vybrecháva nejaký havkáč, ktorý sa už nevie dočkať novej frizúry a poháňa svoju kaderníčku, aby si "švihla", lebo nestihne svojho vyvoleného na venčovisku.
Pudlíky, teriéry, kokršpaniely, či pompézne afgánske chrty. Jedno majú spoločné, chcú sa páčiť a majitelia sú ochotní im kaderníka zaplatiť, aby ich sprevádzal vyfintený psík podľa najnovšej módy.
"Nie každý, kto si kúpi strojček a vezme do ruky nožnice, je profesionál. Tým sa človek stáva len vtedy, keď ho táto práca baví, má záujem sa zdokonaľovať, absolvuje kurzy na súťažiach v strihaní a upravovaní psov. No a samozrejme musí mať prax, získať skúseností. Máme prípady, keď psíka ostrihá nejaký samozvaný kaderník a potom ho musíme ratovať. Ani ja by som si netrúfla jednoducho prísť a začať strihať ženy," vysvetľuje majsterka Európy v strihaní pre rok 2004 a majiteľka psieho salónu Dagmar Struckelová.
Najtypickejším plemenom, ktorého pravidelné strihanie je nevyhnutnosťou, je pudel.
"U tohto plemena je aj najširší výber rôznych strihov, mnoho variácií. Najnáročnejšia je výstavná úprava pudla kráľovského, ale ja to mám rada, pretože je to tak trochu umenie a výsledok je ohromujúci," dodáva šampiónka, ktorá má doma dvoch nádherných kráľovských pudlov.
Nielen pudlíky sú však návštevníkmi salónov, pekní chcú byť aj jorkšírske či westhiglandské teriériky, bradáči, alebo bernardíny.
"Jeden mladý majiteľ pudlíka mal špeciálne želanie. Keďže obľuboval značku Niké, chcel, aby sme jeho psíka ostrihali tak, aby mal znak vystrihaný na chrbte. Urobili sme to a bolo to veľmi zaujímavé, keď takto zladení vykráčali do ulíc."
Neverili by ste, ale havkáči sa musia objednávať niekoľko dní až týždňov dopredu, taký je v salóne nátresk. Denne vykúpu, učešú, ostrihajú a upravia pazúriky aj tridsiatim krásavcom.
"Ako sa psíky chovajú? Väčšina je zvyknutá na ľudí, takže procedúru berie pokojne. Iba minimum psov je agresívnych, ale to sú prípady, keď pochádzajú z prostredia, kde ich bijú, a tak považujú každého človeka za nepriateľa. Ešte ma žiaden nepohrýzol."
Havkáči majú svoju kozmetiku, dokonca sa už vyrábajú tónovacie šampóny, ktoré im zvýraznia ich srsť. V Maďarsku a Francúzsku sú už na trhu farby na psiu srsť, takže psík sa môže zmeniť úplne.
"Návšteva salónu stojí tak priemerne od tristo do päťsto korún, záleží od veľkosti psa a množstva úkonov. Akú najdrahšiu úpravu som robila? Myslím, že to bol bernardín na výstavu a jeho kompletná úprava stála cca 1300 korún," doplnila zaujímavé rozprávanie D. Struckelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári