zdrojov. Obnovili svoje studne, spojazdnili darlingy, pomáhajú si, ako vedia. Niektorí majú vodu kvalitnú, iní sa spoliehajú na náhodu. Jednoducho ich doterajší prevádzkovateľ, ktorým je Slovak Telecom, odpojil a nemieni znovu obnoviť dodávku vody, kým sa nedohodnú s obcou na stanovených podmienkach.
Možno to znie neuveriteľne, ale práve táto spoločnosť prevádzkovala vodovod, pretože v čase, keď bol postavený v intraviláne Čižatíc rádiovysielač, potrebovali priviesť vodu do chladiacich zariadení. Využívať sa začali pramene, postavila sa čerpacia stanica i výtlačné potrubie. Všetko na pozemkoch súkromných vlastníkov, ktorí nemali námietky, pretože boli radi, že vodu bude mať aj obec. A to bezodplatne. Odvtedy už uplynul dlhý čas. Nikto by si však ani nepomyslel, že sa všetko raz skončí. Dohoda, možno iba ústna, padla. Teraz si žiadajú svoje. Vysielače sú odstavené, vodu už teraz Slovak Telecom nepotrebuje. Areálu sa chce zbaviť predajom. Aj so všetkým, čo v ňom bolo postavené.
"Je to nehorázne, odpojili nás a žiadajú od obce, aby sme čerpaciu stanicu odkúpili. Keď si tu predchodca Slovak Telecomu postavil stožiare, vtedy sa vlastníci pôdy zachovali veľkoryso. Poskytli svoje pozemky zdarma, pretože chceli, aby vodu mala aj dedina. A teraz im máme zaplatiť ťažké peniaze? Pritom sa ako prevádzkovateľ o nič nestarali. Čerpačka je v dezolátnom stave, ktokoľvek má k nej prístup a keď tam niekto naleje do studne otravu, celá obec vykape. Všetko je zdevastované a za to máme zaplatiť viac ako dva milióny korún?" posťažoval sa nám obyvateľ obce Fraňo Houdek.
Ostatní majú podobný názor. Starostka Viera Slaninková robí, čo je v jej silách, ale zatiaľ bezúspešne. Je na pokraji svojich možností a skončila na "péenke". Nikto sa tomu nečuduje. Je to veľa aj na koňa, nie na ženu.
"Keď si sadla na starostovskú stoličku, jej prvoradým cieľom bolo vybudovať kanalizáciu a dať do poriadku už zastaraný vodovod. Ľudia na kopci vodu nemali. Keďže je zrejmé, že jeho rekonštrukcia je nevyhnutná, požiadala správcu, aby zabezpečil opravu. Namiesto toho sme sa v januári dozvedeli, že nám celý systém ponúkajú na predaj za 2,5 milióna korún. Nemali to doložené ani znaleckým posudkom," pridala svoj názor Ing. Drahomíra Olejárová.
Rokovania a dopisovanie si medzi obcou a Slovak Telecomom zatiaľ neviedli k dohode. Starostka odmieta podpísať kúpno-predajnú zmluvu, pretože nemá z čoho zaplatiť požadovanú čiastku, nesúhlasí ani s prenájmom, ktorý za rok činí približne milión korún. Už v máji upozornila občanov na schôdzi, že obci hrozí odpojenie, aby sa na túto situáciu pripravili. Nikto to však nebral vážne.
Ľudia sú pobúrení, prečo majú platiť za to, čo si sami postavili. Prečo im to nemôžu dať za korunu, keď už vysielač neprevádzkujú a čerpačka je im záťažou. Myslia si, že to bude fungovať tak ako doteraz. Opak je pravdou. Padli aj návrhy, aby Slovak Telecom dal všetko do pôvodného stavu. Svoje si užili. Nezabudli na časy, keď im v dome "hralo" všetko kovové aj bez rádioprijímača. "Hrali" zárubne, žehličky. Signál mali naozaj dobrý. Ale boli vystavení silnému magnetickému žiareniu. Zanechalo to stopy aj na ich zdraví. Preto si myslia, že by si zaslúžili aspoň nejaké odškodné. O tom však môžu len snívať. Aj o vode.
Riaditeľka úseku financií Slovak Telecomu Ing. Margita Vyoralová vidí tento problém z iného uhla. Tvrdí, že starostka neprijala ani jeden ich návrh, ktorý by vec vyriešil. Viedli rokovania aj s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou o tom, za akých podmienok by vodovod prevádzkovala. Podľa nej za niekoľkonásobne vyššiu cenu. "Obec nechce podpísať zmluvu o prevádzkovaní. Na základe čoho im máme dodávať vodu? Nesúhlasí ani s jednou alternatívou. Chceli by to získať darovaním. Na čerpacej stanici je ešte vysoká zostatková hodnota. Jednoducho to nie je možné. Uvedomiť si musia aj to, že zadarmo vodovod prevádzkovať nemôžme. Vysielač chceme predať. To, čo od obce chceme, sú normálne dodávateľsko-odberateľské vzťahy. Navrhli sme, že im budeme vodu dodávať len za prevádzkové náklady, cenu nájmu sme stanovili len za odpisovú hodnotu. Nesúhlasia. My iné riešenie nepoznáme. Žiadna dohoda o tom, že im budeme dodávať vodu zadarmo, neexistuje," dodala Ing. Vyoralová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári