Predstavitelia ministerstva diskutovali s košickými lekármi o reforme
Košice - Potrebu reformy zdravotníctva na Slovensku a dopad zákonov, o ktorých bude v septembri rozhodovať parlament, vysvetľovali vo štvrtok na
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
stretnutí s košickými lekármi zástupcovia ministerstva zdravotníctva. Prezentácie sa zúčastnili štátny tajomník Ján Gajdoš (na snímke), poradca ministra Peter Pažitný a Tomáš Szalay, ktorí vítali možnosť diskutovať so zdravotníkmi o reforme, pretože je opradená rôznymi mýtmi. Pozvanými hosťami boli riaditelia a námestníci nielen košických zdravotníckych zariadení, stredný manažment tunajších nemocníc i dekan lekárskej fakulty.
Ako konštatoval Ján Gajdoš, jednou z príčin odmietania reformy je aj skutočnosť, že sa o ňu snažili v priebehu desiatich rokov mnohí, avšak vždy dopadla neúspechom. Teraz však podľa jeho slov existuje komplexne ponímaná filozofia reformy a je aj politická vôľa na jej prijatie.
Podľa zástupcov ministerstva patrí medzi základné hypotézy zníženie nadbytočnej spotreby (či už liekov, alebo návštev u lekára), zvýšenie spoluzodpovednosti pacienta za svoj zdravotný stav a zníženie objemu korupcie. O pozitívnom efekte sú pritom presvedčení, keďže už vlaňajšie zavedenie spoluúčasti pacientov spôsobilo pokles návštevnosti u lekára a výrazne obmedzilo i mieru preskripcie, zatiaľčo dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa neznížila.
Za päť mýtov, ktoré sa tradujú o reforme, označili tvrdenia, že zmena zdravotných poisťovní a nemocníc na akciové spoločnosti znamená privatizáciu zdravotníctva, že zisk v zdravotníctve je nemorálny, že reforma je antisociálna, že akciová spoločnosť Veriteľ bude ovládať zdravotníctvo a slovenské zdravotníctvo je efektívne, iba potrebuje viacej peňazí. Lekárom vysvetľovali, prečo sa veci majú inak a prečo by sa mali mať po reforme lepšie pacienti i oni.
Ako v tejto súvislosti poznamenal riaditeľ FNsP Róbert Roland, lekári boli pred štyrmi rokmi tými istými tézami nadšení, ale dnes Zajacovu reformu odmietajú. Je preto namieste otázka, či chcú naozaj rovnosť šancí, odmeňovanie podľa výkonov, nezadlžovanie sa nemocníc a podobne...
Riaditeľ súkromnej nemocnice v Košiciach-Šaci Juraj Vančík zas podotkol, že o zmenu k lepšiemu by malo ísť každému zdravotníkovi bez ohľadu na to, či pracuje v súkromnej alebo štátnej nemocnici, pretože nikdy nevie, kde bude musieť byť v prípade zdravotného problému hospitalizovaný on alebo jeho blízky.
Priestor dostali aj početné otázky z pléna. Kto očakával búrlivú diskusiu, nedočkal sa, viaceré otázky na presadzovateľov reformy však boli naozaj na telo. Napríklad, ako a kto bude "kerovať" nemocnicu-akciovku, čo v prípade, že si vezme úver, ktorý nebude vedieť splácať, aké budú zmluvné vzťahy s poisťovňami, či sa budú môcť dať vymôcť peniaze za poskytnutú zdravotnú starostlivosť od problémových pacientov alebo či sa štát rýchlo nezbaví majetkovej účasti v štátnej akciovke a neposunie ju súkromnému majiteľovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári