poisťovne. Využili sme príležitosť a položili Františkovi Valaškovi niekoľko otázok.
Naznačili ste, že by ste si želali existenciu jedinej zdravotnej poisťovne na Slovensku. Myslíte to vážne?
"Minister Slovinska, kde majú jedinú zdravotnú poisťovňu, konštatoval, že v Slovinsku sa myšlienkou viacerých zdravotných poisťovní ani nebudú zaoberať. Rovnaký politiku majú aj vo Fínsku. Samozrejme, my sme konfrontovaní aj s inými systémami, napríklad v Nemecku či Francúzsku je u zdravotných poisťovní väčšia konkurencia. Naproti tomu vo Švajčiarsku menšie zdravotné poisťovne krachujú a prevláda jedna veľká. Jedna poisťovňa pôsobiaca na trhu dokáže ďaleko efektívnejšie využiť zdroje, ktoré má k dispozícii a nakupovať zdravotnú starostlivosť pre ťažko chorých pacientov."
Jeden z ministrových reformných zákonov umožňuje zmenu zdravotných poisťovní na akciové spoločnosti. Čo by tento krok obnášal?
"Akciová spoločnosť je založená pre zisk. Nikto ma nepresvedčí o tom, že akciovky nemajú tvoriť zisk. A zisk znamená jedno ísť cestou jeho tvorby. Teda zefektívniť aj svoje vnútorné činnosti, ale tiež riešiť veci, ktoré inak prinášajú stratu tak, aby prinášali zisk..."
Nie ste tomu teda celkom naklonený. Podporujete všeobecne Zajacove reformy?
"Všetko je v štádiu silnej diskusie. Rozhodovať bude parlament, nie Všeobecná zdravotná poisťovňa. Návrh má svoje racio v tom, že každá akciová spoločnosť musí zefektívniť svoju činnosť a nájsť ďalšie vnútorné zdroje. Na druhej strane, z limitovaných zdrojov si nemôžete dokázať vytvoriť aj zisk, aj zabezpečiť zdravotnú starostlivosť, zvlášť vysoko nákladnú. Na Slovensko v súčasnosti prenikajú nové nákladné diagnostické techniky - ale nie sú adekvátne sledované zdrojmi. Čoraz viac sa tiež otvárajú nožnice medzi priemernými príjmami zdrojmi do poisťovne zo strany ekonomického aktívneho obyvateľstva a priemernými odvodmi štátu za ekonomicky neaktívnych. Na tu masu ekonomicky neaktívnych, by muselo byť zamestnaných minimálne päťkrát viac ľudí, aby to zdravotné poisťovne dokázali utiahnuť."
Takže ste za reformu alebo nie?
"Reformy museli prísť a budeme ich podporovať. Samozrejme, otázka na diskusiu aj do parlamentu je, do akej miery a akým spôsobom sa majú vykonať. Napríklad zákony neriešia otázku veku lekárov. Na Slovensku nie je limitovaný vek, do ktorého môžu vykonávať činnosť. A zatiaľ vysoké školy chrlia pri bezplatnom štúdiu každoročné nových lekárov, ktorí sa nemajú kde etabolovať, pretože posty sú obsadené lekármi v dôchodkovom veku. Neviem si vysvetliť, prečo sa reforma nedotkla napríklad tejto otázky. Nemožno predsa do siete zaraďovať ďalších a ďalších lekárov, keď sú miesta obsadené."
Bude sa nejako meniť sieť zdravotníckych zariadení na východnom Slovensku? Ako budete kontrahovať zdravotnú starostlivosť nemocniciach hrozí nezazmluvňovanie niektorých oddelení alebo celých zariadení?
"Keby sa tu vytvorilo sto nových nemocníc, vytvoria si na svoje lôžka taký indukovaný tlak, že budú všetky obsadené... Ale kto to zaplatí? My si musíme prispôsobiť sieť poskytovateľov percentu svojich poistencov v danom regióne. Snažíme sa nájsť rozumný kompromis medzi dostupnosťou zdravotnej starostlivosti a ekonomizáciou. Nemôže napríklad existovať pôrodnica, ktorá pár desiatok alebo niekoľko sto pôrodov do roka. Je to potom neefektívna činnosť a ani lekár nemá v rukách svoju profesiu, pretože nerobí to, na čo je školený. Budeme to riešiť bežnou dostupnosťou určitých oddelení a takých, ktoré budú robiť špecifické činnosti. Každý by chcel mať vedľa svojho domu komplexne vybavenú nemocnicu. Ale to nejde, pretože v malom regióne sa neuživí, pretože nebude mať klientelu. V Košiciach sú nemocnice od seba vzdialené niekoľko kilometrov veď je to nezmyselné!"
Na základe akých kritérií sa budete rozhodovať medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami?
"Tieto otázky sú určitým know-how poisťovne a ťažko sa k nim momentálne presnejšie vyjadrovať. Zatiaľ je otvorené, ktorá nemocnica bude zmluvným partnerom VšZP, ale garantujem, že to nemôžu byť všetky. Nedá sa to ufinancovať. Nemocnice si konkurujú a konkurencia je síce dobrá vec, ale oni si konkurujú tak, že liečia toho istého pacienta, ktorý medzi nimi cirkuluje! Pri výbere budeme zohľadňovať ekonomiku a efektívnosť - nižšiu cenu za podmienok rovnakej kvality a rovnakého prístrojového i odborného vybavenia, ale i odvody, či vzájomné vyrovnávanie dlhov."
Budete všeobecne preferovať pri zazmluvňovaní väčšie zdravotnícke zariadenia? Ale služby v tých menších sú zas lacnejšie...
"V menších nemocniciach je potrebné zachovať akútne výkony, aby to občania nemali ďaleko pri akútnom stave. Tiež treba zachovať v regiónoch, ktoré sa vyľudňujú, liečebne pre dlhodobo chorých. Ale všetky špičkové zákroky je nutné centralizovať tak, aby lekári v nich mali robotu v rukách. Odborník je len ten, kto veľa pracuje, nie ten, ktorý nejaký výkon robí iba niekoľkokrát do roka. To je potom pokus na pacientovi."
Takže cieľom je preferovať pracoviská, ktoré odvádzajú dostatočný počet výkonov...
"Samozrejme. Pozrite sa, aká je pôrodnosť v Košiciach a koľko je tu pôrodníckych oddelení. Počet pôrodov klesol, ale pôrodnice ostali aj personálom a vybavením. Úplne zbytočne si konkurujú, veď všetky pôrody v meste by sa dali koncentrovať do jediného pracoviska."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári