po Británii v rámci projektu Križovatka nápadov.
Zorganizovalo ho veľvyslanectvo Veľkej Británie ako slovesnko-anglický rezidenčný projekt. Odborným garantom bola kurátorka Lucia Benická, riaditeľka Domu fotografie v Poprade. V Anglicku, Walese a Škótsku, mali za úlohu fotografovať ľudí, krajinu mestá a vidiek. Cieľom bolo získať nový pohľad na Britániu prostredníctvom objektívu slovenských fotografov.
Traja mladí britskí fotogafi zasa cestovali po Slovensku a snažili sa zachytiť ho britským objektívom. Košičan Tomáš Agat Blonski absolvoval pobyt v Škótsku a bol hostiteľom škótskej fotografky Catriony Grantovej.
Do Košíc prišla vyzbrojená informáciami z internetovej stránky mesta. "Prekvapilo ma napríklad, že je tu rovnaké Tesco aké mám na našej ulici, alebo máte Orange, rovnako aj u nás. Globalizácia v pravom slova zmysle. Ale ja práve hľadám nuansy, v ktorých sa líšime," prezradila fotografka, ktorá vystavovala vo viacerých popredných galériách doma aj v zahraničí. Na Slovensko prišla s dvojročným synčekom. Pobyt chválila, ale občas ju aj čosi zarazilo. "Keď idem v Škótsku po ulici so synom a usmejem sa na niekoho, tak mi ten úsmev vráti. Tu sa mi zdajú ľudia odmeraní, keď sa na niekoho usmejem, čuduje sa prečo. Na prvý pohľad síce vyzeráte rezervovanejší, ale keď sa zoznámite, viete byť veľmi otvorení a srdeční."
V tomto fotografickom projekte sa pokúša porovnávať intimitu súkromia s verejným životom, preto fotografuje verejné budovy, reštaurácie a na druhej strane zasa zachytáva domácu atmosféru. Zapadla do toho aj návšteva u rodičov Tomáša Blonského. "Bývajú na takom novom sídlisku. Fascinovalo ma to množstvo panelových domov. My v Edinburghu také čosi nemáme. A z okna bytu bol nádherný výhľad na mesto a krajinu okolo. Urobila som si niekoľko fantastických záberov," dodáva.
Práce Tomáša Agata Blonského obdivovala na vernisáži jeho výstavy v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote.
Tomáš Blonski fotografoval v Škótsku svojim ruským foťáčikom značky Agat, ktorej názov používa vo svojom priezvisku. Pripomína skôr detskú hračku ako nástroj profesionála. "Má to výhodu, lebo keď vezmem normálny fotoaparát a začnem zaostrovať, všetci hneď začnú pózovať. S týmto je to inak. Nikoho nenapadne, že fotím. Vyzerá to ako hračka. A fotí dva zábery na jedno políčko. Robím potom diptychy na porovnanie toho, ako žijú ľudia u nás, a ako v Británii. V Škótsku bolo príjemné to, že som to mohol zažiť zvnútra. Majú tam nádhernú prírodu a veľmi veľa farieb aj tam, kde by to človek nečakal. Prešiel som rôzne miesta, takže som porovnával. Dokonca som pri jazere v Lochness odfotil niečo, čo vyzeralo na príšeru. A možno to aj bude vidieť na mojich fotkách, ktoré zaradím do výstavnej kolekcie," dopĺňa držiteľ prestížnej ceny Oskara Čepána.
Výsledky tejto medzinárodnej konfrontácie budú prezentovať v rámci Mesiaca fotografie v Bratislave a potom by mala výstava putovať po vybraných galériách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári