strednej Afriky, severnej časti južnej Európy či Ázie. Cestovné kancelárie sú schopné zabezpečiť prepravu a pobyt v destináciach pomaly od výmyslu sveta.
Lekári ale poznajú i druhú stranu týchto pobytov, hlavne rôzne cudzokrajné choroby, čo si spolu s množstvom fotografií a spomienok môžeme z podobných pobytov domov priniesť.
Je škoda, že ešte nie všetky kancelárie pravdivo a otvorene upozorňujú klientov aj na prípadné riziká, ktoré im v tejto exotike hrozia. Negatívom tiež je, že pred vycestovaním do trópov väčšina očkovaní nie je povinná, len preventívna, takže závisí len a len od dobrovoľnosti človeka, aby okrem očakávaní, čo uvidí, myslel i na zadné ´dvierka´a pred cestou sa dal aspoň proti hlavným možným ochoreniam zaočkovať.
Nebezpečných onemocnení je totiž viac ako dosť. A žiaľ, sú prípady, kedy si ich z dovolenky skutočne donesieme. Veď len prednedávnom si malária vybrala u nás krutú daň v podobe smrti mladej ženy.
Niekto sa možno pozastaví nad tým, že ide na dovolenku na last minute a pritom má za injekciu vydať toľko ako je cena polovičky celého pobytu? Iste, injekcie sa pohybujú od 200 do 5000 korún a žiadna zdravotná poisťovňa ich klientovi nepreplatí. Riziko je však veľmi veľké a niektoré séra, napríklad proti hepatitíde A, ho bude chrániť celý život. Nestojí tento výdavok zato?
Autor: Injekcia je záchrana
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári