Po daždivých dňoch, keď zvyšky potravín v kontajneroch hnili, teraz nastali teplé dni a skaza je dokončená. To, čo zhnilo, sa začína aj rozkladať. A že potkania reprodukcia sa okamžite zvýšila, zistili aj mnohí obyvatelia nášho mesta.
"Išla som večer vyniesť kôš a z kontajnera na mňa vyskočil potkan. Tak som sa preľakla, že by ste sa mi krvi nedorezali. Našťastie skočil vedľa mňa a nedotkol sa ma. Neviem, čo by som robila, keby ma uhryzol. Asi by som utekala k doktorovi," značne emotívne nám vykreslila svoj zážitok pani zo Sídliska KVP.
Nie je jediná. S potkanmi sa stretávajú obyvatelia všetkých sídlisk, ale aj chatári v rekreačných lokalitách. Zvlášť premnožené sú podľa očitých svedkov na Ružíne. "Asi to majú na svedomí aj povodne. Vtedy v Ružíne plávalo neskutočné množstvo smetí, ktoré končili pri krajoch. Ideálne pre potkany," posťažovali sa chatári.
Ako nám však povedala vedúca vodného diela Ružín, Ing. Ingrid Mydlová, deratizácia územia chatárov nie je v ich kompetencii: "Každý vlastník nehnuteľnosti si musí zabezpečiť ochranu voči hlodavcom sám. Tak ako aj my si ju zabezpečujeme pri našich budovách."
V meste najúčinnejšia zbraň proti hlodavcom je celoplošná deratizácia, aby sa potkany nemohli rozliezť. "Zo štatútu mesta vyplýva, že deratizácia je v kompetencii jednotlivých MČ," povedala nám vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia na magistráte Alžbeta Slavkovská.
Preto sme oslovili niektorých starostov MČ, ako sa oni popasujú s týmto "hlodavým" problémom. "Je škoda, že deratizácia sa nerobí naraz vo všetkých MČ, bola by účinnejšia. Pretože keď napríklad sú jedy položené v Starom Meste, potkany sa okamžite presunú do lokalít, ktoré sú bezpečné. Tak deratizácia stráca účinnosť. My v našom rozpočte máme vyčlenené financie na dve deratizácie ročne, a to jarnú a jesennú," povedal nám starosta MČ Západ Pavol Mutafov.
Nie všetky MČ však rátajú s deratizáciou vo vlastnej réžii. Napríklad na Sídlisku KVP zaujali k tomuto problému iný postoj. "Deratizáciu má na starosti vlastník alebo správca budovy či lokality, kde sa potkany premnožili. Ak sú potkany pri blokoch a vyliezajú z kanálov, tak o ich odstránenie sa starajú vodárne a kanalizácie. My sme zabezpečovali deratizáciu v budovách v našej správe, čiže v škôlkach a školách," vysvetlil nám zástupca starostu na KVP Martin Boritáš.
Ale či MČ má vlastné prostriedky na deratizáciu, alebo deratizáciu musia robiť správcovia, pre občana, ak zistí premnoženie hlodavcov, platí nasledujúci postup. Problém nahlási na oddelení životného prostredia na miestnom úrade vo svojej MČ. Kompetentní pracovníci sa tým budú zaoberať alebo mu poradia, ako má ďalej postupovať.
A ako zistíme, že sú už potkany hrozbou? Odborníci sa zhodujú, že ak vidíme potkany cez deň, znamená to, že sú premnožené. Sú totiž nočnými živočíchmi. Žijú v spoločenstvách a toto spoločenstvo si vie prispôsobiť reprodukciu životným podmienkam. V jednom vrhu je asi osem mláďat, ale môže ich byť aj dvanásť. Z jedného páru môže byť za rok až 800 kusov potkanov.
Likvidácia týchto inteligentných hlodavcov je veľmi náročná. Väčšinou sa už používajú chronické jedy, ktoré pôsobia po 3 až 10 dňoch a za ten čas sú potkany presvedčené, že nástraha je v poriadku. Ale používajú sa tiež akútne jedy, ktoré pôsobia za 12 až 14 hodín. Dôležité pri ich ničení je však to, aby sa deratizácia robila celoplošne. Je zbytočne robiť ich lokálne, pretože ich akčný rádius je niekoľko kilometrov, takže pri nedôslednej deratizácii sa presunú ihneď inam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári