vytvorili spoločenstvá, ktorými sa konečne sami začali starať o svoj dom a gazdovať s peniazmi vo fonde opráv. Vo väčšine prípadov však vo fonde na väčšie opravy ako je fasáda, či výmena strechy jednoducho niet.
"K financovaniu spoločenstiev vlastníkov bytov pristupujeme aktívne už dávnejšie. Pri takýchto úveroch postupujeme ako pri iných komerčných typoch, teda nemáme žiadne špecifické podmienky. Výška úrokovej sadzby je závislá od výšky úveru a spôsobu zabezpečenia. Ručenie úveru prehodnocujeme vždy individuálne. Najčastejšie používanou formou je ručenie zo strany vlastníkov bytu, ale aj záruka Slovenskej záručnej a rozvojovej banky," hovorí Roman Začka z Tatra banky.
Financovanie je zamerané na poskytovanie úverov na rekonštrukciu a obnovu spoločných častí bytových a nebytových priestorov v obytných domoch, ktoré sú v správe spoločenstiev vlastníkov bytov, správcovských spoločností, bytových družstiev a bytových podnikov.
"Spoločenstvo musí mať právnu subjektivitu a k žiadosti o poskytnutie úveru predloží finančné výkazy a výkaz o tvorbe Fondu opráv a údržby za bytový dom, ktorý bude predmetom opravy. Tieto úvery sú poskytované už od jedného milióna so splatnosťou do desať rokov. Pri každom úverovom obchode je kladená požiadavka na klienta, aby preinvestoval minimálne desať percent vlastných zdrojov z celkového objemu opravy. Taktiež je dôležité, aby vlastníci bytov, resp. členovia spoločenstva súhlasili s realizovanou investíciou, jej rozpočtom, dodávateľom a tiež jej financovaním prostredníctvom úveru," dodáva Začka.
Nové možností, ktoré sú zaujímavé aj pre spoločenstvá vlastníkov či bytové družstvá, prináša Prvá stavebná sporitelňa. Základnou podmienkou je uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení v novej rýchlej tarife. Cieľová suma zmluvy o stavebnom sporení je minimálne 200-tisíc.
Spoločenstvo sa môže rozhodnúť, aký veľký vklad zloží podľa finančných možností od 10 percent. Nové medziúvery sa môžu využiť na opravy bytového domu, pričom zabezpečenie úveru sa realizuje aj prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
Aj Dexia banka ponúka spoločenstvám úvery, ktoré je možné použiť na prestavbu nebytových priestorov na byt, opravy, modernizácie a rekonštrukcie spoločných častí a zariadení domov.
"Maximálna doba splatnosti úveru je osem rokov. Banka nevyžaduje žiadne špeciálne zabezpečenie úveru, ten je zabezpečený len zákonným ručením, to znamená, že žiadateľovi nevznikajú žiadne dodatočné povinnosti napríklad zavkladovanie záložného práva v katastri nehnuteľností. Výška úveru nie je zo strany banky limitovaná, závisí len od schopnosti klienta preukázať návratnosť úveru," povedal pre Korzár Róbert Trubač z Dexia banky.
Aj Slovenská sporitelňa si uvedomuje, že bytové domy budú s pribúdajúcim vekom vyžadovať stále väčšie investície.
"Preto pripravujeme na jeseň nový produkt, ktorý spoločenstvám vlastníkom pokryje ich finančné potreby na opravy," povedala hovorkyňa sporitelne Eva Güttlerová.
* * *
Prezidentka Jurčáková: Ľudia chcú úvery bez ručenia bytmi
(ren)
Prezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková z vlastnej skúsenosti hovorí, že spoločenstvá najviac využívajú tie produkty bánk a sporitelní, ktoré si nevyžadujú ručenie bytmi.
"Málokedy sa podarí dosiahnuť súhlas sto percent vlastníkov, niekedy sú nevysporiadané dedičské konania, takže to ani nie je možné. Vlastníci bytov sú vo všeobecnosti naklonení potrebným rekonštrukciám bytových domoch, v ktorých majú byty, súhlasia s úverom i splátkami naviac, ale nechcú na svoje byty uvaliť záložné právo. Preto spoločenstvá najviac využívajú tie finančné ústavy, kde sa ručenie realizuje prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. To je aj dôvod, prečo spoločenstvá nevyužívajú peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý vyžaduje založenie bytov," vysvetľuje Z. Jurčáková.
Keď si chce spoločenstvo zobrať úver na fasádu alebo strechu, musia s tým súhlasiť dve tretiny jeho členov. Až s týmto uznesením sa môže ísť do banky žiadať o úver. Na verejnom zhromaždení sa vlastníci musia dohodnúť na výške úveru, na tom, kto rekonštrukciu zrealizuje.
"Banka alebo stavebná sporitelňa si spoločenstvo preveruje, zisťuje, ako hospodári, či má v poriadku
administratívu a potom oznámi, či úver poskytne alebo nie. Ak vlastníci bytov majú záujem o zlepšenie svojho bývania, musia si uvedomiť, že to nejde zo dňa na deň a celý proces treba dobre pripraviť. Výsledný efekt stojí za to," dodáva Jurčáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári