Košíc zachránil život. Belgická turistka pred niekoľkými dňami skolabovala vo Vysokých Tatrách a popradskí lekári po zistení srdcového infarktu rozhodli o leteckom prevoze do Košíc. Tunajší kardiológovia urobili pacientke primárnu koronárnu angioplastiku, ktorá pomáha výrazne znižovať úmrtnosť pacientov na infarkt myokardu a zlepšovať ich rekonvalescenciu.
"Išlo o život zachraňujúci výkon. Pacientka je v súčasnosti v dobrom stave a plánujeme jej transport do Belgicka," informoval nás primár kardiologického oddelenia Východoslovenského ústavu srdcových chorôb MUDr. Martin Studenčan, PhD.
Príčinou srdcového infarktu je upchatie tepny vyživujúcej srdce, čo zapríčiní odumretie časti srdcového svalu. Lieky rozpúšťajúce krvnú zrazeninu predstavujú klasickú metódu liečby, jej úspešnosť je však ďaleko nižšia, ako pri primárnej koronárnej angioplastike. Tá predstavuje invazívny zákrok, pri ktorom sa katetrizačnou technikou prístupom cez stehennú tepnu uvoľní upchatá srdcová tepna, a tak sa obnoví prekrvenie srdcového svalu. Zákrok trvá rôzne dlho podľa náročnosti prípadu, obyčajne asi 45 minút. Je ekonomicky nákladnejší ako klasické liečebné postupy, avšak úmrtnosť takto liečených pacientov sa znižuje o polovicu.
"Asi tretina pacientov s infarktom sa nedožije prijatia do nemocnice. Nuž a z tých, čo sa do zdravotníckeho zariadenia dostanú, neprežije 10 až 15 percent. Avšak primárnou koronárnou angioplastikou je možné znížiť úmrtnosť pacientov v nemocnici na štyri až šesť percent. Jej ďalšou výhodou je skrátenie času rekonvalescencie - niekedy už po dvoch týždňoch od nekomplikovaného akútneho infarktu sa môže pacient vrátiť do práce," vysvetľuje MUDr. Studenčan.
Primárna angioplastika ako metóda liečby akútneho infarktu sa vo svete využíva iba niekoľko rokov. Vo Východoslovenskom ústave srdcových chorôb sa pred vyše rokom spustil 24-hodinový program primárnych koronárnych angioplastík. Odvtedy ju podstúpilo viac ako 180 pacientov s akútnym infarktom.
"Dôležité je, aby sa pacient dostal na katetrizačnú sálu do dvanástich hodín od chvíle, kedy pocítil prvýkrát bolesť. Invazívny tím je preto na telefóne 24 hodín. Táto liečebná metodika je už u nás zabehnutá, avšak z ekonomických dôvodov stále je dostupná iba pre Košice a najbližšie okolie. V týchto dňoch rokujeme s Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o umožnení jej dostupnosti aj na ďalšie okresy. Od septembra by sme mali takto riešiť aj pacientov z Prešovského kraja," poznamenal kardiológ, podľa ktorého najmladší pacient, ktorému primárna koronárna angioplastika pomohla zachrániť život, mal iba tridsaťosem rokov. Najstaršia pacientka, ktorá ju u nich podstúpila, bola práve spomínaná belgická turistka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári