Dieťa, ktoré musí byť na umelej ventilácii, bolo účastníkom dopravnej nehody - keďže pri nej vypadlo z auta, podľa všetkého nebolo pripútané. Žiaľ, práve zanedbávanie základných bezpečnostných pravidiel sa neraz podpisuje na vzniku ťažkých úrazov detí. A tých je práve počas leta veľmi veľa.
"Vo všeobecnosti sa dá povedať, že úrazy u detí majú stúpajúcu tendenciu. Ich počet narastá predovšetkým v lete, kedy deti, ktoré majú viac voľna, neraz utrpia aj z vlastnej nedbalosti či nevedomosti vážny úraz. Na oddelení intenzívnej medicíny sa stretávame iba s vážnymi poškodeniami zdravia. Predovšetkým ide o poranenia hlavy, alebo úrazy hrudníka či komplikácie úrazov, kedy pacienti potrebujú podporu dýchania alebo neurochirurgickú starostlivosť," hovorí primárka Oddelenia intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach MUDr. Mária Pisarčíková, PhD.
Najčastejšie bývajú príčinou týchto úrazov dopravné nehody, pričom sa deti vážne zrania buď ako spolujazdci vo vozidlách, alebo ako chodci či cyklisti. Stávajú sa aj prípady, že dôjde k nehode alebo pádu z bicykla, keď vezú menšie deti na bicykli rodičia, alebo sa naopak tínedžeri zrania pri jazde na skútri. Vážne následky máva neraz aj spadnutie zo stromov či preliezok, alebo pády do rôznych jám a výkopov. Pracovníci oddelenia inenzívnej medicíny sa stretávajú aj s pritopením či zásahom elektrickým prúdom. To všetko sú najzávažnejšie detské úrazy, ku ktorým dochádza najčastejšie práve v lete.
"Mnohokrát sa pod ne podpisuje podcenenie základných bezpečnostných opatrení, napríklad deti nepoužívajú cyklistickú prilbu, v aute jazdia nepripútané bezpečnostným pásom, alebo sedia na prednom sedadle. To sa môže veľakrát veľmi vypomstiť. Toto leto sme zaznamenali už dve úmrtia našich pacientov, ktorých ani intenzívna starostlivosť nedokázala zachrániť," poznamenáva MUDr. Pisarčíková, podľa ktorej je pri vyhasnutí tak mladých životov aspoň malou útechou skutočnosť, že sa dieťa môže stať darcom orgánov a zachrániť tak život iným.
Ako primárka upozorňuje, o zdravotnom stave pacienta rozhoduje častokrát nielen závažnosť úrazu, ale aj skutočnosť, ako rýchlo sa dostane do nemocnice a či mu bola poskytnutá predlekárska prvá pomoc. "Predovšetkým pri dopravných nehodách je dôležité poskytnúť pacientovi ešte pred príchodom sanitky prvú pomoc. Samozrejme, treba dbať na to, aby sme mu viac nepoškodili, ako pomohli, napríklad ním pri podozrení na zranenie chrbtice netreba hýbať. Veľkou chybou je aj snaha odviesť dieťa autom do nemocnice bez primeraného laického ošetrenia a nepočkať na sanitku. Lepšie je ostať na mieste a sledovať pozorne, čo sa so zraneným deje, prípadne mu poskytnúť prvú pomoc," zdôrazňuje lekárka.
Ako sme sa dozvedeli, toto leto už na "intenzívke" ležalo malé dieťa, ktorému sa vypomstilo prebiehanie cez cestu, ďalšie bolo spolujazdcom na bicykli a spolu s otcom ho zrazilo auto. Zaznamenali aj smrteľný úraz elektrickým prúdom dieťa už doviezli do nemocnice v stave, kedy sa nedalo zachrániť. MUDr. Pisarčíková apeluje na rodičov, aby mysleli viac na to, čo sa ich ratolestiam môže stať a dbali na prevenciu.
Malé deti by sa podľa nej nemali pohybovať samé v okolí ciest, rovnako je zbytočné hovoriť o nevyhnutnosti používania bezpečnostných sedačiek či pásov v autách, alebo o tom, že cyklistická prilba takisto môže zachrániť život. Upozorňovať na možnosť vážneho zranenia treba aj tínedžerov, pre ktorých je, takpovediac svet gombička. Bežne sa napríklad spúšťajú šesťdesiatkilometrovou rýchlosťou z Jahodnej na bicykli bez prilby, čo možno naozaj považovať za hazard so životom. Pokúšať osud však nie namieste. A nielen v lete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári