navyše úrady životného prostredia by mali zodpovedať za schvaľovanie povodňových plánov obcí. Prišli sme na to, že hasiči nie sú dostatočne vybavení. Budeme teda žiadať, aby mali vznášadlá, to znamená plavidlá s nízkym ponorom."
Povodne postihli 73 obcí v okresoch Košice-okolie, Spišská Nová Ves, Trebišov a Michalovce, pričom bolo nutné evakuovať 518 ľudí.
"Najväčšie problémy vznikli na rieke Ondava, kde roztrhlo hrádzu. Na rieke stále trvá 3. stupeň povodňovej aktivity. Do záchranných a likvidačných prác sa zapojilo vyše 3200 ľudí."
Najväčšie škody na obydliach majú Rómovia z Bačkova v okrese Trebišov, kde je poškodených osem domov a ich obyvatelia sú stále evakuovaní.
"Svojpomocne si postavia rodinné domčeky, pričom Krajský úrad poskytne obci materiálnu pomoc. Obec potom zadelí peniaze tak, aby sa transparentne využili. Pôjde o časť sumy 500 000 korún, ktorú sme ako výpomoc dostali od samosprávy Stredočeského kraja. Tamojší ľudia by mali všetko urobiť v rámci aktivačných prác."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári