Zápoľský triumfoval s jediným diamantom
Už v časoch, keď sa uhorským kráľom stal Vladislav II. Jagellonský, špekuloval magnát a palatín Štefan Zápoľský, ako by na tento trón dosadil seba, prípadne svoj rod. Hlavnou zámienkou bolo, že by tak na tróne zasadol "domáci" kráľ a povedzme si, že takáto myšlienka mala v Uhorsku vždy sympatie a živnú pôdu u veľkej časti šľachty. Na ilustráciu uhorských pomerov odcitujeme na tomto mieste dve epizódy popisované Jánom Baptistom Trsťanským. V čase, keď sa odohrala prvá z nich, zdanlivo sa Košíc netýkala, ale už Trsťanský chápal, že iba zdanlivo.
"Do voľby nového kráľa zasahovali viaceré strany. Zápoľského strana získala veľkú obľubu a neskôr aj výdatne Košičanom pomáhala, zároveň však spôsobila najviac starostí. Asi v tom istom čase boli za Štefanom Zápoľským vyslaní do Viedne dvaja dôverníci. Keď ich uvidel vyzdvihol v náručí svojho trojročného synčeka Jána a prehlásil: Keby si bol synak už takýto vysoký, dal by som ťa Uhrom za kráľa". Zhodou okolností sa tento synček uhorským /vzdoro/kráľom stal. Ale za akých okolností! A koľké trampoty a škody z toho pre Košice vyplynuly!
Druhá historka je z roku 1494: Pri príležitosti veľkej slávnosti, keď sa v hornom Uhorsku, v Levoči, osobne zišli a hostili obaja bratia, správal sa Štefan Zápoľský ako rozhodujúci sudca a predvádzal väčšiu nádheru, než bola kráľovská. Každý deň sa predstavil v sprievode svojej jazdeckej milície v inom úbore, vždy v hodnote tri, alebo aj viac tisíc zlatých. V porovnaní so Zápoľským bola chudoba oboch kráľov až príliš viditeľná. Predvídaví v tom však videli záhubu preslávnej vlasti, čo sa aj stalo a potom museli Košice veľmi trpieť. Na umravnenie arogantného palatína predstavil sa aj poľský magnát pokrytý až nadmieru perlami a drahokamami. Zápoľský ho však tromfol v jednoduchom obleku s jediným drahokamom diamantom ktorý však hodnotou prevyšoval všetko, čo na tamojšej slávnosti bolo, a ktorý pochádzal z klenotnice Mateja Korvína. Takto odetý natoľko šokoval Poliaka, že ten v rozhorčení svoje vzácne šaty zahodil. Košice mali už zakrátko spoznať palatínovho syna Jána Zápoľského.
Existuje viacero dobových opisov, ktoré podávajú kráľa Vladislava ako v podstate chudobného panovníka. Veľakrát vraj nemal ani len hotovosť na vedenie svojej budínskej "domácnosti". Počas panovania vraj rozdal či prenajal skoro všetok kráľovský majetok. Ba dokonca už v tej dobe existovalo čosi ako nevýhodná privatizácia. Jej príkladom je nájom stredoslovenských baní rodine Turzovcov za smiešne peniaze. Tí z neho nesmiene zbohatli, kým kráľ ostal do smrti bez prostriedkov.
Autor: ZUCCHERO - & CO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári