týždňa zaznamenali tvorilo horenie suchej trávy takmer 70 % všetkých zásahov.
"Je to obrovský problém, pretože si ľudia nedajú povedať a hrozí tu riziko popálenín, či nedajbože smrteľných zranení následkom uhorenia. V minulosti sme zaznamenali niekoľko takýchto prípadov. Tendenciu vypaľovania tráv, či strnísk majú väčšinou súkromní hospodári. Tí síce v niektorých prípadoch žiadajú o súhlas na vypaľovanie, no podľa zákona im ho kladne vybaviť nemôžeme. Vypaľovať sa totiž nesmie, len spaľovať. To znamená, že všetko, čo chcú spáliť musia uložiť na jednu kopu, ktorá je na bezpečnom miste a zabezpečená odborným dohľadom," vysvetľuje riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice - okolie Ing. Ľubomír Hochvart.
Spaľovanie je však už náročnej šie na fyzickú prácu. Je jednoduchšie strnisko podpáliť nech vyhorí, než ho vysekať a následne uložiť na kopu, kde sa spáli. Aj preto väčšina tento proces obchádza. "Presne tak. Doteraz sme mali ako tak s vypaľovaním pokoj, pretože neprialo počasie. Len čo sa však oteplilo, ľudia začínajú upratovať."
K vypaľovaniu dochádza aj napriek tomu, že podľa zákona o ochrane pred požiarmi môžu hasiči uložiť pokutu až do výšky 10-tisíc korún. "Už sme aj niekoľko uložili. Problém je v tom, že ľudia, ktorí vypaľujú často nechú spolupracovať. Hoci máme podobné právomoci ako polícia a môžeme ich legitimovať, cukajú sa. Jeden pán pri žiadosti o legitimovanie sa tvrdil, že zabudol svoje meno aj adresu. keď prišla polícia, hneď si spomenul."
Počnúc nasledujúcim víkendom začnú hasiči s hladkovacou činnosťou v ohrozených oblastiach. "Na jar sa nám to osvedčilo, pretože sme možno zabránili nešťastiam. Vypaľujú totiž zväčša starší muži, ktorí si neuvedomujú, že sa oheň veľmi rýchlo rozšíri na neďaleký objekt. Navyše produkujúce splodiny nepôsobia priaznivo na neraz už nie stopercentné zdravie vypaľujúcich."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári