Korzár logo Korzár Košice

Obce zriaďujú školské úrady, KŠÚ žiada na ich prevádzku peniaze

Košice - Ministerstvo školstva Slovenskej republiky vydalo pokyn, ktorý dáva možnosť krajskému školskému úradu ustanoviť obec, ako školský úrad.

Samozrejme musí posúdiť odborné zabezpečenie činnosti obce a samosprávneho kraja ako školských úradov.

"Smernica upravuje postup krajských školských úradov pri potvrdzovaní obce ako školského úradu. Podobne tak KŠÚ na základe vopred určených kritérií ustanoví počet odborných zamestnancov obce a samosprávneho kraja, na ktorých poskytne štát obci finančné prostriedky," vysvetľuje pracovníčka kancelárie prednostky KŠÚ Ing. Henrieta Behinová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krajský školský úrad v Košiciach v súčasnosti eviduje v Košickom kraji 119 školských úradov. V rámci novovzniknutých školských úradov je aktuálne evidovaných 29 zamestnancov. Zamestnávateľom ľudí zabezpečujúcich odborné činnosti školských úradov, zastrešených spoločným obecným úradom, je obec. V prípade Košického samosprávneho kraja je však ich zamestnávateľom Košický samosprávny kraj.

SkryťVypnúť reklamu

"Školským úradom sa stávajú teda aj obce, ktoré na základe dohody vytvorili spoločný obecný úrad a predložili krajskému školskému úradu návrh na vydanie rozhodnutia o potvrdení školského úradu. Na základe dohody vzniklo v Košickom kraji 13 spoločných obecných úradov. Ich sídlami sú obce Margecany, Družstevná pri Hornáde, Čaňa, Pavlovce nad Uhom, Veľké Kapušany, Dobšiná, Štítnik, Sobrance, Markušovce, Smižany, Spišské Vlachy, Trebišov a Sečovce."

Financovanie závisí od počtu vytvorených pracovných miest, tie zas od počtu žiakov. "My poskytujeme finančné prostriedky obci a samosprávnemu kraju vo výške 14 500 Sk na jedno pracovné miesto mesačne. Momentálne bola zaslaná žiadosť na ministerstvo školstva, v ktorej žiadame o poskytnutie finančných prostriedkov na zabezpečenie preneseného výkonu štátnej správy."

SkryťVypnúť reklamu

Školský úrad pre školy a školské zariadenia, ktorých zriaďovateľom je obec, má okrem iného za úlohu vykonávať kontrolu dodržiavania právnych predpisov v oblasti výchovy a vzdelávania. "Môže robiť kontroly jedální a s tým súvisiaceho školského stravovania, či vydávať organizačné pokyny pre riaditeľov škôl. To znamená, že sú akousi predĺženou rukou KŠÚ."

Autor: krs

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 995
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 983
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 801
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 919
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 608
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 598
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 920
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu