zistiť skutočný počet nájomníkov v jednej domácnosti, načierno bývajúcich a či majú platný nájomný vzťah. Po mesiaci kontroly dospeli k číslam, ktoré hovoria o tom, že tam býva dvojnásobne viac osôb, ako je v evidencii obyvateľstva zaregistrovaných.
"V 646 bytoch žije na Luniku IX v súčasnosti 4269 ľudí. Platné nájomné zmluvy majú iba v 238 domácnostiach. V 144 prípadoch boli odhalení protiprávne bývajúci. Až 99 percent je neplatičov nájomného. V pivničných priestoroch na Hrebendovej ulici sa zdržiava 202 osôb. Nie sú to však prisťahovalci z iných mestských častí alebo okolia Košíc, ale sú to obyvatelia sídliska. O svoj byt prišli vlastným alebo cudzím pričinením. Predali ho alebo prenajali iným osobám," uviedla ekonomická námestníčka BPMK Božena Stanková. Vylúčené nie je, že museli ustúpiť aj úžerníkom.
Od týchto údajov sa budú odvíjať ďalšie kroky, ktoré by mali viesť k zlegalizovaniu bývania vystavením nových nájomných zmlúv. Vytvorí sa tak priestor na to, aby títo nájomníci mohli požiadať o štátny príspevok na bývanie, ktorý pre jednu rodinu predstavuje 1380 Sk. Aby ho mohli poberať, potrebujú platnú nájomnú zmluvu, musia byť obyvateľmi tejto mestskej časti, musia uznať svoj dlh na nájomnom a dohodnúť si splátkový kalendár a splácať ho. Doteraz naň nárok s dlžobami nemali.
To bol prvý krok k riešeniu už neúnosnej situácie na Luniku IX. Ďalšie budú smerovať k znižovaniu energetickej náročnosti celej mestskej časti. Hľadajú sa lacnejšie zdroje vody a vykurovania. Predtým je potrebné urobiť geologický prieskum a posúdiť, či prechod na zásobovanie teplom z plynu na biomasu prinesie úspory. Keby sa začala využívať táto alternatíva, vznikli by pracovné príležitosti pre nezamestnaných pri jej spracovaní. Financie budú potrebné aj na technológiu.
"Kategoricky sa budú musieť vysťahovať zo suterénov blokov tí, ktorí ich neoprávnene obývajú. Stav je tam neúnosný. V odpadovej rúre majú urobenú dieru a používajú ju ako WC, elektrina je privedená zovšadiaľ, je to životu nebezpečné. Pritom všetci niekde bývali. Keď sa bytov zbavili predajom, tak sa ich vzdali, ale v pivniciach zostať nemôžu. V jednom z bytov sme napočítali až 27 ľudí. Budú sa musieť vrátiť do pôvodných. Pivnice zamrežujeme," dodala B. Stanková.
"Rozbehli sme projekt, ktorý ponúka riešenie. Jeho cieľom je urobiť poriadok v evidencii bývania. Nasledovať bude tzv. 'kategorizácia' nájomcov. Do prvej budú zaradení tí, ktorí sú solventní a dostanú možnosť odkúpiť si byt do osobného vlastníctva. Do B a C budú zaradení tí, s ktorými sa dohodneme na splácaní dlžôb. Dostanú výmery a získajú nárok na štátny príspevok. Budú môcť dostať príspevok na sociálne bývanie aj od mesta. Vytvoria sa tak podmienky na to, aby mohli platiť nájomné a splácať aj dlhy bez toho, aby sa im siahlo na peniaze, ktoré teraz dostávajú. Sociálny podnik im umožní odpracovať si niekoľko pracovných zmien v mestských podnikoch. Projekt sme už predložili na magistrát a zaoberať by sa ním malo zastupiteľstvo," informoval prednosta MÚ Jozef Červeňák.
Nepoberaním príspevku na bývanie prichádza mesto len na Luniku IX o 7,2 milióna korún. Boli by to isté peniaze v pokladni Bytového podniku. Zatiaľ má len dlhy, ktoré prekročili stomiliónovú čiastku. Navrhnuté riešenie ponúka zmenu a zastavenie ich narastania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári