Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Macao si aj po prechode spod portugalskej pod čínsku správu zachovalo prezývku ´Las vegas ďalekého východu´

Mladé thajské prostitútky obveseľujú čínskych komunistovMacao bolo donedávna najstaršou európskou kolóniou na ázijskom kontinente. Až do decembra

Mladé thajské prostitútky obveseľujú čínskych komunistov

Macao bolo donedávna najstaršou európskou kolóniou na ázijskom kontinente. Až do decembra 1999 totiž patrilo Portugalsku, odvtedy ho má pod svojou správou Čína. Toto mesto, veľké ako Praha, leží pri ústi Perlovej rieky do Juhočínskeho mora, iba 65 km západne od Hongkongu. Pred dvoma rokmi Macao počas pracovného pobytu v Číne navštívil Košičan Roman Ferjenči. So zážitkami z najľudnatejšieho štátu sveta sa už s nami podelil dávnejšie. Tentoraz si zaspomínal na svoj krátky výlet do Macaa.

Skryť Vypnúť reklamu

"Macao je mesto úzkych krivoľakých uličiek, barokových kostolov, zvyškov portugalských pevností i moderných mrakodrapov," zhrnul R. Ferjenči svoje poznatky do jednej vety. Ako centrum hazardných hier je často prezývané Las Vegas ďalekého východu. To, že Macao bolo portugalskou kolóniou, však ani zďaleka neznamená, že by tam mali Portugalčania prevahu. Naopak. Celých 95 percent obyvateľov je čínskeho pôvodu a len 3 percentá sú Portugalci a miešanci (Maceanses) z rodín v Macau narodených Portugalcov a Euroázijcov.

V reči pôvodných obyvateľov znamená Macao Božie mesto. Jeho dnešný názov pochádza z čínskeho slova A-mangao, ktoré je skratkou slov ´Záliv bohyne A-ma´. Tá je v tejto oblasti považovaná za patrónku námorníkov. Na jej počesť stojí v Macau chrám, kam dodnes chodia námorníci pred i po plavbe vzdať bohyni česť i úctu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Podľa legendy sa chudobné dievča A-ma potrebovalo dopraviť do neďalekého čínskeho mesta Kanton," reprodukuje R. Ferjenči povesť, ktorú si zapamätal z výkladu turstického sprievodcu. "Žiaden z bohatých obchodníkov, plaviacich sa okolo, ju však nechcel zobrať na palubu. Nad dievčaťom sa zľutoval iba jeden rybár, ktorý ho vzal na svoj malý čln. Na mori sa neskôr strhla veľká búrka. Všetky bohaté obchodné lode sa potopili, iba rybár s dievčaťom bezpečne doplávali na poloostrov, kde sa rozkladá dnešné Macao. A-ma hneď po pristátí zmizla. Na mieste, kde ju rybár videl naposledy, dal z vďačnosti postaviť chrám."

Najväčšia hustota obyvateľov na svete

Macao je veľmi malé. Spolu s priľahlými ostrovmi Taipa a Colonae zaberá iba 17 kilometrov štvorcových. S pol miliónom obyvateľov je údajne územím s najväčšou hustotou obyvateľov. Príručky ich totiž udávajú až 29 tisíc na kilometer štvorcový. "Tú vysokú hustotu obyvateľov som vnímal najmä v centre," spomína R. Ferjenči. "Na niektorých miestach, najmä v pasážach obchodných centier, sa zdalo, že dav tvorí jeden jednoliaty celok. Doslova sa ním bolo treba prebíjať a človek si musel dávať pozor, aby udržal smer, ktorým sa vydal. Pretože ide o malé mesto, ľudia väčšinou chodia peši, alebo na malých skútroch. Pravda, Mercedes, Rolls-Royce alebo Porsche niektorého z miestnych milionárov nie sú na ulici žiadnou zvláštnosťou." Mimochodom, v Macau, podobne ako v Honkongu, sa jazdí po ľavej strane cesty.

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac áut pohromade však videl pri inej príležitosti. "Úplnou náhodou som bol v meste v čase konania pretekov, ktorých názov som už ale zabudol. Jazdilo sa na okruhu, ktorého časť viedla ulicami Macaa. Bolo tam strašne veľa ľudí a čudoval som sa, že na štarte sa mohol pohybovať ktokoľvek. Keď však v rozhlase zaznela akási výzva, za pár sekúnd sa trať vyprázdnila a autá odštartovali." Bol to vraj strašný rachot. Autá absolvovali okruh mnohokokrát v priebehu asi dvoch hodín. Niekoľkokrát prešli aj po tri kilometre dlhom moste Ponte da Amizade, spájajúcom mesto s jedným z ostrovov.

Obyvatelia Macaa sú ranné vtáčatá. Údajne už od pol šiestej v okolí majáku Guía cvičia stovky ľudí svoju každodennú zostavu Taj-či. Tam, ale i v parkoch či inde na pobreží, sa odohráva rituál duševnej očisty, ktorý po celé storočia odolal zubu času a vplyvu moderného sveta. "Z hotela som pozoroval dvoch mužov, obnažených do pol pása," spomína R. Ferjenči. "Dýchali zhlboka smerom do brucha a pomalými, dokonale koordinovanými pohybmi preťahovali svoje telo. Cvičiť vraj takto zvyknú aj hodinu. Pritom sa od okoloidúcich či spolucvičiacich nedajú nijako rušiť. Všimol som si pri nich aj asi 40-ročnú ženu, ktorá z magnetofónu púšťala upokojujúcu Taj-či hudbu. Tóny starodávnach strunových nástrojov boli jasným vodítkom na presne dané pohyby." Poslední cvičiaci vraj opúšťali park, oddeľujúci hotel od pobrežia, okolo ôsmej hodiny.

"Prvé obchody a reštaurácie sa otvárajú až okolo pol deviatej. Dovtedy som bol hladný, lebo moji známi ma varovali, aby som si neobjednával hotelovú stravu. Je vraj až päťkrát taká drahá, akoby som si jedlo kúpil v obchode," prezradil Košičan poznatok, ktorého realizácia mu spôsobila hlasné škŕkanie v žalúdku. "Naraňajkoval som sa v prvom bufete, na ktorý som narazil. Dal som si čínske rožky s ananásovým džemom a ryžové mlieko. Bolo sladšie ako kravské, ale chutné."

Pevnosť Monte

Cestou mestom stretával R. Ferjenči deti s taškami na chrbtoch, ako v doprovode rodičov kráčajú do školy. Do jednej i sám nakukol. Bola priamo v areáli gotického kostola, kde sa už modlilo niekoľo žien. "Väčšina Číňanov v Macau vyznáva taoizmus, budhizmus a konfucizmus. Viac ako päťsto rokov portugalskej nadvlády však po sebe zanechalo stopy. Mnoho Číňanov konvertovalo na kresťanstvo a v kostoloch, postavených Portugalcami, slúži Bohu mnoho čínskych rehoľníc."

V samom strede Macaa sa majestátne vypína pevnosť Monte. Usilovne na nej pracovali desiatky ľudí, rekonštrujúcich interiér i exteriér. S väčším nasadením vraj nepracovali ani ich predchodcovia v 17. storočí, ktorí pevnosť v obave pred nájazdami holandských vojnových lodí postavili. Tie sa totiž Macao niekoľkokrát pokúsili dobiť. "Dodnes z hradieb trčia veľké delové hlavne, obrátené najmä na juh, odkiaľ útoky väčšinou smerovali. A delostrelci vraj boli úspešní. Jeden z kanónov totiž zasiahol sklad s pušným prachom na jednej z lodí agresora a následný výbuch poslal ku dnu takmer celú holandskú flotilu. Od tej doby už kanóny z pevnosti Monte nemuseli čeliť náporu žiadneho dobyvateľa."

Na konci najrušnejšej ulice poloostrova - avenida do Infante D´Henrique, stojí na brehu mora výstavný hotel a kasíno Lisboa - centrum miestneho hazardu. tejto výsade sa bývalá portugalská kolónia teší už dobrých 150 rokov. Každý víkend zaplavujú Macao tisíce bohatých turistov z Honkongu i Číny, kde sú hazardné hry oficiálne zakázané. Bohatí Číňania prichádzajú za zábavou a utrácajú svoje rozprávkové bohatstvo. Ľudia v hodvábnych oblekoch, ktorí prileteli súkromnými helikoptérami alebo priplávali na ´turbolodiach´, bezstarostne prehrávajú tisíce dolárov v Black Jacku, rulete či na hracích automatoch. Minimálny vklad sa vo vybraných salónoch pohybuje od 500 až do tisíca dolárov.

Prominentní návštevníci kasína Lisboa však doň nechodia iba za vidinou výhry. V tomto, ako aj v ostatných ´lepších´ hoteloch, striehnu na zákazníkov ochotné dievčatá z Thajska i Filipín. Tešia sa vraj veľkej popularite najmä medzi vysokými komunistickými kádrami zo susednej Číny. "Niektoré dievčatá som videl a boli skutočne pekné," spomína Košičan, na návštevu baru v herni hotela Lisboa. "Mnohé však pripomínali skôr deti, ako dievčatá, ktoré by mali mať aspoň tých 18 rokov. V tejto časti sveta sa však cení práve to, že je prostitútka výzorovo čo najmladšia. Čím je staršia, tým záujem o ňu klesá." Mimochodom, vláda v Macau sa obáva rozšírenia AIDS medzi miestnou populáciou, preto dievčatá, venujúce sa najstaršiemu remeslu, doslova dováža z chudobných ázijských štátov.

Boja sa AIDS

Po prebdelej noci v kasíne niet lepšieho programu na ďalší deň, ako leňošenie ne pláži. Najjužnejší ostrov Macca - Coloane, je príjemným únikom z ruchu veľkomesta a stiesneného pocitu medzi mrakodrapmi. "Podľa miestnach, a môžem to potvrdiť, je najkrajšou pláž Hac Sa, ktorá je pokrytá čiernym pieskom," tvrdí R. Ferjenči. "Celá leží v peknom zálive, voda je teplá ako káva a okolie dotvára bujná tropická vegetácia. Dobre sa tam číta, spí i leňoší. Kto chce, môže si prenajať vodný skúter alebo si zahrať golf na perfektne upravenom trávniku, lemujúcom pobrežie. Zaujímavosťou je, že Macao obmýva iba mierne slaná, tzv. brakická voda. Vzniká riedením slanej vody Juhočínskeho mora s vodou sladkou, ktorá doň ústi z Perlovej rieky."

R. Ferejnči obedoval v jednej z miestnych štýlových reštaurácií. Ako inak, ponúkala exotickú zmes toho najlepšieho z portugalskej i čínskej kuchyne. "Najznámejšiu špecialitou je africké kura na paprikách a čili," vymenúva Košičan niektoré body jedálneho lístka. "Ďalšou je bacalhau - treska na grile, vo vode, alebo v pare. Za reprezentanta portugalskej koloniálnej kuchyne sa považujú pálivé krevety, ku ktorým neodmysliteľne patrí dovážené portugalské biele alebo červené víno. Najznámejšou značkou je Mateus Rosé."

Po obede, skôr než sa musel vrátiť do Číny, stihol si ešte R. Ferjenči obzrieť pár kultúrnych pamiatok. Najmä zrúcaninu známeho chrámu St. Paul's Cathedral si nemohol nechať ujsť. Bol postavený v rokoch 1601 až 1627 a zničený v roku 1835. "Vedie k nemu takmer dvesto schodov, no výstup stál za to," tvrdí Košičan. "Dokonca so na vrchole stretol dvoch Čechov. Začul som ich rozhovor a tak sme sa dali do reči. Išlo o starší manželský pár, ktorý bol na zájazde v Honkongu a do Macaa si, podobne ako ja, odskočil na výlet."

Ak by ste sa niekedy Macao rozhodli navštíviť, že musíte mať vízum. Dá sa kúpiť tesne pri vstupe do mesta a stojí od 500 do tisíc korún, v závislosti od počtu ľudí. Najlepšie je vraj absolvovať návštevu v období sucha, teda od októbra do júna. V období dažďov je tam vysoká vlhkosť vzduchu a občasné tajfúny.

Róbert BEJDA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 4. Pomáhajte čítaním
 5. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 6. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 8. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 9. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 10. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 27 458
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 887
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 218
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 432
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 871
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 841
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 992
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 777
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 359
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Finančník s pyramídovou hrou sa chcel dostať z väzby, rozmyslel si to

Dávid Gedeon bude na slobode najskôr v januári 2021.

Dávid Gedeon. Z väzby sa dostane najskôr na budúci rok v januári.

Časť hradieb v Kežmarku je v zlom stave. Ľudia sa boja úrazu

Vlastníci múr zabezpečili, pamiatkari zásahy nepovolili.

Mestský múr na Baštovej ulici v Kežmarku.

Do piatich rokov by mohol byť humenský park pri kaštieli ukážkový

Po parku sme sa prešli s mestskou odborníčkou na verejnú zeleň.

Františka Mudra v parku pri dube, ktorý vyschol a do novembra ho zrežú.
Rozhovor

Študuje astrofyziku. Pri zatmení Slnka v Čile sa jeho predstavy zrútili

Na Slovensko sa musia vrátiť šikovní ľudia a nakopnúť to tu.

Marko Mesarč sa zúčastnil expedície v Čile, kde pozoroval úplné zatmenie Slnka.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda si tlieska. Testy však mnohých neodhalili, varujú experti

Falošne zdravých považuje za problém aj minister Krajčí.

Premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Čo vám zabudli povedať o testovaní

Zatlieskali sme si a teraz k faktom.

Peter Tkačenko

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop